Сауат ашу
Күні: 14.12
Сынып: 1
Қатысқандар саны: 28
Қатыспағандар саны: 0
Сабақтың тақырыбы
Мен және табиғат. Ү дыбысы мен әрпі.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту
1.8 Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту
1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту
Сабақтың мақсаттары
Ү дыбысы мен әрпімен таныстыру, сөздерге дыбыстық талдау жасауға жаттықтыру, үйрету. Балалардың сөйлеу мәнерін, сөздік қорларын байыту. Білімге деген қызығушылығын қалыптастыру, сауатты жазуға тәрбиелеу.
Күтілетін нәтижелер
Барлығы: Жаңа білімді меңгереді.
Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.
Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.
Құндылықтарды дарыту
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс
Өнер, ана тілі сабағы
АКТ қолдану дағдылары
Аудиожазба, таныстырылым.
Тілдік құзыреттілік
Ү дыбысы мен әрпі.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Сабақтың басы
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
(7 минут)
Күлім қағып қолымды
Бір, екі, үш деп соғайын.
Қарап тұрып көршіме
Қолымды мен бұлғайын.
Ыстық алақаныммен
Қолыңды бер қысайын.
Түске байланысты 4 топқа(Қызыл, Сары, Көк, Жасыл) бөлінді. Түстерді үш тілде айтады(қазақша, орысша, ағылшынша).
Ата ақылы
Кім үлкенді тыңдаса,
Кім үлкенді сыйласа,
Үлкен болған кезінде
Сыйлы болмақ өзі де.
Ойынға қатысып, буындардан сөздер құрап айтады.
«Буынға буын қос» ойыны.
Ке – (рік), ке – (се), Те – (рек), Су - (рет), қа – (уын).
Сабақтың ортасы
10 минут
Жұмбақ жасыру.
Баласын ертіп соңынан,
Сүңгіп жүзіп үйретті.
Су жұқпайтын тонына
Кім білмейді.? (үйректі)
Жұмбақ шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын тапты.
Ү ү әрпінің баспа, жазба түрін көрсету.
Ауада, тақтада бас әрпімен, кіші әрпін жазып көрсетемін.
Ү дыбысын хормен айтқызамын.
- Ү дыбысы сөздің басында, ортасында кездеседі. Сөздерді буынға бөлгізу.
Кү-рек, ү-кі, кү-шік, үш, күй-ші, үл-кен.
- Үш қандай сан?
Дәптермен жұмыс.
Әр топқа тапсырма беру.
1-топқа суреттерден сөйлем құрау керек.
2- топ сөздерді буынға бөледі.
3- топ дыбыстық талдау жасайды.
4-топ сөздерді, буындарды оқыту.
№1 Тыңдалым.
Қандай жақсы!
№2 Оқылым. Дауыстап оқуды ұйымдастыру.
Сергіту сәті
1 минут
Таң атты, күн шықты,
Аспанды бұлт жапты.
Жел тұрды, жаңбыр жауды.
Найзағай сарт етті
Біз бұға қалдық.
Дәптермен жұмыс
7 минут
Қызықты тапсырма
8 минут
Дәптерлерді ашайық,
Қолға қалам алайық
Салақтықтан қашайық
Әдемілеп жазайық.
Дәптерімізге Үү әрпін жазу(элементтерін салу ).
«Сөз ойла, тез ойла» ойыны.
Ү дыбысы бар суретті тауып атын атау, буынға бөлу, бір сөзіне дыбыстық талдау жасау.
Үйрек, үкі, күшік, үйшік.
«Кім шапшаң сөйлем құрайды?» ойыны (суреттерден тез арада сөйлем құраулары керек.)
-Сонымен балалар,біз бүгін қандай әріппен таныстық?
№3 Мультфильм не туралы? Шағын әңгіме құрастыр.
Мультфильмді қалай аяқтар едіңдер?