Мақсаты: Оқушыларға Сұлтанмахмұт Торайғыров жайлы айта келіп, түсініп оқуға, ойын жеткізе білуге үйрету; сөйлемді дұрыс құруға, ойлау, ойын тиянақтап жеткізе білуге дағдыландыру; адамгершілікке тәрбиелеу
Әдісі: ой қозғау, түсіндіру, сұрақ – жауап СТО технологиясының әдістері.
Көрнекілігі: тақырыпқа байланысты суреттер.
Топтастыру стратегиясы
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру.
Шаттық шеңбері:
Біз балдырған баламыз,
Құстай қанат қағамыз.
Дүниені аралап,
Оқып білім аламыз.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Сұлтанмахмұт Торайғыров "Кедей"»
Әдебиеттік оқу( ашық сабақ)
Тақырыбы: Кедей. Сұлтанмахмұт Торайғыров
Мақсаты: Оқушыларға Сұлтанмахмұт Торайғыров жайлы айта келіп, түсініп оқуға, ойын жеткізе білуге үйрету; сөйлемді дұрыс құруға, ойлау, ойын тиянақтап жеткізе білуге дағдыландыру; адамгершілікке тәрбиелеу
Әдісі: ой қозғау, түсіндіру, сұрақ – жауап СТО технологиясының әдістері.
Көрнекілігі: тақырыпқа байланысты суреттер.
Топтастыру стратегиясы
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру.
Шаттық шеңбері:
Біз балдырған баламыз,
Құстай қанат қағамыз.
Дүниені аралап,
Оқып білім аламыз.
Психологиялық дайындық
Қара достым жан-жаққа,
Дайынсың ба сабаққа?
Кітап ,дәптер,қалам да,
Бәрі-бәрі орнында...
Топқа болу
1-топ «Желтоқсан»
2-топ «Қаңтар»
3-топ «Ақпан»
ІІ. Өткен тақырыпты еске түсіру.
Тауда туған құлынның
Екі көзі таста болар.
Ашаршылықта туған баланың,
Екі көзі аста болар.
Осы мақалға ұқсас,сәйкес келетін қандай әңгіме өттік?
-Б.Майлиннің «Күлпәш»әнгімесі
1-топ Бірінші бөлімнің мазмұнын айту
2-топ Екінші бөлімді сурет бойынша әңгімелеу
3-топ Қазақ халқының аштыққа душар болуының себебе неде?туралы әңгімелеу
Үй тапсырмасын ойын арқылы қорыту.
1.Мәтінде ел басынан өткен қандай кезең туралы айтылған?
2.Қай кезде болған?
3.Қали мен Күлпаш Мақтымның келгенін неге күтті?
4. Мақтым мен Күлпаш неге жылады?
5.«Бәрі де шықпа, жаным, шықпа» дегенді қалай түсінесің?
6.Олардың тұрмыс жағдайы саған қалай әсер етті?
Тест сұрақтары: «Екі жалған. бір шындық»
1.Б.Майлиннің «Күлпаш» әңгімесінде ел басынан қандай кезең суреттелген?
А.соғыс жылдары
Б.ашаршылық жылдары
В.жоңғар шапқыншылығы
2.Ашаршылық қай жылдары болған?
А.1941-1995жылдары
Б.1936жылы
В.1930-1932жылдары
3.Жырлағаным -кедейдің жыры
Сырлағаным-кедейдің сыры
Сырым да бір,жырым да бір-
Мен дағы сол кедейдің бірі.
Бұл кімнің сөзі?
А.Б.Майлин
Б.Қабанбай батыр
ВБ.Соқпақбаев
Ой қозғау
Тест тапсырмасының 3-ші сұрағындағы өлең шумаңында қайталанып тұрған қадай сөз?
-кедей
-Олай болса ,кедей сөзін естігенде көз алдымызға кімдер елестейді?
Жаңа сабақ:
Автор туралы мәлімет
Сұлтанмахмұт Торайғыров өмірімен танысу.
Сұлтанмахмұт Торайғыров 1893жылы 28қазан күні Көкшетау Облысының Қызылту ауданында дүниеге келген.Жастық шағы,балалық шағы Баянауылда өтеді.Ол 27жасында 1920жылы 21мамырда ауыр науқастан қаза болады.
1893-1920ж
Кедей отбасында д.к
ақын
жазушы
С.Торайғыров
Байлық,кедейлік
Оқу,білімге шақырды
Оқулықпен жұмыс:
1.Өленді мәнерлеп оқу
2.Мағынасын ашу
3.Әңгімелеу
Іштей оқу
Тізбектеп оқу
Түртіп алу стратегиясы:түсініксіз сөздерді қарындашпен түрдіп алу
Сергіту сәті:
Топтық жұмыс:
1-топ «Қазір кедей адам жоқ»
2-топ «Қазіргі кезде кедей адам бар»
3-топ «Аштық.кедейлік болмас үшін не істеуге болады?»
Бекіту.Бес жолды өлең
1Кім?-Кедей
2.Қандай-Аянышты,жұпыны
3.Не істеді?-Қой бақты.
4.Не үшін?-Күнін көру үшін
5.Жалпы ойды түйіндеу-жоқшылық түріндегі өлең шықты
31мамыр ашаршылықты еске алу күні
Қорыту:
Аштық, кедейлік мүлде болмас үшін не істеуге болады?