kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Суықторғай" әңгімесі Әдебиеттік оқу пәні

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мәтінді оқиды, топта талдайды, сұрақтармен жұмыс жасайды, бір-біріне түсіндіреді, ортақ шешімге келеді, ізденеді, өзін-өзі бағалауға үйренеді, мәтіннің өмірмен байланыстылығын дәлелдейді, мәтіндегідей оқиғаға тап болғанда не істеу керектігін біледі, құстардың қыстағы тіршілігімен танысады, әңгіменің негізгі түйінін ашуға жағдай жасай отырып, өз бетінше шығармашылықпен жұмыс жасауға үйренеді, байланыстырып сөйлеуін, ойлауын дамытады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Суықторғай" әңгімесі Әдебиеттік оқу пәні»

Сабақ:

Әдебиеттік оқу

Мектеп: «Қойтас орта мектебі» КММ

Күні: 25. 01. 2017 ж


Мұғалімнің есімі: Нукешева Асел

Сынып:4


Қатысқандар Қатыспағандар

саны: саны:

Сабаққа негізделген

оқу мақсаты:



Мәтінді оқиды, топта талдайды, сұрақтармен жұмыс жасайды, бір-біріне түсіндіреді, ортақ шешімге келеді, ізденеді, өзін-өзі бағалауға үйренеді, мәтіннің өмірмен байланыстылығын дәлелдейді, мәтіндегідей оқиғаға тап болғанда не істеу керектігін біледі, құстардың қыстағы тіршілігімен танысады, әңгіменің негізгі түйінін ашуға жағдай жасай отырып, өз бетінше шығармашылықпен жұмыс жасауға үйренеді, байланыстырып сөйлеуін, ойлауын дамытады.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:


  • Мәтінді түсініп оқиды, талдайды, әңгімедегі түйінді ойды аша алады

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Түсіндіреді, салыстырады, ізденеді, ой қорытындысын жасауды үйренеді

Кейбір оқушылар:

  • Құрбыларына көмектеседі, мысал келтіреді, өз ой-пікірін білдіреді, қосымша әдебиеттермен жұмыс жасайды, зерттейді, дәлелді сөйлеп, сөздік қорын толықтырады.

Тілдік мақсат:

Оқушылар:

  • Мәтінді оқиды, талдайды, бір-біріне түсіндіре алады.


Негізгі сөздер мен тіркестер:

суықторғай, қамқорлық, менің ойымша, қыс мезгілі, мен жасаймын, т.б.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Мәтін соңындағы сұрақтар және қосымша сұрақтар

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?


Жазылым бойынша ұсыныстар:

Кластер құру, жоспар құру,

Алдыңғы оқу:

«Ақ боран» әңгімесінің мазмұнын біліп келу, сурет салу.

Жоспар:

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушының іс-әрекеті


Басталуы:

5 -7 мин

1.Ұйымдастыру кезеңі. 1.1.Ынтымақтастық орта қалыптастыру. «Жылулық шеңберіне» шақыру.

1.2. Топқа бөлу. «Құстар», «Жануарлар» суреттері бойынша



Ортаға шеңбер бойына жиналады, бірін-бірі қолтықтай отырып, тілек білдіреді.

Суреттер бойынша екі топқа бөлініп отырады





Құстар мен жануарлар суреттері

Ортасы :

30-35 мин

2.Үй тапсырмасын тексеру.

«Тікелей радиоэфир» әдісі.

Жүргізуші, синоптик, дәрігер, ақын, суретші, кейіпкер сөздері жазылған қағаздардан жеребий тастау./7-10 мин/

3. Жаңа сабақты меңгерту.

3.1. Тақырыбын ашу. Аудиожазба тыңдату. Құстар дыбысы.



*Автор туралы мәлімет беру.

М. Д. Зверев (1896-1996) Барнаул қаласында туған. Басты жазатын тақырыбы – табиғат құпиялары мен көріністері.  Бүкіл саналы ғұмырын Қазақстанда өткізген ол «Ақ марал», «Індер мен ұяларда», «Таулы шыңның қожасы», «Жаңа қоныста» әңгіме повестері бар. 

