Просмотр содержимого документа
«Урок для 1 класса на тему "Живая и неживая природа"»
Урок для 1 класу
Тема уроку. Природа навколо нас. Жива та нежива природа
Мета уроку: Розширити і поглибити знання учнів про природу, її різноманітність; формувати в учнів поняття «природа», «жива природа», «нежива природа»; розвивати вміння групувати предмети за певними ознаками ( належить, не належить до природи), порівнювати предмети живої та неживої природи з метою виявлення відмінностей між ними; розкривати взаємозв’язки між елементами природи, і довести, що жива природа не може існувати без неживої; виховувати любов до природи, бережне ставлення до неї.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Методи і види роботи: розгадування кросворду, гра «Жива чи неживаприрода», робота за малюнками, розв’язування логічних завдань «Що зайве? Чому?», читання вірша , перегляд фільму «Природа», робота з картками, робота з пам’яткою.
Обладнання: демонстраційний мультимедійний матеріал, ноутбук, презентація, відео фільм, підручник, кросворд, казковий герой «Їжак», схеми слів, картки з завданнями, пам’ятка.
Хід уроку
Організація класу
Доброго ранку! Доброго дня!
Хай плещуть долоньки,
Тупають ніжки, працюють голівки,
Сяють усмішки.
До школи ви , діти, прийшли,
Щоб навчатись і рости.
Щоб природу ще любити
І шкоди їй не робити!
1.1 Привітання
- Мене звати Марина Володимирівна. Сьогодні урок природознавства у вас проведу я.
1.2 Перевірка готовності до уроку
- Подивіться щоб на ваших партах лежала ручка, підручник, та ось такий листочок. У всіх є?
1.3 Перевірка постави
1.4 Слухання тиші
- А зараз давайте послухаємо тишу. От так у нас з вами повинен проводитися урок, у повній тиші.
2. Перевірка знань учнів
Хвилинка спостережень
Друзі, яка зараз пора року? ( Осінь)
За якими ознаками ви дізналися, що саме така пора року?
Яке сьогодні число? (4листопада)
Скажіть, який стан неба?
На вулиці тепло чи холодно?
Чи були опади?
Чи є вітер?
Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми та мети уроку
Кросворд «Прочитай слово по вертикалі».
А зараз розгадаємо кросворд, та дізнаємось про що ми будемо сьогодні говорити.
1
п
і
в
е
н
ь
2.
г
р
и
б
3.
ц
и
б
у
л
я
4.
к
о
р
о
в
а
5.
г
о
р
о
х
6.
в
е
д
м
і
д
ь
7.
з
а
є
ц
ь
Хто нам пісеньку таку
Все співа: «Ку-ку-рі-ку»?
(Півень.)
Стоїть край доріжки
на тоненькій ніжці.
Шапочку має,
Та нас не вітає.
(Гриб.)
Товстенька бабуся
Завжди у кожусі,
Спробуєш роздіти –
Будеш сльози лити.
(Цибуля.)
Кожен вечір, дуже легко,
Вона дає нам молоко.
Каже вона два слова,
Як звуть її - ...
(Корова)
Розколовся тісний дім
На дві половинки,
І посипались в долоні
Зелені -намистинки.
(Горох)
Влітку медом ласував,
досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг,
позіхнув і спати ліг.
Бачив чи не бачив сни,
а проспав аж до весни
(Ведмідь.)
7. Пара довгих вушок,
сіренький кожушок,
старий побігайчик,
а зоветься …
(Зайчик).
- Яке слово прочитали? (Природа).
- На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про природу, її різноманітність, ознайомимося із живою й неживою природою, дізнаємося про взаємозв’язок між ними.
4. Сприймання і усвідомлення нових знань, умінь і навичок
- Усе, що є навколо нас ми бачимо, чуємо, відчуваємо – це природа, наш рідний дім. Сонце, небо, вітер, земля, рослини, тварини – все це природа. Природа дає все необхідне для життя людини: їжу, воду, будівельні матеріали. Вона є джерелом натхнення для письменників, композиторів, художників, які присвятили їй чимало чудових творів. Недарма природу називають ненькою. Всі ми – діти природи, та не всі однаково добрі до неї. Дехто знищує тварин, рослини, забруднює водойми, повітря. Природа ж потребує постійної уваги, турботи. Ми повинні берегти природу, охороняти її багатства.
Чи можна назвати природою школу, будинки, машини? (Ні)
Чому? (Бо це створено руками людини.)
Отже, все, що зроблено і побудовано руками людини, - це рукотворний світ навколо нас.
Природа поділяється на живу і неживу природу.
-Як ви гадаєте, що належить до неживої природи? (Сонце,місяць, зорі, вода, ґрунт, каміння, пісок, глина)
А що належить до живої природи? (Рослини, тварини, гриби, людина)
Чому природу поділяють на живу і неживу. У чому полягає різниця між живою і неживою природою як ви гадаєте? (Ознаками всього живого є те, що воно: народжується живиться, дихає, росте, розмножується й відмирає. А предмети неживої природи цих ознак не мають)
Чи може жива природа існувати без неживої? Чому?
Що потрібно рослинам, тваринам для життя? (Тепло, світло, вода, Ґрунт, повітря)
Отже, давайте зробимо такий висновок: жива природа не може існувати без неживої. Але жива природа впливає на неживу.
Осмислення учнями знань, умінь і навичок
Робота з підручником
- Відкрийте підручники на 21 сторінці.
