Күні: 17.01.2017ж.
Сынып: 1 «Ә»
Қатысқандар саны: 25
Қатыспағандар саны: 0
Сабақтың тақырыбы
Табиғатқа саяхат. Ж дыбысы мен әрпі.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту
1.8 Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту
1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту
Сабақтың мақсаттары
Барлығы: Жаңа білімді меңгереді.
Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.
Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.
Жетістік критерийлері
Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.
Құндылықтарды дарыту
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс
Өнер, ана тілі сабағы
АКТ қолдану дағдылары
Аудиожазба, таныстырылым.
Тілдік құзыреттілік
Жеті-семь-seven
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтың басы
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
5 минут
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Бір,екі, үш,
Бойға жинап күш.
Жалқаулықты тастаймыз,
Біз сабақты бастаймыз.
Ресурстар
Өткенді пысықтау
3 минут
Жарайсыңдар балалар. Орындарыңа жайғасыңдар.
— Балалар, біздің бүгінгі сауат ашу сабағымыз ерекше өтеді. 4 топ болып берілген тапсырмаларды орындайсыңдар. Әр дұрыс жауаптарыңа смайликтер беріліп отырады.
Бұл сабағымыздың ережесі бар, сол ережелерді есімізге ұстап орындауымыз қажет.
Ережелер :
1.Тыныштық сақтаймыз.
2. Сұрақтарға дұрыс жауап береміз
3. Бір-бірімізді тыңдаймыз.
4. Өз ойымызды ашық айтамыз.
5. Жауап толық болмаған жағдайда топ мүшелері толықтырады.
Сабағымызды « Ынтымақсыз іс бітпес»- деген ұранмен бастай отырып, сіздерді ұйымшылдыққа, ынтымақтаса жұмыстануға шақырамын.
«Кім шапшаң» ойыны арқылы өткен тақырыптарға шолу жасайық.
Мен сендерге сұрақ қоямын,сендер сұраққа жауап беріп
отырасыңдар. Олай болса ойынымызды бастайық.
• Дыбыс дегеніміз не?
• Дыбыстар нешеге бөлінеді ?
• Қандай болып бөлінеді ?
• Дауысты дыбыстар қалай айтылады?
• Дауыссыз дыбыстар қалай айтылады?
• Әріп дегеніміз не?
-Дауысты дыбыстарды қандай текшемен белгілейміз?
-дауыссыз дыбыстарды қандай текшемен белгілейміз?
- Өткен сабақта біз қандай дыбыс, қандай әріппен таныс болдық? (Ә ДЫБЫСЫ МЕН ӘРПІ)
- Ә дыбысы қандай дыбыс?
Сұрақ-жауап жүргізіліп,мәтін оқытылады.
Сабақтың ортасы
8минут
“Ойлан тап” ойыны:
Күндіз бәрі қашады,
Түнде аспанды басады.
(Жұлдыз)
Ішіне тамақ салынған,
Есігі тастай жабылған.
(Жұмыртқа)
1. Ж дыбысын дыбыстату.
Ж - дауыссыз дыбыс. Оны көк текшемен белгілейміз.
2. Кеспе әріптен Ж- ның бас әрпі мен кіші әрпін көрсету. Тақтаға ілу.
Балалар қараңдаршы ж дыбысының таңбасы неге ұқсайды?
Көбелекке кәдімгі,
Қарасаңыз анықтап.
Жаны бар ж ұшып жүр,
Жапырақша қалықтап.
Көбелектің суретін көрсету.
3. Ж дыбысына қатысты суреттермен таныстыру.
Ж дыбысы сөздің көбіне басы мен ортасында кездеседі, ал қазақ тілінің байырғы лаж, мұқтаж сөздерінде сөз соңында кездеседі. Ж дыбысы-дауыссыз дыбыс.
-Бөлім атауы қалай аталады?
(Табиғатқа саяхат) Оқушылардың жауабы.
-Табиғат дегеніміздің өзі не?
-Біздің айналамыздағы қоршаған орта.
-Сурет бойынша жұмыс:
Жеті саны туралы оқушылардың пікірін тыңдау.
Жетіге дейін үш тілде санату.
«Ат жарысы» туралы түсінік беру.Сурет бойынша әңгіме құрау.
-«Ат жарысы» туралы видео ролик көрсету.
№1 Оқылым.
Жаға жалау жасыл жақсы жылтыр жарыс
Жаса жасау жайлау жаман жауын Жарас
Жарыс
Жарыс,жарыс!Жайлауда ат жарысы өтуде.Жанаттың аты желден де жүйрік.Жарастың жорғасы мықты.Кім жарыс мәресіне тез жетеді?
Шығармашылық тапсырма.Топтық жұмыс.
№2 Жаңбыр тамшыларынан қандай сөздер құрауға болады?
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс
Сергіту сәті
1 минут
«Тұлпарым» әнін орындату
Сергіту сәтіне арналған жинақ
Аяқталуы
15 минут
Қызықты тапсырма
8 минут
№3 Қарамен жазылған сөздердің мағынасын ажырат.
Тұрма жай,
Қамыр жай.
Суға жуа-жуа,
Тазаланды жуа.
Оқулық, дәптерлер.
Сабақтың соңы
2 минут
Рефлексия
«Әліппе» әніндегі әуенге қосыла отырып,өткен дыбыстарды еске түсіру.
Кеменің суреттері
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
Екі жұлдыз,бір тілек арқылы оқушыларды қолдап,қолпаштау,мадақтау.
Қабілеті жоғары оқкшыларға күрделірек тапсырмалар ұсыну.
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)
Қолдау көрсету.
Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
Өнер, ана тілі сабағы
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Күні: 17.01.2017ж.
Сынып: 1 «Ә»
Қатысқандар саны: 25
Қатыспағандар саны: 0
Сабақтың тақырыбы
Табиғатқа саяхат. Ж дыбысы мен әрпі.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту
1.8 Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту
1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту
Сабақтың мақсаттары
Барлығы: Жаңа білімді меңгереді.
Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.
Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.
Жетістік критерийлері
Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.
Құндылықтарды дарыту
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс
Өнер, ана тілі сабағы
АКТ қолдану дағдылары
Аудиожазба, таныстырылым.
Тілдік құзыреттілік
Жеті-семь-seven
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтың басы
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
5 минут
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Бір,екі, үш,
Бойға жинап күш.
Жалқаулықты тастаймыз,
Біз сабақты бастаймыз.
Ресурстар
Өткенді пысықтау
3 минут
Жарайсыңдар балалар. Орындарыңа жайғасыңдар.
— Балалар, біздің бүгінгі сауат ашу сабағымыз ерекше өтеді. 4 топ болып берілген тапсырмаларды орындайсыңдар. Әр дұрыс жауаптарыңа смайликтер беріліп отырады.
Бұл сабағымыздың ережесі бар, сол ережелерді есімізге ұстап орындауымыз қажет.
Ережелер :
1.Тыныштық сақтаймыз.
2. Сұрақтарға дұрыс жауап береміз
3. Бір-бірімізді тыңдаймыз.
4. Өз ойымызды ашық айтамыз.
5. Жауап толық болмаған жағдайда топ мүшелері толықтырады.
Сабағымызды « Ынтымақсыз іс бітпес»- деген ұранмен бастай отырып, сіздерді ұйымшылдыққа, ынтымақтаса жұмыстануға шақырамын.
«Кім шапшаң» ойыны арқылы өткен тақырыптарға шолу жасайық.
Мен сендерге сұрақ қоямын,сендер сұраққа жауап беріп
отырасыңдар. Олай болса ойынымызды бастайық.
• Дыбыс дегеніміз не?
• Дыбыстар нешеге бөлінеді ?
• Қандай болып бөлінеді ?
• Дауысты дыбыстар қалай айтылады?
• Дауыссыз дыбыстар қалай айтылады?
• Әріп дегеніміз не?
-Дауысты дыбыстарды қандай текшемен белгілейміз?
-дауыссыз дыбыстарды қандай текшемен белгілейміз?
- Өткен сабақта біз қандай дыбыс, қандай әріппен таныс болдық? (Ә ДЫБЫСЫ МЕН ӘРПІ)
- Ә дыбысы қандай дыбыс?
Сұрақ-жауап жүргізіліп,мәтін оқытылады.
Сабақтың ортасы
8минут
“Ойлан тап” ойыны:
Күндіз бәрі қашады,
Түнде аспанды басады.
(Жұлдыз)
Ішіне тамақ салынған,
Есігі тастай жабылған.
(Жұмыртқа)
1. Ж дыбысын дыбыстату.
Ж - дауыссыз дыбыс. Оны көк текшемен белгілейміз.
2. Кеспе әріптен Ж- ның бас әрпі мен кіші әрпін көрсету. Тақтаға ілу.
Балалар қараңдаршы ж дыбысының таңбасы неге ұқсайды?
Көбелекке кәдімгі,
Қарасаңыз анықтап.
Жаны бар ж ұшып жүр,
Жапырақша қалықтап.
Көбелектің суретін көрсету.
3. Ж дыбысына қатысты суреттермен таныстыру.
Ж дыбысы сөздің көбіне басы мен ортасында кездеседі, ал қазақ тілінің байырғы лаж, мұқтаж сөздерінде сөз соңында кездеседі. Ж дыбысы-дауыссыз дыбыс.
-Бөлім атауы қалай аталады?
(Табиғатқа саяхат) Оқушылардың жауабы.
-Табиғат дегеніміздің өзі не?
-Біздің айналамыздағы қоршаған орта.
-Сурет бойынша жұмыс:
Жеті саны туралы оқушылардың пікірін тыңдау.
Жетіге дейін үш тілде санату.
«Ат жарысы» туралы түсінік беру.Сурет бойынша әңгіме құрау.
-«Ат жарысы» туралы видео ролик көрсету.
№1 Оқылым.
Жаға жалау жасыл жақсы жылтыр жарыс
Жаса жасау жайлау жаман жауын Жарас
Жарыс
Жарыс,жарыс!Жайлауда ат жарысы өтуде.Жанаттың аты желден де жүйрік.Жарастың жорғасы мықты.Кім жарыс мәресіне тез жетеді?
Шығармашылық тапсырма.Топтық жұмыс.
№2 Жаңбыр тамшыларынан қандай сөздер құрауға болады?
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс
Сергіту сәті
1 минут
«Тұлпарым» әнін орындату
Сергіту сәтіне арналған жинақ
Аяқталуы
15 минут
Қызықты тапсырма
8 минут
№3 Қарамен жазылған сөздердің мағынасын ажырат.
Тұрма жай,
Қамыр жай.
Суға жуа-жуа,
Тазаланды жуа.
Оқулық, дәптерлер.
Сабақтың соңы
2 минут
Рефлексия
«Әліппе» әніндегі әуенге қосыла отырып,өткен дыбыстарды еске түсіру.
Кеменің суреттері
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
Екі жұлдыз,бір тілек арқылы оқушыларды қолдап,қолпаштау,мадақтау.
Қабілеті жоғары оқкшыларға күрделірек тапсырмалар ұсыну.
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)
Қолдау көрсету.
Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
Өнер, ана тілі сабағы
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.