Мэта:даць вучням агульнае ўяўленне аб найстаражытнейшых жыхарах на тэрыторыі Беларусі і рассяленні ўсходнеславянскіх плямён на беларускіх землях.
Задачы:
паказаць вучням, як з'явіліся на тэрыторыі Беларусі ўсходнеславянскія плямёны крывічоў, дрыгавічоў і радзімічаў;пазнаёміць вучняў з заняткамі найстаражытнейшых жыхароў Беларусі;
фарміраваць і развіваць у вучняў першапачатковыя ўменні працаваць з гістарычнай картай і малюнкамі падручніка;
выхоўваць у вучняЎ пачуцці гонару за нашых продкаў.
Ход
1. Арганізацыйны момант
2. Праверка дамашняга задання
Выкананне тэставых заданняў
Адзнач знакам «+» правільныадказ.
1.Як называецца наша краіна?
Расія Польшча Беларусь
2. СяродпералічаныхмагчымыхназваўабласцейБеларусіабазнач знакам «+» сапраўдныя.
Мінская Віцебская
Тэма: Нашы продкі
Мэта:даць вучням агульнае ўяўленне аб найстаражытнейшых жыхарах на тэрыторыі Беларусі і рассяленні ўсходнеславянскіх плямён на беларускіх землях.
Задачы:
паказаць вучням, як з'явіліся на тэрыторыі Беларусі ўсходнеславянскія плямёны крывічоў, дрыгавічоў і радзімічаў;пазнаёміць вучняў з заняткамі найстаражытнейшых жыхароў Беларусі;
фарміраваць і развіваць у вучняў першапачатковыя ўменні працаваць з гістарычнай картай і малюнкамі падручніка;
выхоўваць у вучняЎ пачуцці гонару за нашых продкаў.
Ход
1. Арганізацыйны момант
2. Праверка дамашняга задання
Выкананне тэставых заданняў
Адзнач знакам «+» правільныадказ.
1.Як называецца наша краіна?
Расія Польшча Беларусь
2. СяродпералічаныхмагчымыхназваўабласцейБеларусіабазнач знакам «+» сапраўдныя.
Мінская Віцебская
Тэма: Нашы продкі
Мэта:даць вучням агульнае ўяўленне аб найстаражытнейшых жыхарах на тэрыторыі Беларусі і рассяленні ўсходнеславянскіх плямён на беларускіх землях.
Задачы:
паказаць вучням, як з'явіліся на тэрыторыі Беларусі ўсходнеславянскія плямёны крывічоў, дрыгавічоў і радзімічаў;пазнаёміць вучняў з заняткамі найстаражытнейшых жыхароў Беларусі;
фарміраваць і развіваць у вучняў першапачатковыя ўменні працаваць з гістарычнай картай і малюнкамі падручніка;
выхоўваць у вучняЎ пачуцці гонару за нашых продкаў.
Ход
1. Арганізацыйны момант
2. Праверка дамашняга задання
Выкананне тэставых заданняў
Адзнач знакам «+» правільныадказ.
1.Як называецца наша краіна?
Расія Польшча Беларусь
2. СяродпералічаныхмагчымыхназваўабласцейБеларусіабазнач знакам «+» сапраўдныя.
Мінская Віцебская
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Урок по теме "Наши предки"»
МАЯ РАДЗІМА – БЕЛАРУСЬ
Тэма: Нашы продкі
Мэта: даць вучням агульнае ўяўленне аб найстаражытнейшых жыхарах на тэрыторыі Беларусі і рассяленні ўсходнеславянскіх плямён на беларускіх землях.
Задачы:
паказаць вучням, як з'явіліся на тэрыторыі Беларусі ўсходнеславянскія плямёны крывічоў, дрыгавічоў і радзімічаў; пазнаёміць вучняў з заняткамі найстаражытнейшых жыхароў Беларусі;
фарміраваць і развіваць у вучняў першапачатковыя ўменні працаваць з гістарычнай картай і малюнкамі падручніка;
выхоўваць у вучняЎ пачуцці гонару за нашых продкаў.
Ход
1. Арганізацыйны момант
2. Праверка дамашняга задання
Выкананне тэставых заданняў
Адзнач знакам «+» правільны адказ.
1.Як называецца наша краіна?
Расія Польшча Беларусь
2. Сярод пералічаных магчымых назваў абласцей Беларусі абазнач знакам «+» сапраўдныя.
Мінская Віцебская Барысаўская
Гомельская Гродзенская Магілёўская
Столінская Брэсцкая
3. Размясці ў парадку ўзрастання тэрытарыяльныя адзінкі Беларусі.
Наша краіна размяшчаецца ў самым цэнтры _____________. Працягласць тэрыторыі Беларусі з поўначы на поўдзень - ________ км, а з захаду на ўсход - _______ км.
3. Паведамленне тэмы і мэты ўроку
4. Тлумачэнне новага матэрыялу
Работа пачынаецца з вызначэння задач (навучання і развіцця), знаёмства з назвай тэмы, планам, а таксама з іншымі запісамі, зробленымі на класнай дошцы.
