Сабақтың тақырыбы:
Табиғат құбылыстары
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың табиғат құбылыстары туралы түсініктерін кеңейту,білімдерін жүйелеу.
Оқу нәтижелері:
Табиғат құбылыстары туралы біледі.
Ақпарат көздері, қолданатын материалдар:
Оқулық, ноутбук, тақырыпқа байланысты суреттер,видеороликтер,слайд, А форматтағы қағаздар, маркер,стикер, күлегештер.
Негізгі идеясы:
Табиғат адам бойына шабыт, көңіліне қуат, сезіміне сұлулық пен сағыныш ұялатады. Адам бойына адамгершілік қасиеттерді қалыптастыратын мол тәрбие көзі.
Әдіс тәсілдер:
Топпен жұмыс: жұппен жұмыс,топта талқылау. АКТ қолдану: ноутбук.СТО: «Ассоциация» әдісі
ОҮБ: (Табыс критерийлері бойынша)
Тапсырмалар
Сабақ барысы
Мұғалімнің іс әрекеті
Оқушының әрекеті
Тапсырмалар жүйесі
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу.
Оқушылармен шаттық шеңбер құрып,бір-біріне жылы лебіздерін білдіру.Сыныпты табиғат құбылыстарына байланысты екі топқа бөлу. Топ басшыны тағайындау. Оқушылар суреттер бойынша сабақтың тақырыбын табады.Сабақтың мақсатымен таныстыру.
Үй тапсырмасын сұрау.
Өткен сабақ пен жаңа сабақты байланыстыру.
Үйге берілген тапсырманы айтады. Талдайды.
Бір-біріне сұрақтар қояды.
-математиканың дүниетанумен қандай байланысы бар?
-сағат пен күнтізбелер бізге не үшін керек?
-температураны немен өлшейміз?
Оқушылар сұрақтарға жауап беруге тырысады.
Ойлану.
Мағынаны тану
- Мәтінде не туралы айтылған?
- Табиғат құбылыстарын атаңдар?
- Табиғи апаттарына нелер жатады?
Оқулықпен жұмыс.
1.Жеке-жеке оқу.(әр оқушы өзі оқиды)
2.Жұппен оқу.(оқығандарын қасындағы балаға түсіндіреді)
Өзіндік жұмыс. Алған мәліметті жүйелейді.
Сергіту жаттығуы.
Оқушыларды сергіту.
Оқушылар билеп, сергиді.
«Ассоциация» әдісі.Әр топ берілген жыл мезгілі бойынша не таныс,соны жазғызу.
Топпен жұмыс. Зерделей отырып өз ойларын түсіреді.
Бір-бірінің білімін толықтырады.
Ой толғаныс.
«Ойлан, тап» ойынын ойнату
Сарқырама әдісі.
Әр оқушы жеке-жеке өзі бақылаған табиғат құбылыстарының бірін суреттейді.Басқа оқушылардың міндеті-сол құбылысты табу
Сөйлемдегі ойды жалғастыр.
.
Өзекті сұрақ:Табиғат құбылыстары адам өміріне қандай қауіп төндіреді?
Алған білімдерін толықтырып отырады.
Өзара талдайды.
Видео.Оқушыларға табиғи апаттар жайлы видео көрсету
Сақтық шаралар.
Жер сілкінісі,сел,топан су немесе тасқын, дауыл жайлы видеоны оқушылар қарап шығып,олардың зардаптары жайлы талқылайды
Өз ойларын ортаға салады.
.
Сабақты қорыту.
1.Табиғат құбылыстарын ата.
2.Табиғи апаттарға нелер жатады?
Суреттер беріледі
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Қандай құбылыс айтады
Рефлексия.
Екі жұлдыз, бір тілек.
Оқушылар өз ойларын жазады.
Бағалау.
Мұғалім жинақтап қорытынды баға қояды
Әр топ басшысы бағалау парағындағы қорытынды ұпайды шығарып, сыныпқа хабарлайды
. Табыс критерийлері бойынша алдын ала құрылған бағалау шкаласымен бағаланады.
Аты-
жөні
Балл
Баға
Үй тапсырмасы:
Мәтінді оқу. Табиғатты аяла!» шығарма жазу