- Сьогодні в гості до нас завітав їжак, і приніс він нам слова - значення яких ми повинні з вами дізнатися. Подивіться на дошку, перше слово - нежива природа, що відноситься до неживої природи? - Наступне слово жива природа – що відноситься до неживої природи?
- Наступне слово – харчуватися, як ви розумієте це слово?
- Останнє слово – потомство, як ви розумієте це слово?
- Дуже добре, їжачок вами задоволений.
- Зараз я вам прочитаю текст, а ви уважно послухайте, та скажіть Що таке природа? Та що не можна віднести до природи?
- Розгляньте малюнки. Що з зображеного відноситься до природи? Що зроблено руками людини? Чим живе відрізняється від неживого?
- Подивіться нижче в підручник, в нас є такий підзаголовок – Подумай. Бачите, із наведених слів, треба назвати ті, які визначають предмети або явища неживої природи, потім живої природи: вітер, комбайн, сніг, вода, зошит, каштан, ручка, калина, кінь, сорока, злива, лелека.
- Будь ласка, скажіть які предмети неживої природи ви бачили сьогодні протягом дня?
- А живої природи?
5.2 Гра «Жива чи нежива природа».
А зараз пограємо в гру «жива чи нежива природа»
Я зачитую вам загадки, а ви повинні їх відгадати – якщо відгадки відносяться до живої природи, то ви плещете у долоні, якщо до неживої – не плещете, а якщо це предмети, створені працею людей, - то ви встаєте.
Вам зрозуміло завдання?
Вона мила та руденька,
хвіст пухнастий має,
ще й улеслива, хитренька,
всі підходи знає.
Хто ж така це? Може, киця?
Ні, не киця, а…
(Лисиця).
У лісі зростав,
У столяра побував,
В кімнаті оселився,
Полотном укрився.
(Стіл)
У воді вона живе,
не має дзьоба, а клює.
(Риба)
Червоненька і смачненька,
дуже з вигляду гарненька,
і боки у неї пишні…
Влітку смачно їсти…
(Вишні)
Дехто навіть і на носі
цифру вісім часто носить.
Цифра вісім у футлярі –
Дідусеві -…
(Окуляри)
Його не сіють, а воно кожного дня сходить.
(Сонце)
Узимку та літом - одним кольором.
(Ялинка)
Колючий клубочок прибіг у садочок.
(Їжак).
5.2 Робота за малюнками
- Подивіться на малюнки, і скажіть який малюнок зайвий? і чому?
Сонце
Телевізор
Машина
Місяць
Ромашка
Вода
Заєць
Квітка
Пісок
5.3 Розв’язування логічних завдань «Що зайве? Чому?»
- А зараз в нас таке завдання – назвати що зайве? Чому? Слухайте уважно!
Небо, місяць, вода, карта.
Дуб, камінь, сонце, повітря.
Річка, білка, веселка, дощ.
Вовк, лисиця, чашка, комар.
Нога, книга, ложка, вікно.
5.4 Фізкультхвилинка
Станьте рівно, поверніться
І до сонечка зверніться.
А тепер хай всі малята
Пострибають, мов зайчата.
Руки вгору підніміть,
Вдих і видих всі зробіть.
У садку зеленому
яблук нарвемо.
У плетені кошики ми їх складемо.
Ніжки хай потрудяться —
Танок почнемо.
5.5 Читання вірша вчителем
Вмійте природу любити
Вам у походи ходити
І мандрувати, любі діти.
Вмійте ж природу любити,
Кожній стеблинці радіти.
В полі, у лісі, над яром –
Квіти, дерева і трави.
Цвіту не вирви задаром,
Гілок не ламай для забави.
Оберігайте ж повсюди
Шлях і стежиночку в гаї.
Все це окрасою буде нашого
рідного краю. (П. Синиченко)
- Яка головна думка цього вірша? (Треба берегти природу, бо вона є окрасою нашого рідного краю.)
6. Узагальнення і систематизація знань
6.1 Робота з пам’яткою
Пам’ятка
Кожен зелений листочок, кожна травинка виділяють в повітря кисень. Без нього немає життя. Не топчи, не рви даремно!
Найгарніша квітка та, що квітує там, де зросла. Не губи її!
Невеличкий скромний букет квітів говорить про те, що ти свідома. Добра, бережна людина.
Щоб згубити молоде дерево – потрібна хвилина, а виростити – роки.
(Висновок вчителя.)
Отже, не ламай дерева, кущі! Не рви квітів! Природа щедра до нас. Усе, що ми маємо, - від неї. То відплати їй своєю добротою, увагою, і вона буде щедрішою!
6.2 Перегляд фільму «Природа»
- Подивіться уважно фільм який називається природа, та скажете де зображена жива а де нежива природа. Домовилися?
6.3 Робота з картками
- А зараз пропоную закріпити ваші знання. Працювати ви будете по варіантах. 1 варіант – підніміть руки, 2 варіант – підніміть руки. Зараз я вам роздам картки з завданням. 1варіант – записує слова, які відносяться до живої природи, а 2 варіант – до неживої. На виконання цього завдання у вас є 2 хвилини. Час пішов.
Варіант 1 Варіант 2
Нежива природа
Жива природа
Підсумок уроку
Що належить до живої природи?
Що належить до неживої природи?
Що ми називаємо «рукотворним світом»?
Чи може людина жити без повітря, води, їжі?
Домашнє завдання
Дібрати по три загадки про предмети живої та неживої природи.