kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Табиғат құбылыстары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Дүниетану  пәнінен   БжС  технологиясы  бойынша  өткізілген ашық  сабақ.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Табиғат құбылыстары»

Пәннің аты: Дүниетану

Уақыты:18.11.16 ж

Кабинет:№19

Мұғалім: Амиржанова Г.Е.

Сабақтың атауы

Табиғат құбылыстары

Мақсаты


Күтілетін нәтиже

Оқушыларды табиғаттағы өзгерістердің барлығы табиғат құбылыстары екенімен таныстыру ;

Танымдық белсендіктерін арттыру,

Әдіс-тәсілдері: БжС, түсіну, сұрақ-жауап, ой қозғау.

Көрнекілігі: ООМ ,слайд, оқулық, сағат,дәптер

Ұйымдастыру кезеңі

мотивация

Қане түзу тұрайық,

Назарымызды маған аударайық.

Сабаққа жақсы қатысып,

Тек бестік баға алайық.


-Ортаға Көшбасшыны шақырайық.

-Бүгінгі сабақ ерекше! Білімімізді көрсетуге дайынбыз ба?

-Дайынбыз! Ендеше:

Біздің сынып тамаша

3 «а» тек алға! (Хормен)


Тақтаның оң жақ шетіне 63% нормасы жазылады.

Оқушылардың субъектілік тәжірибесін өзектендіру

Өткен сабақ тақырыбына байланысты зерттеу картасын тексеру

Бірінші баға. Нәтиже бойынша +, - қойылады. Тақтаға нәтижені жазамыз:

1 кезең 63%

Қабылдауды ұйымдастыру





































Бірінші сыни нүкте. Жаңа тақырып бойынша қысқаша кіріспе жасау. «Табиғат құбылыстары» таныстырылым (электронды оқулық)


Табиғат - адам тәрбиешісі. Оның құрамдас бөлігі болып саналатын өсімдіктер мен жануарлар әлемі, биік таулар мен сарқыраған өзендер, кең дала барлығы да адам баласына ой салып, денесіне қуат, бойына күш, көңіліне шабыт береді. Адам да, қоғам да - табиғаттың төл баласы., жалғасы. Тіпті, адам ауасыз, сусыз өмір сүре алмайды дейтін болсақ, сол ауа мен судың өзі жан - жануарлар, адамзатқа табиғаттың тарту еткен ғажайып сыйы.

Табиғатта үздіксіз өзгерістер болып жатады. Мысалы, жанартаудың атқылауы , найзағайдың жарқылы, судың мұзға айналуы сияқты құбылыстар табиғаттағы өзгерістерді көрсетеді.


Аспан денелерінің қозғалысы, гүлдердің шешек атуы, ағаштың жайкалып өсуі, өзеннің тасуы немесе көлдердің тартылып суалуы - осылардың барлығы да қоршаған ортадағы өзгерістер.

Әлемде орын алатын сан алуан өзгерістер табиғат құбылыстары деп аталады.




-Бүгінгі күнді жазу. Тірек сөздер ілінеді.

7 тірек сөз:

  1. Күн

  2. Сел

  3. Жел

  4. Қар

  5. Аяз

  6. Табиғат

  7. Жауын

Сөздердің мағынасын ашу.

30 сек есте сақтау, 30 сек жазу.6,7 сөз жазғандарды ООМ + таңбасымен белгілеу.





























Екінші белгі

Нәтиже бойынша +, - қойылады. Тақтаға нәтижені жазамыз:

2 кезең 63%









Ұғынуды ұйымдастыру

-Балалар оқулықтың 40 бетін ашамыз.Берілген мәтінді 6 минутта мұқият оқимыз, себебі бұл мәтін бойынша сұрақтар қоямын.


Мәтінді түсініп оқуға 6 минут беріледі.


Түсінудің бірінші тексерілуі


























Қарама-қарсы сұрақтар.

  1. Қандай табиғат құбылыстары жылдың белгілі бір мезгілінде болады?

  2. Жыл мезгілдерін ата?

  3. Көктем мезгілдерінің айларын ата?

  4. Табиғат құбылыстары дегеніміз не?

  5. Ағаштың жапырақтары қай мезгілде түседі?

