Сабақтың тақырыбы: | Тік бұрышты параллелепипед |
Сабақтың мақсаты: | Тік бұрышты параллелепипед туралы ұғым қалыптастыру |
Оқыту нәтижелері: | Тік бұрышты параллелепипед пен текшені ажыратады, оның үш өлшемі болатынын және көлемді табуды біледі, саралайды, қорытынды жасайды |
Негізгі дерек көздер: | Оқулық, бағалау парағы, кесте, сызба, плакат, маркер, суреттер, текшенің және параллелепипедтің моделі |
Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
І. Ұйымдастыру кезеңі: 3 мин | Оқу құралдарын дайындатып, зейінін сабаққа аударту. Ынтымақтастық атмосферасын орнату: Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы. Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар. Геометриялық фигуралар арқылы топтарға бөлу | Оқу құралдарын дайындап, зейінін сабаққа аударады. Өлеңді оқиды 5 топқа бөлінеді |
ІІ. Өткенді қайталау Еске түсіру 15 мин | 1. Үй тапсырмасын тексеру 2. Ауызша жұмыс: 1) Периметр дегеніміз не? Оны қалай табамыз? 2) Аудан дегеніміз не? Ауданды қалай табамыз? 3) Ауданды өлшеу бірліктерін ата 5) Ауданы 1а тік төртбұрышты жердің ұзындығы 100 м. Оның в=?, Р=? 6) Ауданы 64 мм² болатын шаршының а=?, Р=? | 1. Дұрыс жауабымен салыстырып тексереді 2. Топтық жұмыс: сұрақтарға ауызша жауап береді, 5 пен 6-тапсырманы орындайды, ойларын тұжырымдайды, қорытынды жасайды |
ІІІ. Жаңа сабақ: Түсіну: 6 мин | 1. Жаңа сабақты хабарлау 2. Оқулықпен жұмыс. №1, №2. Фигураларды салыстыру, текше мен параллелепипедтің ұқсастығы мен айырмашылығын анықтау, саралау, қорытынды жасау: | 1. Сабақ мақсатын қояды 2. Жалпы жұмыс: фигуралады салыстырады, сұрақтарға жауап береді, талдайды, қорытынды жасайды |
4 мин | №3. Суреттегі әрбір текшенің көлемін есептеп табу, қорытынды жасау: V = a x а x а = а³ V = 7 x 7 x 7=343 (мм³) V =343 мм³ V = 2 x 2 x 2=8(см³) V = 8см³ V = 2 x 2 x 2=8(дм³) V = 8 дм³ | Топтық жұмыс: тапсырманы орындайды, талдайды, қорытынды жасайды, бір топ қорғайды, басқа топтар тексереді |
Сергіту сәті: 1 мин | Өлең оқып, қимыл-қозғалыстар жасату | Өлең оқиды, қимыл-қозғалыс жасайды |
Талдау және қолдану: 4 мин | №4. Суреттегі әрбір тік бұрышты параллелепипедтің көлемін есептеп табу, қорытынды жасау: V = a x b x c V = 1 x 2 x 3=6(см³) V = 6см³ V = 2 x 4 x 2=16(см³) V = 16см³ V = 4 x 2 x 2=16(см³) V = 16см³ | Жұптық жұмыс: тапсырманы орындайды, талдайды, қорытынды жасайды |
4 мин | № 6. Есепті талдау, сызбасын жасау, шығару, қорытынды жасау: Ш: 230 х 2 + 600= 1060 (м) Ж: 1060 м | Топтық жұмыс: есепті талдай-ды, сызба жасайды, шығара-ды, қорытынды жасайды |
І\/. Сабақты қо-рыту:Жинақтау: 4 мин | №5. Кестені толтыру (тік бұрышты параллелепипедтің көлемін есептеп табу): | Жеке жұмыс: тапсырманы орындайды, тексереді |
Бағалау: 2 мин | Бағалау | Өзін өзі және топ жетекшілері |
Рефлексия: 1 мин | 1.Бүгінгі сабақтан не үйрендің? 2.Қай тапсырма қиынға соқты? 3.Қай тапсырма оңай болды? | Ауызша жауап береді |
Үйге тапс:1 мин | Үй тапсырмасын түсіндіру: №7, №9 | Күнделікке жазады |