Пәні Қазақ тілі | |
Сабақ тақырыбы: | Сын есім.1-6 жаттығулар |
Күні: 27.02. 2018 | Мұғалімнің есімі: Берикболова А.К. |
СЫНЫП: 4 «Ә» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Сын есім заттың сапалық қасиетін білдіретінін, сөз табы екенін, негізгі және туынды болып бөлінетінін оқушылардың естеріне түсіру |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|
Кейбір оқушылар: |
|
Жетістік критерийі | Оқушыларға сын есім жайлы түсінік беру; сұрақтарымен таныстыру; |
Құндылықтарды дарыту | Оқушылардың бір – біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу |
Тілдік құзіреттілік | Сын есім заттың сапалық қасиетін білдіретінін, сөз табы екенін еске түсіреді. |
Ресурстар | Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
Әдіс-тәсілдер | «Топпен зерттеу», «Келісемін, келіспеймін», «Сұрақ- жауап» «Сәйкестендір» «Ашық микрофон »Кері байланыс, стикерлер |
Пәнаралық байланыс | Әдебиет,математика,музыка |
Алдыңғы тақырып | Мазмұндама (қайталау) |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы 3минут | Топқа бөлу 2 минут Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлінеді. Төртбұрыш, үшбұрыш. Шеңбер, бесбұрыш . Психологиялық дайынық. 3 минут “Танысу “ тренингі Әр оқушы өзінің атының бас әрпінен басталатын сын есім айта отырып өзін таныстырады. Мысалы: Әдемі Әйгерім | Таныстыры лым, суреттер. |
Ортасы 15 минут | «Ашық микрофон» әдісі Оқушылар қолдарына микрофон ұстап, өткен сабаққа байланысты сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді. келесі топ жауап айтады, сұрақтарға жауап береді Білу және түсіну 10 минут .«Топпен зерттеу» әдісі. Сын есімді білеміз, 2-3 сыныптардан бері өтіп келеміз. Білімімізді шындандыру арқылы толығырақ айқындау арқылы сын есім беріліп отыр 1- жаттығу. 1. Өлеңді мәнерлеп оқы. (Бир оқушы оқиды) Топқа әр өлең шумағы таратылады 2. Өлеңнен сын есімдерді тап, сұрақ қой. 3. Олардың қайсысы негізгі, қайсысы туынды сын есім екенін айт. 4.Туынды сын есім дегеніміз не ? «Кластер әдісі» арқылы Постер қорғау 4- топқа сын есім жайлы не білесің ? Сын есім Күн ретін жазу, сынып жұмысы, Сын есім, көркем жазуды жаздырту Дәптермен жұмыс 2- жаттығу. 1. Жұмбақты көшіріп жаз. 2. Шешуін тап. 3. Сын есімдерді тауып, олар заттың қандай белгісін білдіріп тұрғанын айт. 4.Жұмбақтың шешуін табуыңа қай сөздер көмектесті ? Қолдану 8 минут 3-жаттығу. 1. Мәтінді алдымен толық, содан соң сын есімдерсіз оқы. 2.Сонда мәтін мазмұнында қандай өзгеріс болғанын айт. 3. Сын есімдердің не үшін қажет екенін түсіндір. 4. Мәтінді көшіріп жаз. 5. Сын есімдердің астын сыз. 6. Қайсысы негізгі, қайсысы туынды екнін айт. 4- жаттығу. Берілген сын есімдерге сай келетін затты тап. Неліктен сол затты айтқаныңды дәлелде. | |
Сергіту сәті 2 минут | «Музыкалық ойын» әдісі Оқушыларға ана, әке, дос, әже сөздері таратылады олар сол сөздерге лайықты бир шумақ олең айтады | |
Аяқталуы 20 минут | Талдау 10 минут 5-жаттығу. 1. Өлеңді оқы. 2. Түсіп қалған сөздерді төменнен тауып, өз орнына қой. Түсіп қалған сөздер: бала, тәртіпті, ақылды, ұнамды Жинақтау 7 мин Шығармашылық тапсырма. Рефлексия . 3 мин «Рефлексиялық шеңбер» Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді. Сабақ барысында көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен? Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды? Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз? Сабақта қандай қиындықтар туындады? Сабақ аяқталғанда көңіл-күйіңіз қандай? Неліктен? Үй жұмысы :6- жаттығу.165 бет. | Рефлексия жазылған парақшалар таратамын. Оқушылар өз топ мүшелерімен бірлесіп жазады. |
Қосымша ақпарат |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы Байланыс |
| | |
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2:Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |