kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Санды әріпті өрнек

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы:Санды әріпті өрнек

Сабақтың мақсаты:

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Санды әріпті өрнек»

Бекітемін: 21/11.16ж

Cабақтың тақырыбы:Санды және әріпті өрнектер.

Сабақтың мақсаты: Санды,әріпті өрнектерді құру,оқу және жазу,салыстыру,

олардың мәндерін табу біліктігін қалыптастыру; көбейту

мен бөлу амалдарына байланысты есеп шығаруын

біліктігін жетілдіру; талдай және салыстыра білу қабілетін

дамыту.

Көрнекілігі: суреттер, сызбалар, геометриялық фигуралар.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 7

ІІІ .Білімін тексеру: Математикалық диктант.

20 + 30 = 50 25-15 = 10 45+15= 60

20 ∙ 2 = 40 30 ∙ 3 ∙ 90 6 ∙ 2 = 12 ∙∙∙∙∙

ІҮ. Жаңа білімге дайындық:

№1Мұнда өрнектердін; бір-бірінен айырмашылыктарымен қатар"олардың ұксастығы, сол сияқты санды өрнектердің мәнін бірден табуға болатындығы, ал әріпті өрнектің мәнін табу үшін оның құрамындағы әріпке сан мәнін беру керек екендігі баса ескертіледі.

а+5; (34+10) -2; 23 • 4+9; х+9=17 • 6; 72 ; х=24 : 3;
(45+25) : 5; 90-10 • 5; х-3; Ь • 6; 194272 : 9+20; 12 : х+24 : 8; (*+2)+16 ■ 4; 34-8=13 • 2.

Жазулардың ішінен санды өрнектерді теріп жаз жөне оқы. Әріпті өрнектерді теріп жаз және оқы.

-Қай жазуларды санды және әріпті өрнек деп айтуға болмайды?- Неліктен?

№2. Санды өрнек түрінде жазып көрсет және оқы:

а) 15-ті 5-ке арттырып, көбейтіндіні 2 есе кеміт; (15+5):2=

ә) 32-ні 2 есе арттыр және көбейтіндіден 24-ті азайт; (32*2)-24=

б) 27-ден 2-ні азайтып, айырманы 5 есе кеміт; (27-2):5=

в) 69-ды 3 есе кемітіп, бөліндіге 20-ны қос. (69:3)+20=

№3. Әріпті өрнек түрінде жазып көрсет және оқы:

а) Ойлаған санды 3-ке кемітіп, айырманы 2 есе арттыр; (а-3)*2
ә) 32-ні 2 есе кеміт және оған ойлаған санды кос; (32:2)+х

б) Ойлаған санға 2-ні қосып, қосындыны 5 есе арттыр; (х+2)*5

в) 69-ды 3 есе арттырып, көбейтіндіден 20-ны азайт. (69*3)+20

в) 39207: 3-4017;

г) 55200 :3+80316 :4;
ғ) 7890 • 6-6548 • 5.

Қорытынды. Әріпті өрнек дегеніміз, белгісіз саны әріппен белгіленген өрнек. Әріптердің орнына қоюға болатын өрнектердің мәндері қажет.

№5. Әріпті өрнектің мәнін тап:

а • 3019, а=2, 3, 4, 5.

2• 3019=6038 4• 3019=12076

3• 3019=9057 5• 3019=15095

№6. а) 32 г т -- 4 шеге 32г:4(ш)=8г

Жасады

400 г т-- ?шеге 400г:8г=50 (ш)

Жауабы:50 шеге.

ә) Ұзын шеге—7 жәшік --? кг

Жіберілді 200 кг

Қысқа шеге—13 жәшік --?кг

200:(7+13)=10 кг

7*10=70 кг 13*10=130кг

Жауабы:ұзын шеге 70 кг,қысқа шеге130кг

№7Ауызша орындау.

4кг—264тг 264:4=66 тг 66*40=2640 тг

Тұрады

40кг-- ?тг Жауабы:2640тг.

ә) Қара тақия—5 --?тг

Алды 5841тг

Көк тақия—4 --?тг

5841:(5+4)=5841:9=649тг

649тг*5=3245тг 649тг*4=2596тг

Жауабы:қара тақия 3245тг, көк тақия 2596тг.

№8. а) Тік төртбұрыштың жарты периметрін өрнек түрінде жаз, оның қабырғалары: а) 3 дм жөне 7 дм; ә) 5 дм және х дм.

Р=3дм+7дм Р= 5дм+хдм

ә) Шаршының жарты периметрін өрнек түрінде жаз, оның қабырғасы: а) 8 дм; ә) а дм.

ә) Р= 8дм*2 Р= адм*2

(8 аяқ)

ҮІІ. Бекіту: Бүгінгі сабақта не істедік? Саған не ұнады? Не қиын? Не оңай?

ҮІІІ: Үйге тапсырма: № 4,9. 96 бет. Бағалау
























Бекітемін:

Cабақтың тақырыбы:Санды және әріпті өрнектер.

Сабақтың мақсаты: Санды,әріпті өрнектерді құру,оқу және жазу,салыстыру,

олардың мәндерін табу біліктігін қалыптастыру; көбейту

мен бөлу амалдарына байланысты есеп шығаруын

біліктігін жетілдіру; талдай және салыстыра білу қабілетін

дамыту.

