kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ә.Жапаров " Қазына көтерген бала"

Нажмите, чтобы узнать подробности

ШҚО. Аягөз қалалық «№7 жалпы білім

беретін орта мектеп»  КММ

Қазақ тілі мен әдебиеті орыс мектебінде

Мұғалім: Канапина Жанар Жумашевна

Пәннің аты:

әдебиеттік оқу

Уақыты:

Кабинет:

Сабақтың атауы

Ә.Жапаров   Қазына көтерген бала

Мақсаты

Күтілетін нәтиже

1.Білімділік мақсаты: Оқушыларды Қ.Сәтбаевтың өмірі жайлы әңгімемен таныстыру;

2.Дамытушылық мақсаты:  оқушыларды ізденуге, ойлауға жетелеу; көркем сөйлеу іскерлігін арттыру, танымын, елестету, сезіну қабілетін дамыту;

3.Тәрбиелік: Туған жерге, елге деген сүйіспеншілігін арттыру, бала Қаныш бойындағы қасиеттерін бойларына сіңіру.

Түйінді идеялар        Ғалым, геолог, саяхатшы, академик, тілші, әдебиетші.

Оқыту нәтижелері    Әңгімедегі кейіпкердің өмірімен, шығармашылы, жасаған еңбектері және алған марапаттауларымен  таныс болады.

 Дереккөздер Оқулық, ресурстар, қосымша ақпараттар.

Қолданылған модульдер    

Сыни тұрғысынан ойлауға үйрету

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Диологтік оқыту

Психологиялық ахуал

1. Ұйымдастыру: 2 мин Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Амандасу
Мұғалімнің әрекеті:
Күндей жадырап,
Айдай арайлап.
Жұлдыздай жарқырап,
Судай мөлдір таза көңілмен
Бүгінгі күнімізді бастайық.
Оқушылардың әрекеті
Шаттық шеңбері
Балалар шаттық шеңберін құрып, бір - бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді.
Қайырла таң Жер – Ана,
Қайырла таң, көк аспан.
Қайырла таң, достар,
Қайырла таң Апайлар!
2. 2 мин 1 - модуль. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Топқа бөлу. Қима қағаздарды құрастыру арқылы мақал шығарып алады. Сол бойынша 3 - топқа бөлінеді.
3. 2 мин Сыныптың білім деңгейін анықтау. Сабақтың ережесін шығару.
II. «Миға шабуыл» 5 мин Үй тапсырмасын сұрау: 1 - модуль. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.(Диалог арқылы оқыту)
Сұрақ – жауап.
1. Мұғалім картадан қандай елдерді көрсетті?
2. «Сибирь» деген кезде Тұрар неге елең ете қалды? Сахалин аралын неге сұрады деп ойлайсың?
3. Әңгіме соңында жазушы қоңырау сылдыры неге ұқсап кетті деп жазады?
4. Тұрар бейнесін көз алдыңа елестетіп, сипаттап айтып бере аласың ба?
5. Тұрардың фамилиясы неліктен Қырғызбаев болып өзгергенін білесің бе?

III. Өткенді пысықтау:
IV Жаңа сабақ
2. Сабақтың мақсатын анықтау: 10 мин.
Сабақтың тақырыбын хабарлау. Күннің жадын жазу.
Жазушы Әнуар Жапаровтың « Қазына көтерген бала» әңгімесін оқып, ғалымның өзіне тән бір ерекшелігімен танысасыңдар.
Мұғалімнің ақпарат беруі:
Қаныш Сәтбаев – 1899 - 1964 жылы) Баян ауыл ауданы, Павлодар облысы қазақ және Кеңес Одағының геологы, қоғам қайраткері, Қазақ КСР Ғылым академиясын ұйымдастырушы және оның тұңғыш президенті, Қазақ КСР академиясының академигі, Кеңес Одағының және Қазақстанның металлогения мектебінің негізін қалаушы, Ол Жезқазған, Қарағанды, Алтай жер аймақтарын зерттеп, көптеген кен орындарын ашқан. Маңғыстау, Мұғалжар, Торғай өңірлерінің табиғи байлықтарын анықтады.

