kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ж. Аймауытов ?ыс

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ж. Аймауытовты? "?ыс" ?ле?ін ?ту барысында сыныпты 4-топ?а б?лу ар?ылы ?ткіздім Мені? проблемалы? та?ырыбым: О?ушыларды? шы?армашылы? ?абілеттерін дамыту. Б?л та?ырыпты мені? алдыма ?ой?ан ма?сатым:

 І .?ыс мезгілі туралы, с?йлем, с?з туралы ал?ан білімдерін тияна?тап, толы?тыру

   ІІ.  О?ушыларды? с?здік ?орларын, с?йлеу тілдерін, шы?армашылы? ?абілеттерін, ойлау ?абілеттерін, ?демі, сауатты жазу да?дыларын дамыту.

    ІІІ. ??ыптылы??а, ?семдікке, ?йымшылды??а,, таби?атты с?йе білуге т?рбиелеу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ж. Аймауытов ?ыс »

Сабақтың тақырыбы : Қыс

Мақсаты : І .Ққыс мезгілі туралы, сөйлем, сөз туралы алған білімдерін тиянақтап, толықтыр.

ІІ. Оқушылардың сөздік қорларын, сөйлеу тілдерін, шығармашылық қабілеттерін,

ойлау қабілеттерін, әдемі, сауатты жазу дағдыларын дамыту.

ІІІ. Ұқыптылыққа, әсемдікке, ұйымшылдыққа,, табиғатты сүйе білуге тәрбиелеу.

Сабақтың жабдығы : компьютер, интерактивті тақта, « қар қиыршықтары», қима қағаздар ,ақ қағаздар, маркерлер.

Сабақтың түрі : сайыс сабақ

Сабақтың типі : аралас сабақ

Сабақтың әдістері : сұрақ- жауап, топпен жұмыс, оқулықпен жұмыс, көрнекілік әдісі, оқулықпен, тақтамен жұмыс, шығармашылық тапсырмалар орындау.

Сабақтың жоспары : 1. Ұйымдастыру кезеңі

2.Үй тапсырмасын сұрау

3. Жаңа білімді меңгертуге дайындық

4. Жаңа сабақ

5. Оқулықпен жұмыс

6. Сергіту сәті

7. Жаңа білімді бекіту

8. Дәптермен, тақтамен жұмыс

9. Шығармашылық жұмыстар

10. Қорытындылау.

Сабақтың барысы : 1. Ұйымдастыру кезеңі

-Балалар бір-бірімізге күлімдеп орнымызға жайғасайық.

-Қазір ана тілі сабағы. Біз сабағымызды топпен жұмыс түрінде жүргізетін боламыз. Топтың әрбір мүшесі дұрыс жауа берсе алдарындағы қар қиыршығынан біреуін алып отырады. Сабақ соңында осы қиыршық бойынша жұмыстарың бағаланатын болады.

1- топ – «Қыс», 2- топ – «Көктем», 3- топ – «Жаз», 4- топ - «Күз» мезгілі. Әр топ өз мезгілінде қандай айлар барын атап кетеді.

2. Үй тапсырмасын сұрау.

Ширату сұрақтары : -Ал қазір жылдың қай мезгілі? (Қыс)

- Қандай және нешінші жыл? (2015, қой жылы)

-Қай ай,нешесі? (Қаңтардың 15-і)

-Жақсы, сендерге үй тапсырмасына Сыдықовтың қар туралы өлеңін жаттап келу берілген болатын. Енді осы өлеңді қалай түсінгендерің байқау үшін мынадай тапсырма бермекпін.

Әр топ алдарыңда жатқан қағазға өлең желісі бойынша сурет салып, топтың бір мүшесі шығып оны қорғау керек. Бұл жұмысқа мен 3 минут уақыт беремін.

-Қане, кірісейік.

Әр топ өз жұмысын қорғайды. Сондай-ақ әр топтан 1 оқушы шығып өлеңді мәнерлеп оқитын болады. Ол оқушыға басқа топ оқушылары өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қояды.

-Балалар бүгінгі сабағымызда біз қыс туралы әңгімемізді жалғасыртын боламыз.

3. -Қазір «Қыс» сөзіне ассоцациялық аймақ құрайықшы. «Қыс» сөзін айтқанда ойымызға не келеді?

(қар, боран, қырау, аяз, суық, отын, тон...)

4. -Ия , дұрыс біз бүгін де қыс туралы тақырыбымызды жалғастыратын боламыз.Жүсіпбек Аймауытовтың «Қыс» өлеңімен танысатын боламыз.

Ж. Аймауытов- көрнекті жазушы, қазақ әдебиетінің негізін салушылардың бірі.

5. «Қыс» өлеңін үлгі оқу. Сөздік жұмысын жүргізу. Өлеңді оқушыларға оқыту. Әр топтан 2 оқушыға оқыту. Түсінгендерін өз сөздерімент әңгімелету.

6. Сергіту сәтін жүргізу.

7. Әр топқа сөздер беріледі. Сол сөздерден сөйлем құрайды. Оқушылар сол сөйлемдерді ретімен орналастырып, әңгіме құрайды.

1-топ Қыс мезгілі келді.

2- топ Жапалақтап қар жауды.

3- топ Айнала аппақ болды.

4- топ Балалар қармен ойнады.

8. Күнді жаздырып, әдемі жазу минутын жүргізу. Осы сөйлемдерді тақтаға , дәптерлеріне жаздыру.

9. а ) Топтарға сөздер жазылған бет беріледі. Оқушылар ол сөздерді топтап, ат қояды. Сол атауға әңгіме құрайды.

1- топ Қар , аяз , қырау, боран, тұман .

2- топ Қолғап, етік, малақай, тон, пальто.

3-топ Шана тебу, сырғанақ, коньки, шаңғы тебу, аққала жасау.

4- топ Банка жабу, отын жару , көмір түсіру, шөп түсіру , жылы киім алу.

Ә) Топтарға жеке сөздер беріледі.

1- топ Боран (5)

2- топ Аққала ( 5)

3- топ Сырғанақ (6)

4- топ Малақай (7)

Осы сөздердің ішінен жаңа сөздер тауып сайысады.

Б) Берілген сөйлемдердің жігін ажыратып ,тыныс белгісін қою, сөйлемді бас әріптен бастап жазу.

1- топ күн суытты біз жылы киіндік

2- топ әкем қар күреді мен әкеме көмектестім

3- топ мен қыс мезгілін ұнатамын қыста ойнаған қызықты

4- топ балалар шанамен сырғанады қыс мезгілі тамаша

Сабақты қорытындылап, бағалау. Жеңімпаз топты анықтау.

Үйге : 10- жаттығу жазу, өлеңді мәнерлеп оқу.








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Ж. Аймауытов ?ыс

Автор: Амиргазина Риза Далеловна

Дата: 11.02.2015

Номер свидетельства: 171570