3.2. Сабақ мақсатын айқындау. Табыс критерийлерін құрғызу.

1.Мәтінді түсініп оқимын.

2.Мазмұнын терең түсіну үшін топта талдаймын.

3. Өз ойыммен бөлісемін.

4. Мәтіндегі мәліметтерді білемін, мысал келтіремін.

3.3. Мәтінді оқу. «Түртіп алу» әдісі.










3.4. Мәтінді талдау. «Кластер» құрғызу.

Қосымша әдебиеттер ұсыну





Сергіту сәті.





4. Бекіту. Мәтінге жоспар құрату. «Бірге ойлаймыз» әдісі.








4.1. Отырықшы құстарға жасалатын қамқорлық туралы оқушылардың ойын тыңдау, не істей алатындықтарын дәлелдету.

Жеребий бойынша рөлге еніп, «Ақ боран» әңгімесі бойынша мәтін мазмұнын жан-жақты талқылап шығады



Аудиожазбадан не естігендерін айтып, жаңа сабақ тақырыбы не туралы болатындығын болжап айтады.



Тыңдайды












Жаңа мәтінмен танысуда, мәтін мазмұнын ұғу үшін қандай әрекеттер жасайтындықтарын айтады.





Мәтінді түртіп алу әдісі бойынша оқып, танысады, белгілейді, оқып болған соң топта белгілеген сөздер бойынша талдау жұмысын жүргізеді. / қай сөз түсініксіз, не таң қалдырды, қай мәлімет бұрыннан таныс/



Суықторғай туралы не білетіндіктерін және не білгендерін жазып шығады, стикермен белгіленген оқушылар ортаға шығып, қорғайды.


Әр оқушы құстар дыбысын, қимылын, ерекшелігін салады, басқалары қай құс екенін шешуі керек

Екі топ бір бетке кезектесе мәтінге бір жоспар құрып жазады. Мысалы:

Жоспар: 
1.Қысқы серуен 
2.Жұмбақ із 
3.Ашыққан суықторғай 
4.Жайлы қоныс 
5.Көктемді қарсы алуы 


Мысалы: 1-топ ұя жасау, 2-топ жемсауыт жасау керектігін айтады, жасап көрсетеді


Жеребий қағаздары






Құстар дыбысы жазылған аудиожазба




Слайдта суықторғай және автор суреті


















Қарындаш











Ақ беттер, түрлі түсті фломастерлер қосымша әдебиеттер








Ақ бет, фломастерлер









Қағаз, қайшы, желім қажет болуы мүмкін

Аяқталуы :

5-8 мин

5. Қорытындылау.

«Ақылдың алты қалпағы» әдісі бойынша

6. Үйге тапсырма.

«Құстар біздің досымыз» тақырыбында эссе жазу ұсынылады.

7. Бағалау. Кері байланыс.

Жиынтық баға қойылады.

Кері байланыс жасау.

«Бас бармақ» әдісі


Алты қалпақ бойынша өз пікірлерін білдіреді.


Күнделіктеріне жазып алады.


Өзін-өзі бағалау парағына сабақ бойы бағалап отырады.

Кері байланыс жасайды.


Алты қалпақ






Бағалау парақтары

Қосымша ақпарат : Үйге тапсырманы оқушылардың өз таңдауы бойынша орындап келулерін ұсынуға болады: эссе жазу, өлең құрастыру, сурет салып, әңгімелеп келу

Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс


  • Топтық жұмыс,

Қосымша ресурстарды пайдалануды ұсыну

* Өзін-өзі бағалау арқылы

* Дүниетану



Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?



Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.










Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды ( оқытуды да , оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Суықторғай" әңгімесі Әдебиеттік оқу пәні

Автор: Нукешева Асел Омирзаковна

Дата: 10.05.2017

Номер свидетельства: 414225