  6. Ағаш жапырақтары қай мезгілде жасыл желекке бөленеді ?

  7. Жыл құстары күз мезгілінде қайда ұшып кетеді??

  8. Табиғатта ауа райын қалай бақылаған?

  9. Қарлығаш жер бауырлап ұшса нені білдіреді?

  10. Табиғат апаттарына не жатады?

  11. Табиғат құбылыстарын ата?

  12. Қыс айында қандай құбылыстар болады?

  13. Күз айында қандай құбылыстар болады?

  14. Адам қандай табиғат құбылыстарын өз қажетіне пайдалана алады?


2 минусы бар оқушыға «Құтқару шеңбері» сұрақтар қойылады.Сол оқушыларға 3 сұрақ қойылады, олар қол көтеріп жауап береді.

  1. Жаз айында қандай құбылыстар болады?

  2. Көктем айында қандай құбылыстар болады?

  3. Жылдың неше мезгілі болады?

  4. Жауын-шашын қай мезгілде көп болады?

  5. Қандай жыл құстарын білесің?

  6. Ауа температурасын қандай құралмен өлшейді?







Үшінші белгі. Нәтиже бойынша +, - қойылады. Тақтаға нәтижені жазамыз:

3 кезең 63%


Бастапқы пысықтауды ұйымдастыру



Сыни сұрау.


Сын тұрғысынан ойлау сұрақтары: «ИӘ, ЖОҚ»

  1. Қыстан кейін жапырақтар сарғайып түседі -

  2. Сел, жаңбыр, аяз, дауыл - бұл табиғат құбылыстары ма? +

  3. Құстар көктемде қайтып келеді. +

  4. Жаз мезгілінде боран соғып,жаңбыр жауады -

  5. Тас, аң, құс -бұл табиғат құбылыстары +

  6. Күн күркіреп, найзағай соғу табиғат құбылысына жатады +

  7. Табиғатта мүлдем өзгерістер болмайды -

  8. Табиғатта болатын барлық өзгерістер табиғат құбылыстары деп аталады +

  9. Шығыс жаққа күн батады -

  10. Кез-келген зат тастан тұрады -

  11. Қыс айында жаңбыр жауады,гүлдер гүлдейді -

  12. Күз айы жауын -шашынды болады +

  13. Адам табиғат құбылыстарын өздеріне бағындыра алады. -

  14. Адам жауын-шашынды өз игіліктеріне пайдалана алады +

  15. Жаз айында қар жауады. -

  16. Көктем айында қар еріп ,жер көгереді. +

  17. Жылдың үш мезгілі бар. -

  18. Жауын-шашын күзде көп болады +

  19. Өсімдік өлі табиғатқа жатады.-

  20. Адам тірі табиғатқа жатады. +

  21. Көктем айында құбылыстар мүлдем болмайды -

  22. Ауа температурасын термометрмен өлшейді +


3 минусы бар оқушыға «Құтқару шеңбері» сұрақтар қойылады.Сол оқушыларға 3 сұрақ қойылады, олар қол көтеріп жауап береді.

Үшінші белгі. Нәтиже бойынша +, - қойылады. Тақтаға нәтижені жазамыз:

4 кезең 63%


Талдау

Уақыт

5 минут

Тақырып бойынша түсінгендерін жазады. Дәптер ауыстырып, сөз санын жазады. Тақырыпқа байланысты 37 сөз жазу керек.


Үшінші белгі. Нәтиже бойынша +, - қойылады. Тақтаға нәтижені жазамыз:

5 кезең 63%


Рефлексия

Қысқа сабаққа талдау жасау.4-5 деген бағалар санына қарай және нормаға сай анықталады. Алға ұмтылуға ынталандырамын.

63%


Бағалар

Журналға баға қою нормативі: 4-5 баға-5 ұпай

3 баға-4 ұпай

2 баға-3 ұпай

1 баға-2 ұпай


63% оқушы 5 ұпай алу керек.


Үйге тапсырма

Мәтінді түсініп оқу 40-42 бет Қызықты мәлімет жинастыру





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Табиғат құбылыстары

Автор: Амиржанова Гульнур Есенкелдиевна

Дата: 27.11.2016

Номер свидетельства: 363121