Даты
Паняцце
Нашы продкі
24 тыс. гадоў
племя
План
1500 гадоў
1.Найстаражытнейшыя жыхары Беларусі
Гарады
Рэкі
2. Кіеўская Русь
Полацк
Палата
3. Усходнеславянскія плямёны:
Віцебск
Дзвіна
а) крывічы
Тураў
Прыпяць
б) дрыгавічы
Гомель
Сож
в) радзімічы
Работа над новым матэрыялам вядзецца у адпаведнасці з вызначаным планам.
1. Найстаражытнейшыя жыхары Беларусі.
- Як вы разумееце выраз «Найстаражытнейшыя»? (Адказы: першыя, самыя старажытныя.)
- Ці можна вызначыць час, калі яны з'явіліся на тэрыторыі Беларусі? (Звярнуцца да асноўных дат на с. 156 дапаможніка.) Вучні запісваюць дату і назву падзеі ў свае сшыткі.
Далей настаўнік прапануе вучням прачытаць услых першы абзац апавядання і адказаць на пытанні:
а) Чым займаліся найстаражытнейшыя людзі?
б) Што яны ўмелі рабіць?
2. Кіеўская Русь.
Канцэнтруецца ўвага на апорныя словы: усходнеславянскія плямёны, Кіеўская Русь. Работа над гэтым матэрыялам завяршаецца запісам вучнямі ў сшыткі дату 1500 г. таму назад і паняцця «племя».Тлумачэнне даты запісваецца пад дыктоўку настаўніка, а вызначэнне паняцця вучні шукаюць у слоўніку (с. 154) і запісваюць яго ў свае сшыткі.
Вучні запісваюць выраз «Кіеўская Русь — дзяржава ўсходніх славян».
Гэты матэрыял тлумачыць настаўнік, спалучаючы яго з каменціраваным чытаннем асобных абзацаў вучнямі. Вывучэнне грунтуецца на рабоце з гістарычнай картай.
Работа з картай
Памятка
1. Звярніце ўвагу на назву карты.
2. Зрабіце агульны агляд карты, каб мець уяўленне пра яе змест.
3. Пры паказе на карце кіруйцеся наступнымі правіламі:
а) гарады і месцы бітваў паказваюцца адным пунктам;
б) рассяленне плямен, тэрыторыі дзяржаў, вобласці, азеры - памежнай лініяй, якая замыкаецца;
в) накірункі ваенных паходаў, водныя шляхі, рэкі паказваюцца суцэльнай лініяй.
4. Любы паказ на карце суправаджаецца слоўным апісаннем: крывічы пасяліліся на землях ад Немана да Дзвіны і Дняпра, дзе цяпер размяшчаюцца Віцебская, часткова Гродзенская, Мінская і Магілёўская вобласці, і занялі большую частку тэрыторыі сучаснай Беларусі.
Пошуковая работа
У час работы з картай звяртаецца ўвага на гарады, найперш за ўсе Полацк, Віцебск, Тураў, Гомель якія з цягам часу стануць цэнтрамі княжанняў.
Настаўнік прапануе вучням самастойна знайсці на карце горад Кіеў і дадае, што ён стаў сталіцай старажытнарускай дзяржавы — Кіеўскай Русі.
Чытанне адпаведных абзацаў матэрыялу тэмы, у якіх тлумачыцца паходжанне назваў «крывічы», «дрыгавічы», «радзімічы». Вучням прапануецца выдзяліць галоўнае ў прачытаным і зрабіць наступныя запісы ў сваіх сшытках:
Крывічы — правадыр Крыў або кроўныя.
Дрыгавічы — правадыр Дрыгавіт або дрыгва.
Радзімічы — правадыр Радзіма.
Вучні самастойна чытаюць матэрыял апошняга абзаца тэмы і адказваюць на пытанні:
- Якімі якасцямі валодалі нашы продкі?
- Якія з гэтых якасцей вы лічыце найбольш важнымі і неабходнымі ў жыцці?
Работа з малюнкамі
Вучні ўважліва разглядаюць малюнкі і адказваюць на пытанні настаўніка.
А) Малюнак «Паляванне».
- На якіх жывёл палявалі нашы продкі?
- Якую зброю выкарыстоўвалі яны для палявання?
- З якога матэрыялу яе выраблялі?
- Што яшчэ яны прымянялі, каб паляванне было больш удалым?
Па ходу работы з малюнкамі ідзе запаўненне настаўнікам схемы на класнай дошцы.
1. паляванне
2. земляробства
Заняткі нашых продкаў
3. жывёлагадоўля
4. рыбная лоўля
5. збіральніцтва
Б) Малюнак «Старажытнае паселішча».
Заданне: скласці апісанне па наступным плане:
1. Месца размяшчэння.
2. Умацаванні.
3. Жыллё людзей.
5. Замацаванне вывучанага
Заданні 1, 2.
З дапамогай лічбаў і літар правільна суаднясіце паміж сабой назвы ў левым і правым слупках.
Задание 1
1) Крывічы
а) Тураў
2) Дрыгавічы
б) Гомель
3) Радзімічы
в) Полацк
1 - в; 2 - а; 3 - б.
Заданне 2
1) земляробства
а) кап ,ё
б) саха
2) паляванне
в) лук
г) серп
1 - б, г; 2 - а, в.
6. Падвядзенне вынікаў уроку
7. Дамашняе заданне: стар. 10-14, адказы на пытанні