.
Сабақтың тақырыбы: Сөз таптары
Мақсаты: 1. Сын есім тақырыбын қайталау және оқушылардың алған білімдерін одан әрі жалғастыру;
2. Сөздік қорларын дамыту;
3. Оқушылардың табиғатқа деген сүйіспеншілік сезімдері арқылы, қоршаған ортаға қамқор болуға тәрбиелеу;
Көрнекілігі: интерактивті тақта, семантикалық карта,венн диаграммасы.
Әдісі:түсіндірмелі, сұрақ-жауап.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Бүгін бізде ерекше
Сабақ болып жатыр ғой.
Тәртіп, оқу деңгейін,
Ұстаздар көріп отыр ғой.
Ал тәртіпті болайық
Жақсы оқып әр күнде
Білім керек әркімге.
ІІ. Үйтапсырмасын жұмбақ шешу арқылы табу.
- Баяғыда бір хандықта кемпір өмір сүріпті. Ол кемпірдің 9 баласы бар екен. Тоғыз баласының әрқайсысында екеуден, үшеуден балалары болыпты.
Жұмбақтың шешуі: Хандықтың аты- Морфология
Сын есім
Зат есім
Кемпірдің аты- Сөз таптары.
Сөз таптары
Сан есім
Етістік
- Зат есім дегеніміз не? Ережесін айтып, мысал келтіру.
- Етістік дегеніміз не ? мысал келтіру.
ІІІ. Сөз таптарын пысықтау үшін, семантикалық картамен жұмыс:
есімдер
сөздер
Сан есім
Сын есім
Етістік
Зат есім
ойнады
доп
әдемі
төртеу
биік
оқушы
биледі
оныншы
сопақша
слты
лимон
үшеу
ІҮ. Жаңа сабақ. Оқулықпен жұмыс. 13-бет. 28- жаттығу. Суретке қарап әңгіме құрастыру.
29-жаттығу: Сөйлемдерді оқып, қарамен жазылған сөздерге сұрақ қою.Бұл сөздер нені білдіреді.
Ү. Сергіту сәті: « Қимылды жаттығу» әуенмен.
32-жаттығу. Суреттегі заттарды салыстыру. Венн диаграммасын пайдалану.
қышқыл, сопақша,
көкөніс, жерде
өседі
Тамақ
өсімдік
тәтті, дөңгелек,
сары, жеміс,
ағашта өседі
алма қияр
ҮІ. Рефлексиялық жаттығу.
Сөздерді оқу. Осы сөздердің тиістісін пайдаланып, сыныптағы бір оқушыға мінездеме бер. Дәптерлеріне жазады.
Әдепті, мейірімді, жалқау, ұқыпты, дөрекі, үздік.
ҮІІ. Қорытынды: сабаққа өте жақсы қатысқан оқушыларды мадақтап,жинаған жұлдызша санына қарай жеңімпазды анықтау.
ҮІІІ. Бағалау.
Х. Үйге тапсырма: 30-жаттығу. Ережелерді қайталау.