Пәні Әдебиеттік оқу 4-сынып
Сабақтың тақырыбы: Әзиза Нұрмаханова. Шығыс шынары
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға Ұлы Отан соғысы жылдарындағы елі үшін жанын қиған ерен ерлер өмірін дәріптеу.Отанымыздың тарихына қызығушылықтарын арттыру, достық ынтымақтастық, жауапкершілік сезімдерін ұялату. Қазақ халқының қайсар қызы Ә.Молдағұлованың ерлігі негізінде отансүйгіщтікке тәрбиелеу. Патриоттық тәрбие беру. Оқушыларды көпшіліктің алдында өзін-өзі ұстай білуге,ұялмай сөйлеуге өз ойын ашық жеткізуге үйрету.
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, әңгіме, көрнекілік, сұрақ-жауап, ойын арқылы,дамыту,
Көрнекіліктер: интереактивті тақта, суреттер, бағалау бетшесі.
Күтілетін нәтиже Оқушының жеке қабілеті мен белсенділігіне сүйене отырып, мәтіндегі түйінді ойды ашуға жағдай жасау. Өз бетінше шығармашылықпен жұмыс істеуге баули отырып, байланыстырып сөйлеуін, шығармашылық ойлауын дамыту.
Сілтеме Оқулық 4 сынып, 218-220 беттер.
Сабақта қолданылатын материалдар: 1.Оқулық
2.Тақырыпқа байланысты плакаттар
3.Бағалау бетшесі
Оқыту әдістері: АКТ СТО Оқыту үшін бағалау
Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық Оқушылардың зейінін сабаққа аудару, түгендеу, 4 топқа бөлу, бағалау бетшелерін тарату, топ ережесін еске түсіріу.
Әрқашан күн сөнбесін.
Аспаннан бұлт төнбесін,
Қасымда болсын мамам,
Болайын менде аман.
Оқушылар 4-топқа бөлінеді.
1-топ: “Отан” 2-топ: “Бейбітшілік”
3-топ: “Жеңіс” 4-топ: “Ерлік”
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру Өлеңді жаттқа айту. Көпше түрде айту. Сұрақ-жауап алу.
Өлеңді оқығанда сенің ойың, сезімің?
Өлеңді оқығанда қандай сезімде болдың?
Соғыс жайлы оқыған немесе көрген киноларың жайлы айтып бер.
ІІІ. Жаңа сабақ «Ой қозғау»
- «Соғыс» деген сөзді қалай түсінеміз?
- Ұлы Отан соғысы қай жылдар аралығында болды?
- Ұлы Отан соғысы қай елдің жеңісімен аяқталды?
- Ұлы Отан соғысының аяқталуына биыл неше жыл толады?
- Ұлы Отан соғысына қатысқан қандай батырларды білеміз бе?
· Соғыстың адамзат баласына әсері қандай болды?
Нұрмаханова Әзиза Нұрмаханқызы
* 1924 жылы 15 желтоқсанда қазіргі Қарақалпақ АССР-інің Мойнақ ауданында дүниеге келген.
* Қазақ Совет түркология, филология ғылымдарының докторы, профессор. Түркі тілдерінің интонациясын алғашқы зерттеуші.
* “Қыздар” (1969), “ Шығыс шынары” (1973 ) т.б
Ойын:“Сиқырлы сандар”
52+(6х8)=100 (Я) 74-50:10=69 (Ә) 53+5х9=98 (И) 72:9+8=16 (Л)
Әлия Нұрмұхаметқызы Молдағұлова ( шын есімі Ілия, майдандас достары “Лия” деп атапты) 1925 жылы туып, 1944 жылы қайтыс болған. Ол Ақтөбе облысы Хобда ауданы Бұлақ ауылында дүниеге келген. Ата-анасына ерте айырылған Әлия Ленинград қаласындағы балалар үйінде тәрбиеленеді.
ІҮ. Тапсырма Оқулықпен жұмыс. Мәтінді оқу.
І топ: Әңгіме неліктен «Шығыс шынары» деп аталған?
ІІ топ: Әлияға мінездеме беру
ІІІ топ: Оқушы Әлия мен батыр Әлияның арасында қандай байланыс бар деп ойлайсыздар?
VI топ: Әлия өсірген гүлдердің атын атаңдар.
Ү. Сергіту сәті АКТ арқылы қимыл-қозғалыс жасату. «Жұмыр қылыш»
ҮІ. Дәптермен жұмыс Әр топ мүшелері тапсырмалар орындайды. Әр оқушыға кесте беріледі.
Ой өрісі
Жүйрік
Қолы
Шебер
Төсегі
Жиюлы
Кітап-қағаздары
Өз орнында
Бөлмесі
Тап-тұйнақтай
Кірсең шыққың келмейді
Шашы
Өрулі
Үстіндегі киімі
Үтіктеулі
Дене мүсіні
Сұлу
Нені жақсы көреді?
Гүлді
Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды.
*Ой өрісі
* Қолы
* Төсегі
* Кітап-қағаздары
* Бөлмесі
* Шашы
* Үстіндегі киімі
* Дене мүсіні
* Нені жақсы көреді?
Керекті сөздер: Сұлу, тап-тұйнақтай,жиюлы, өз орнында, шебер, жүйрік, кірсең шыққың келмейді, гүлді,өрулі,үтіктеулі
ҮІІ. Пысықтау «Кұпия сөз» Кестедегі сандарды әріппен алмастыр:
1-топ: Отаны бірдің жүрегі бір, жүрегі бірдің тілегі бір.
2-топ: Отан оттанда ыстық.
3-топ: Батыр елі үшін туады, елі үшін өледі.
4-топ:Отансыз адам-ормансыз бұлбұл.
ҮІІІ. Қорытынды «Бес саусақ» әдісі
“Бас бармақ”-не білем?
“Балан үйрек”-не білдім?
“Ортан терек”- не түсіндім?
“Шылдыр шүмек”- не ұнады?
“Кішкентай бөбек”- не білгім келеді?
ІХ. Үй тапсырмасы “ Шығыс шынары” мазмұндау. “ Батыр қызы елімнің” эссе жазу.
Х. Бағалау Сабақ барысында алған баллдарын қорытып, бағалау. Күнделіктеріне қою.