Просмотр содержимого документа
«"Табиғат құбылыстары"»
Тақырыбы: Табиғат құбылыстары
Мақсаты:
Оқушылардың табиғат құбылытары туралы түсініктерін кеңейту, білімдерін жүйелеу
Міндеті:
Оқушылардың ерікті түрде тұрақты зейін қоюын дамыту.Сабақта жұмыс істей білу дағдыларын дамыту
Тәрбиелілігі:
Өзгені тыңдай білуге,алған білімін өмірге қолдана білуге, айналасындағы адамдарды құрметтеуге баулу
Жұмыс түрі: Сұрақ- жауап,баяндау
Қажетті құралдар:
оқулық, табиғат құбылыстары мен табиғи апаттардың фотолары мен суреттері
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық дайындық
Шаттық шеңбер:
Қол алысып,қане,біз,
Достасайық бәріміз
Айтарым бар сендерге
Тез тұрыңдар шеңберге
Қандай жақсы бір тұру
Достарыңмен бір жүру
Қандай жақсы дос болу!
Оқушылар өзедеріңді сабаққа келе жатып қалай сезіндіңіздер?
Табиғаттан қандай өзгерістер байқадық?
Күзде қандай өзгерістер болады?
Жаз мезгілінде табиғатта қандай өзгерістерді байқауға болады?
Алдымызда қандай жыл мезгілі келе жатыр?
Осы табиғаттағы айтылған өзгерістерді табиғат құбылысары деп атаймыз.
Табиғат құбылыстары адам өміріне қажетпе?
- Алдарыңызға тапсырмалар берілді, егер табиғатты өзгерістер адам өміріне қажет болса жасыл түспен, ал қажет емесін қызыл түспен қоршап сызайық.
Карточкаменмен жұмыс:
Адам өміріне табиғат құбылыстары қажет пе, қажет емеспе?
Жаңбыр Топан су
Жел Шық
Су тасқыны Бұршақ
Күннің шығуы Найзағай
Қар Кемпірқосақ
Дауыл Тұман
Жер сілкінісі Құйын
Өте жақсы жұмыстандық. Енді сізге өзекті сұрақ қойғым келіп тұр.
Табиғат құбылыстары адам өміріне қандай қауіп төндіреді?
Суретке назар аударайық, сипаттап түсіндіріп көрсетейік.
Олай болса, оқушылар сабағымызды кітаппен жалғастырайық
Оқушылар жұмбақ шешкенді ұнатамызба?
Тақтаға назар аударып қарайық...
Жұмбақ:
Қыста бар да, жазда жоқ,
Ол көп болса көңіл тоқ. (қар)
Қолы жоқ, сурет салады,
Тісі жоқ тістеп алады. (аяз)
Қол-аяғы жоқ болса да,
Қақпа есікті аша алған. (жел)
Өрге қарай құтылды,
Сырына келіп қосылса,
Өз-өзінен құтырды. (құйын)
Қанатсыз құс жақын барады,
Көзінен жас тамып барады. (жаңбыр)
Аспандағы әсем белбеуді,
Алып белге буынсам. (кемпірқосақ)
Сергіту сәті: « Табиғат құбылыстары»
Мен сізге табиғат құбылыстарын атаймын, ал сіздер құбылысты іс-әрекет арқылы көрсетесіздер.
Біраз сергіп қалсақ дәптерлерімізді ашып бүгінгі күннің жатысын жазып, дәптердегі тапсырмаға назар аударайық.
Бейнетаспа:
Балалар мен сендрге табиғат құбылысының бейнетаспасын көрсеткім келіп тұр, ал бұл бейнетаспада сіздер қандай өзгерістерді байқадыңыздар,ойларыңызды жеткізесіздер.
Қорытынды:
Сабағымызды қорытындылай келе сізге «Күз» туралы әңгіме оқып беремін, ал сіздер, мәтінде табиғат құбылысын байқаған болсаныздар, қимыл іс -әрекетпен көрсетесіздер.
«Күз»
Күз келді. Күн қысқарып,түн ұзарады. Аспанда бұлттар,қаптап,жауын сіркіреп жауып тұр.Анда санда жел соғады. Өткір суық жел арық малды,жұқа киімдіні тондырды.Ағаштардың жапырақтары сарғайып түсіп,шөптер қурап қалған. Маса, шыбын,құрт-құмырсқа жоқ болып кетіпті. Қарылғаштар көптен көрінбейді.Алғашқы күз мезгілінде күн жарқырағанмен, салқындық байқалып, кейде жел тұрып, жаңбыр жауады.
Үй тапсырмасы: мәтінді мазмұндау және төрт жыл мезгіліндегі өзгерістердің суретін салып келу.
Сабаққа толықтай белсенді қатыстыңыздар. Осылай әрі қарай осы деңгейде жұмыстануларыңызға тілектеспін.