Сабақтың мақсаты: 1.Сөйлем құрауға негіз болатын бастауыш пен баяндауыш тұрлаулы мүшелер деп аталатынын түсіндіру 2.Оқушыларды өзіндік жұмыс істеуге, ізденуге, сауатты жазуға дағдыландыру. 3.Оқушыларды тапқырлыққа, қайырымды болуға, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: суреттер,слайдтар Өткізу әдістері: сұрақ – жауап, ойын,слайдтар. Сабақтың түрі: Аралас сабақ Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық Қазақ тілі – бал тілім, Өзің барда шалқыдым. Өзіңнен нәр аламын, Өзіңе кім тағар, мін! – дегендей бүгінгі қазақ тілі сабағынан өз білімдеріңді көрсетіңдер.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«"Тұрлаулы мүшелер"»
№ 142 орта мектеп
Тақырыбы: Тұрлаулы мүшелер
Сыныбы: 3
Пәні: Қазақ тілі
Пән мұғалімі: Болатова Д.
Сабақтың тақырыбы: Тұрлаулы мүшелер
Сабақтың мақсаты: 1.Сөйлем құрауға негіз болатын бастауыш пен баяндауыш тұрлаулы мүшелер деп аталатынын түсіндіру 2.Оқушыларды өзіндік жұмыс істеуге, ізденуге, сауатты жазуға дағдыландыру. 3.Оқушыларды тапқырлыққа, қайырымды болуға, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: суреттер,слайдтар Өткізу әдістері: сұрақ – жауап, ойын ,слайдтар. Сабақтың түрі: Аралас сабақ Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық Қазақ тілі – бал тілім, Өзің барда шалқыдым . Өзіңнен нәр аламын, Өзіңе кім тағар, мін! – дегендей бүгінгі қазақ тілі сабағынан өз білімдеріңді көрсетіңдер. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру «Жапырақ жинау» 1.Сөйлем дегеніміз не? 2.Сөйлемнің түрлерін ата? 3.Сөйлем мүшелері дегеніміз не? 4.Бастауыш деген не? 5.Баяндауыш деген не? 6.Неғылды сұрағына мысал келтір. 7.Бастауыштан кейін сызықша не себепті қойылады ? 8. Кім? Сұрағына мысал келтір. ІІІ. Жаңа сабақ.
Қарашаның жиырмасы Тұрлаулы мүшелер
Сөйлем мүшелері
Тұрлаулы мүшелер
Тұрлаусыз мүшелер
Бастауыш Баяндауыш
Ұшақ ұшады Ұшақ аспанға ұшады Оқушы тігеді Оқушы кестені тігеді Балалар ойнады Балалар далада ойнады
Жаттығу – 60 Қар жауды. Бүгін жапалақтап қар жауды. Жаттығу –61 Мектепте асхана бар. Аспазшы тамақты дәмді пісіреді.Балалар үзілісте асханаға келді.
Жаттығу – 62 Әжей
Балалар Ақлима әжейге көмеккке келді. Қыздар үй тазалады. Ұлдар отын жарды. Ақлима әжей балаларға риза болды.
Жаттығу – 63 1.Әкеге қарап, ұл өседі, Шешеге қарап, қыз өседі.
Жаман жолдас жолда қалдырады. Жаттығу - 65 Сурет бойынша әңгіме құра.
Менің атам . Менің атам ауылдан келді. Айгүл атасына май құйып берді. Айгүл газет оқыды. Айбек дүкеннен атасына жұмсақ нан әкелді
ІV Сергіту V. Тапсырма Сәйкесін тап. Сиыр Аспанға ұшады Аққу Қорада мөңірейді Түйе Үйде үреді Ит Далада боздайды «Адасқан сөздер»Доппен, Асан, ойнады, иірді, жіп, Әжем, биікке, көтерілді, ұшақ. VІ. Сабақты бекіту Тест 1.Сөйлем соңына тыныс белгілері қойылады? А) (? ) Ә) (! ) Б) ( , ) 2. Кім? Кімдер? Не? Нелер? Сұрақтары қай сөз табына қойылады? А) етістік Ә) сын еміс Б) зат есім 3.Қимыл іс – әрекетің иесін білдіретін сөзді не дейміз? А) бастауыш Ә) баяндауыш Б) зат есім 4. Баяндауыштың сұрағын айт? А) неге? Қайтті? Ә) не істеді? Қайтті? Не қылды? Б) кімдер? Қайтеді? Нелер? Бүгінгі сабақта қандай сабақ өттік? Тақырып өттік – Тұрлаулы мүше деген не?