Қаныш Сәтбаев – қазақтың аса көрнекті геолог-ғалым әрі қоғам қайраткері. Ол Жезқазған, Қарағанды, Алтай жер аймақтарын ашқан. Қаныш Имантайұлы Сәтбаев (1899 жылы, Баянауыл ауданы, Павлодар облысы - 31 қаңтар, 1964 жылы, Мәскеу) - қазақ және Кеңес Одағының геологы, қоғам қайраткері, Қазақ КСР Ғылым академиясын ұйымдастырушы және оның тұңғыш президенті

          Жазушы Әнуар Жапаровтың төмендегі «Қазына көтерген бала»әңгімесін оқып, ғалымның өзіне тән бір ерекшелігімен танысамыз.

2. Оқулықпен жұмыс. Мәтінді түсініп, жалғастырып оқу. Әр азат жолды жеке түсіндіріп айту.

Рөлге бөліп оқу.

3. Сөздік жұмыс.

Геолог – жер құрылысы мен қабатын және ондағы пайдалы қазбаларды табумен айналысатын ғалым.

Қосымша деректер

-Қ.Сәтбаевтың туғанына 100 жыл толуына орай шығарылған монета

- Қ.Сәтбаев атындағы ғаламшар

- Қ.Сәтбаев атындағы канал (Ертіс-Қарағанды каналы)

- Ақсу қаласындағы ескерткіш мүсін

ҮІ.Түсінгендерін тексеру:

  1. Әңгімедегі Қаныш деп отырған бала кім?
  2.  Ол туралы не білесің? Балалар қапшықтың ішінде не бар деп ойлады?
  3. Қаныштың ұстазы кім?
  4. Ол суретті көргенде қандай ойда болды?
  5. 2. Қаныш қандай бала болғанын мәтінге және кестеге сүйеніп жаз.

ЕКІ ЖАҚТЫ КҮНДЕЛІК

Меніңше

Шындығында

Қаныш қандай бала болған?

Дәлел

ҮІІ.  Қорыту. Әңгіме неліктен«Қазына көтерген бала» деп аталған? Қаныштың салған суретін көз алдыңа елестету арқылы салып көр.

Қызығушылықты ояту

Мағынаны тану

Ой толғаныс

Үйге тапсырма

Бағалау

Кері байланыс

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ә.Жапаров " Қазына көтерген бала"»

ШҚО. Аягөз қалалық «№7 жалпы білім

беретін орта мектеп» КММ

Қазақ тілі мен әдебиеті орыс мектебінде

Мұғалім: Канапина Жанар Жумашевна

Пәннің аты:

әдебиеттік оқу

Уақыты:

Кабинет:

Сабақтың атауы

Ә.Жапаров Қазына көтерген бала

Мақсаты







Күтілетін нәтиже





1.Білімділік мақсаты: Оқушыларды Қ.Сәтбаевтың өмірі жайлы әңгімемен таныстыру;

2.Дамытушылық мақсаты: оқушыларды ізденуге, ойлауға жетелеу; көркем сөйлеу іскерлігін арттыру, танымын, елестету, сезіну қабілетін дамыту;

3.Тәрбиелік: Туған жерге, елге деген сүйіспеншілігін арттыру, бала Қаныш бойындағы қасиеттерін бойларына сіңіру.

Түйінді идеялар Ғалым, геолог, саяхатшы, академик, тілші, әдебиетші.

Оқыту нәтижелері Әңгімедегі кейіпкердің өмірімен, шығармашылы, жасаған еңбектері және алған марапаттауларымен таныс болады.

Дереккөздер Оқулық, ресурстар, қосымша ақпараттар.

