Пән: Математика Орта мерзімді жоспар бөлімі: 2В бөлім – Аудан. Шамалар Күні: Сынып: 3-сынып | Мектеп: № 45 ЖОББМ Мұғалімнің аты-жөні: Шафхатова М.Р. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.3.1.3 тікбұрышты үшбұрыш, шаршы, тіктөртбұрыш ауданы формуласын: S= (a.b):2, S=a2, S=a.b шығарып алу және қолдану |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: есептерді шығару әдісін түсіндіреді. Көптеген оқушылар: септеудің жазбаша тәсілдерін пайдаланады. Кейбір оқушылар: оқулықта берілген тапсырмаларды өз бетінше орындайды. |
Бағалау критерийлері | • геометриялық фигуралардың белгілерін көрсетеді. • параллельді және қиылысатын тік түзулерді салу керек • пішіндердің қиылысу және бірігу аймақтарын анықтайды. •Жазық пішінде белгіленген бір-біріне қатысты нүктелердің орналасуын анықтайды. • құрамдастырылған пішіндердің периметрін табу, периметр бойынша пішіннің белгісіз қабырғасын анықтау және белгілі қабырғасы бойынша периметрді табуды үйренеді. • тіктөртбұрышты, квадрат, тікбұрышты үшбұрыштың аудандарын табу формулаларын құрастыру жәнеп айдалана біледі. |
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология • нүкте,түзу, қисық, тұйық және ашық сызық, бөлік, сызық, бұрыш • параллельді және қиылысатын түзулер, қиылысатын жазық пішіндер • пішіндердің қиылысу және бірігу аймағы • симметриялы және симметриялық емес геометриялық пішіндер • пішіндердің бір-біріне қатысты орналасуы • көпбұрышты, біріктірілген пішіндер, бұрыш, қабырға, төбе, периметр • Дөңгелек, шеңбер, орта, радиус, диаметр • қоршаған ортадағы геометриялық фигуралар • сызуға қажетті заттар және инструменттер (сызғыш, циркуль) • геометриялық фигуралардың құрылуы, сызу |
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыстар | Музыка, қазақ тілі. |
АКТ қолдану дағдылары | Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; |
Ресурстар | Топқа бөлуге арналған парақшалар, интерактивті тақта, жұмыс дәптері, қалам мен түрлі түсті қарындаш, стикер, видеоматериалдар., постер, кері байланыс дәптері, қб ресурстары т.б |
Бастапқы білім | Үлес туралы білімі бар. |
Сабақтың барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | Жаңа топ құру 1-топ Үшбұрыш 2-топ – дөңгелек 3-топ- шеңбер Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Мен күлгенді ұнатамын» ойын жаттығуы Балаларға: тұңжыраған және көңілсіз, жабырқаған және ойланған, көңілді және күлкілі; қайрымды және қуанышты,т.б.кейіпке еніп, бір бірімен рольге кіріп, адамдардың бейнесін келтіруге ұсынады. «Күлкі-көңіл күйдің сиқырлы кілті.Адам күлгенде өз көңіл күйін, өз денсаулығын жақсартады және айналасындағы адамдардың көңіл күйі мен денсаулығына жақсы әсер береді» Күліп жүрсең жиналар жанға адам, Қабақ түйсең алысқа салар қадам. Жаныңа жан жуымас жалғыз болма, Күлкіге күн толы болсын мәңгі айналаң. Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) Ерте заманда қазақ халқы ауданды қалай өлшеген? Ежелгі уақытта кейбір елдерде бір күнде өгізбен жыртылған жердің ауданы өлшем ретінде алынған. Ал Римде – югер, Түркияда – федан, Ресейде – шөмеле, Египетте – федан, Австрияда – йох деп атаған. Танап – қазақ халқының байырғы аудан бірлігі. Оқу мақсатын таныстыру Күтілетін нәтижені анықтау | Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. Алдыңғы білімді еске түсіру |
Сабақтың ортасы | Ширату тапсырмасы. №1 «Зертте және зерделе» әдісі. Үш топқа қағаз парағынан қиылған бірдей фигура беріледі: 1-топ –түймемен, 2-топ –тиынмен, 3-топ – қақпақпен ауданын шамамен өлшейді. Және үш топ пиктограмма құрайды. «Галереяға саяхат» ойыны Жіпке әртүрлі геометриялық фигуралар ілініп тұрады.Бір оқушы шығып бір фигураны таңдап сол фигураға сипаттама береді және оның периметрі мен ауданын қалай табатынын айтады. ҚБ «Бағдаршам түстері» әдісі №2 Тіктөртбұрыш пен шаршының периметрі мен ауданын есепте. | ұзындығы | ені | периметрі | ауданы | 1-т | 8 см | 4 см | ? см | ? см² | | 7 см | | ? см | ? см² | 2-т | 7 м | 3 м | ? м | ? м² | | 9 м | | ? м | ?м² | 3-т | 7 дм | 4 дм | ? дм | ? дм² | | 7 дм | | ? дм | ? дм² | Дескрипторлар: Тіктөртбұрыштың периметрін есептейді Тіктөртбұрыштың ауданын есептейді Шаршының периметрін есептейді Шаршының ауданын есептейді Өлшем бірліктерін жазады. ҚБ «Пазл» әдісі Сергіту сәті 3 топқа 3 шар. Ішіне көбейту кестесі жазылған. Тіктөртбұрыштың белгісіз қабырғасын тап. | Ұзындығы | Ені | S | 1-топ | 8 см | ? см | 40 см² | 2-топ | ? см | 7 см | 63 см² | 3-топ | 6 см | ? см | 54 см² | Дескрипторлар: Тіктөртбұрыштың белгісіз қабырғасын табады. Өлшем бірліктерін жазады. ҚБ «Көңілді пішіндер» әдісі Ауданның өлшем бірліктерінің кестесін пайдаланып салыстыр. 1-топ 2-топ 3-топ 3см²*3дм² 5м²*5см² 9м²*900дм² 9дм²*900см² 10дм²*100см² 9м²*90дм² 5м²*500дм² 200дм²*2м² 100см²*100дм² Дескриптор: Аудан өлшем бірліктерін салыстырады. ҚБ «Басбармақ» әдісі Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау ҚБ «Алақан - жұдырық» | Қақпақтар, тиындар, түймелер Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Кестелер |
Сабақтың соңы | Өткен материалмен жұмыс «Қатені тап» ойыны Тіктөртбұрыштың қабырғаларының ұзындығы 6 см және 4 см, ал ауданы 25 см²-ге тең. Тіктөртбұрыштың ауданы 48 см², оның ұзындығы 8 см, ал ені 5 см. Шаршының қабырғасы 7 см. Ауданы 28 см²-ге тең. Үйге тапсырма: №4 а 38-бет Рефлексия Кері байланыс дәптерінде орындау. «Жетістік баспалдағы» | Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. |
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
А деңгейі Тапсырма №7 | Қалыптастырушы бағалау: «Пазл», «Басбармақ», «Сиқырлы нішіндер», «Алақан-жұдырық», «Бағдаршамның түстері» тәсілдері | Өлшеуіш құралдарды абайлап пайдалану. Сергіту сәтіне жаттығулар орындау. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |