Тақырыбы: Сезім мүшелері. (көз,құлақ,мұрын,тіл,тері) Олардың адам өміріндегі маңызы
мен маңызы. Олардың адам өміріндегі маңызы мен қызметі.
Мақсаты: Сезім мүшлерін еске түсіре отырып,олардың қызметімен таныстыру.Олардың адам өміріндегі маңызы туралы түсініктерін кеңейту
Міндеті: Жаңа материалды өткен материалдармен ұштастыра отырып,оқушылардың өз бетімен білімін толықтыру дағдыларын, салыстыру,қорытындылау, және ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелілігі: Өздігінен іденімпаздық,еңбексүйгіштік, адамгершілік дағдыларын тәрелей отырып, өзгені тыңдай білуге тәрбиелеу
Қажетті құрал-жабдықтар: проектор, сезім мүшелері туралы суреттер, карточкалар, жеміс, гүл, қоңырау,сабын
Пән аралық байланыс: әдебиеттік оқу, математика, бейнелеу өнері
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.
Сабақ барысы:
-Сәлеметсіздерме балалар! Сабаққа дайынбызба?
- Барлығымыз жақсы, нақты жауап беруге тырысайық
- Оқушылар алдарыңызға заттар қойылған, олар: алма, лимон, кактус, сабын, қоңырау.
- Осы заттар туралы не айтуға болады? Ойларың қандай болмақ? Алдарыңызда берілген парақшаларға толтырыңыздар
Лимон- қышқыл сары,доғал---
Алма- қызыл, тәтті, дөңгелек...
Кактус- тікенекті, жасыл, иісі жоқ...
Су сабын- хош иісті, ақшыл,сұйық
Қоңырау- сылдырлаған, кішкентай,сұр....
Осы мүшелердің бәрін сезім мүшелері деп атаймыз
Бізге сезім мүшелері керекпе? Неге?
Ал осы сезім мүшелері жақсы жұмыс істеу үшін не істеу керек?
Осы сезім мүшелерін үш тілде атап кетсек:
КӨЗ – ГЛАЗА- EYES,МҰРЫН-НОС-NOSE, ҚҰЛАҚ - УШИ -EARS
ТЕРІ – КОЖА – LEATHER,ТІЛ – ЯЗЫК - TONG
Бүгінгі тақырыбымыз сезім мүшелері болмақ (көз,құлақ,мұрын,тіл,тері)
Әрі қарай білімізді әрі қарай кітаппен жалғастырайық
Кітаппен жұмыс:
Сергіту сәті: «Ағаштар»
Олай болса оқушылар өз-өзімізді, білімімізді тексеріп жіберейік
«Жұбын тап»
Тіл есту мүшесі
Құлақ көру мүшес
Мұрын дәм сезу мүшесі
Тері иіс сезу мүшес
Көз сипап сезу мүшесі
-Әр оқушы жазған тапсырмасын оқып, ойын айтсын
- Тапсырманы жақсы орындадыңдар, енді дәптерімізді ашын күн жатысын жазып алайық.
- Сезім мүшелерін атап, маңызы мен қызметін жазып көрсет
Дәптердегі тапсырманы жоғары деңгейде орындап шықтыңыздар, енді әр қарай тақтадағы мультфилмге назар аударып қарайық.
Оқушылар не түсіндіңіздер? Маңызы қандай?
Алт енді оқушылар жұмбақтар шешкенді ұнатамызба?
Қорытынды:
Жұмбақтар
Көреді бәрін өзгенің,көре алмайды өздерін (көз)
Екі шырақтың арасында бір өзім (мұрын)
Күмбір,күмбір,қарағым,қартайғанша жарадың (құлақ)
Денесі жұмсақ,сүйір, көп сөйлеуге үйір ( тіл)
Бунақты көсеу,тармағы бесеу (қол)
Үй жұмысы: Мәтінді мазмұндау, бір сезім мүшесіне сөзжұмбақ құрастыру
- Сабаққа жақсы жауап беріп қатыстыңыздар,сабақ аяқталды,сау болыңызлар!