Қолданылған модульдер

Сыни тұрғысынан ойлауға үйрету

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Диологтік оқыту

Психологиялық ахуал

1. Ұйымдастыру: 2 мин Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Амандасу
Мұғалімнің әрекеті:
Күндей жадырап,
Айдай арайлап.
Жұлдыздай жарқырап,
Судай мөлдір таза көңілмен
Бүгінгі күнімізді бастайық.
Оқушылардың әрекеті
Шаттық шеңбері
Балалар шаттық шеңберін құрып, бір - бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді.
Қайырла таң Жер – Ана,
Қайырла таң, көк аспан.
Қайырла таң, достар,
Қайырла таң Апайлар!
2. 2 мин 1 - модуль. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Топқа бөлу. Қима қағаздарды құрастыру арқылы мақал шығарып алады. Сол бойынша 3 - топқа бөлінеді.
3. 2 мин Сыныптың білім деңгейін анықтау. Сабақтың ережесін шығару.
II. «Миға шабуыл» 5 мин Үй тапсырмасын сұрау: 1 - модуль. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.(Диалог арқылы оқыту)
Сұрақ – жауап.
1. Мұғалім картадан қандай елдерді көрсетті?
2. «Сибирь» деген кезде Тұрар неге елең ете қалды? Сахалин аралын неге сұрады деп ойлайсың?
3. Әңгіме соңында жазушы қоңырау сылдыры неге ұқсап кетті деп жазады?
4. Тұрар бейнесін көз алдыңа елестетіп, сипаттап айтып бере аласың ба?
5. Тұрардың фамилиясы неліктен Қырғызбаев болып өзгергенін білесің бе?

III. Өткенді пысықтау:
IV Жаңа сабақ
2. Сабақтың мақсатын анықтау: 10 мин.
Сабақтың тақырыбын хабарлау. Күннің жадын жазу.
Жазушы Әнуар Жапаровтың « Қазына көтерген бала» әңгімесін оқып, ғалымның өзіне тән бір ерекшелігімен танысасыңдар.
Мұғалімнің ақпарат беруі:
Қаныш Сәтбаев – 1899 - 1964 жылы) Баян ауыл ауданы, Павлодар облысы қазақ және Кеңес Одағының геологы, қоғам қайраткері, Қазақ КСР Ғылым академиясын ұйымдастырушы және оның тұңғыш президенті, Қазақ КСР академиясының академигі, Кеңес Одағының және Қазақстанның металлогения мектебінің негізін қалаушы, Ол Жезқазған, Қарағанды, Алтай жер аймақтарын зерттеп, көптеген кен орындарын ашқан. Маңғыстау, Мұғалжар, Торғай өңірлерінің табиғи байлықтарын анықтады.


Қаныш Сәтбаев – қазақтың аса көрнекті геолог-ғалым әрі қоғам қайраткері. Ол Жезқазған, Қарағанды, Алтай жер аймақтарын ашқан. Қаныш Имантайұлы Сәтбаев (1899 жылы, Баянауыл ауданы, Павлодар облысы - 31 қаңтар, 1964 жылы, Мәскеу) - қазақ және Кеңес Одағының геологы, қоғам қайраткері, Қазақ КСР Ғылым академиясын ұйымдастырушы және оның тұңғыш президенті

Жазушы Әнуар Жапаровтың төмендегі «Қазына көтерген бала»әңгімесін оқып, ғалымның өзіне тән бір ерекшелігімен танысамыз.

2. Оқулықпен жұмыс. Мәтінді түсініп, жалғастырып оқу. Әр азат жолды жеке түсіндіріп айту.

Рөлге бөліп оқу.

3. Сөздік жұмыс.

Геолог – жер құрылысы мен қабатын және ондағы пайдалы қазбаларды табумен айналысатын ғалым.

Қосымша деректер

-Қ.Сәтбаевтың туғанына 100 жыл толуына орай шығарылған монета

- Қ.Сәтбаев атындағы ғаламшар

- Қ.Сәтбаев атындағы канал (Ертіс-Қарағанды каналы)

- Ақсу қаласындағы ескерткіш мүсін


ҮІ.Түсінгендерін тексеру:

  1. Әңгімедегі Қаныш деп отырған бала кім?

  2. Ол туралы не білесің? Балалар қапшықтың ішінде не бар деп ойлады?

  3. Қаныштың ұстазы кім?

  4. Ол суретті көргенде қандай ойда болды?

  5. 2. Қаныш қандай бала болғанын мәтінге және кестеге сүйеніп жаз.

ЕКІ ЖАҚТЫ КҮНДЕЛІК


Меніңше


Шындығында










Қаныш қандай бала болған?

Дәлел



ҮІІ. Қорыту. Әңгіме неліктен«Қазына көтерген бала» деп аталған? Қаныштың салған суретін көз алдыңа елестету арқылы салып көр.


Қызығушылықты ояту










































Мағынаны тану













Ой толғаныс












































Үйге тапсырма

Бағалау

Кері байланыс




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Ә.Жапаров " Қазына көтерген бала"

Автор: Канапина Жанар Жумашевна

Дата: 26.11.2017

Номер свидетельства: 440851