Көрнекілігі: суреттер, сызбалар, геометриялық фигуралар.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: амандасу,түгендеу, оқушы зейінін

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 4,9.

9-жаттығуды орындаудың әр түрлі тәсілдері бар, Дегенмен мына тәсілдер олардың ішіндегі ең тиімдісі деп есептейміз.

а) 10021 + 10022 + 10023 + 10024 + 10025 + 10026 + 10027 + 10028 + 10029 + 10030 = 10000 *10 + 21 + 22 + 28 +24 + 25 + 26 + 27 + 28 + 29 + 30 = 100000 + 255 = 100 225

2) 10021 + ... + 10030 = 10000 ■ 10 + 20 ■ 9 + 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 + 9 + 30 = 100000 + 180 + 45 + 30 = 1002 2 5

Немесе қосылғыштарды ыңғайлы топтастыру арқылы да жаттығуды шешуге болады. Мысалы: 10021 + 10029 = 10050 т. б.

III. Жаңа материалды түсіндіру:

(тақтада) а + 5 5 + 7 х + 10 = 30 100 – а 35 + х = 90 130 – 30

-Санды өрнекті атаңдар?-Теңдеулерді атаңдар?-Әріпті өрнектерді атаңдар?

Әріпті өрнектерде қандай таңбаларды пайдалануға болады?

Оқулықпен жұмыс:

1Есепті шығару.

Қозғалыстағы дене v t s

Жаяу адам 5км/сағ 2 сағ ?км Жаяу адам х км/сағ 3сағ ?км

5км/сағ* 2 сағ =10км Хкм/сағ* 3 сағ Жауабы:жаяу адам s=10км.

2 Қозғалыстағы дене v t s

Мотоциклші 30км/сағ ? сағ 150км Мотоциклші 50 км/сағ ?сағ 150км

t=s: v

150км: 30км/сағ=5сағ 150км: 50км/сағ=3сағ Жауабы: t=5сағ және t=3сағ.

ә) Х км: 50км/сағ

3. Қозғалыстағы дене v t s v =s: t

Велосипедші ?км/сағ 2 сағ 48км ? км/сағ 3сағ 48км

48км: 2 сағ=24км/сағ 48км: 3 сағ=16км/сағ Жауабы: v =24км/сағ, v =16км/сағ.

ә) Х км: 2сағ

№4Өздік жұмыс.

№6 90метр – 3сек 90:3=30метр 270метр -- ?сек 270:30=9 сек Жауабы:9 сек.

№7 80метр—4 сек

360метр -- ?сек 360:(80:4)=18 сек Жауабы:18 сек.

№8.Өрнектерді салыстыру.

300:6*47+3 900+8*140х7 9000:3-200*600х4 60х4*160-60 60-9*40х9 (90+2)х5*500-40

№9 Өзіндік жұмыс.

а) 4 см+3 см+3 см,4 см+2*3 см. ә) Хсм+3 см+3 см, Хсм+2*3 см.

ҮІ. Сабақты қорыту: Шығармашылық тапсырма орындау. .

ҮІІ. Үйге тапсырма: № 5. 97 бет. ҮІІІ.Бағалау.



Бекітемін:

Сабақтың тақырыбы: Теңдеу және оны шешу тәсілдері

Сабақтың мақсаты: Теңдеу және оны шешу тәсілдерін қайталау.есепті теңдеу құру арқылы шығару, күрделі теңдеулер сияқты бұрын өткен есеп түрлерін шешу қабілетін бекіту.

Сабақтың түрі:аралас сабақ Әдісі: Түсіндіру,көрсету. Көрнекілігі: үлестірмелі кестелер. Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа даярлық, амандасу,түгендеу.

II. Үй тапсырмасын тексеру. №5, 6 113 бет

III. Мақсат қою кезеңі.Сабақтың мақсатын хабарлау.

IY. Өткенді пысықтау: –Мұғалім оқулық материалдарымен өз қалауынша пайдаланады. Математикалық диктант.Сандарды жаз -Елу мыңнан бір ондық артық. -20 000-ның оң жағындағы көршісі. -15 300 санынан жиырма екіге кем -Жыл мезгіліндегі айлар санынан елуге артық. –Ең үлкен екі саннан үш есе кем. №1 тапсырма

Х+20*8=2600 40*6+х=9400 х*(40/4)=12600 (190-90)*х=38600

Х+160=2600 240+х=9400 х*10=12600 100*х=38600

х=2600-160 х=9400-240 х=12600/10 х=38600/100

х=2440 х=9160 х=1260 х=386

2440+20*8=2600 40*6+9160=9400 1260*(40/4)=12600 (190-90)*386=38600

2600=2600 9400=9400 12600=12600 38600=38600

2 тапсырма а) Теңдеуді шешу алгоритімдерін қарастыр.

Шешу жолдарын дауыстап айта отырып теңдеулерді шеш. б)Түбірі бірдей теңдеулерді тап.Олардың сол жағы мен оң жақ бөліктерін салыстыр. Жаңа сабақты пысықтау:

12+в=72/2 (х+20)/5=6 а/10=960/2 2400/(с-10)=10

«Математикалық касса» ойыны

12+в=72/2 (х+20)/5=6 а/10=960/2 2400/(с-10)=10

12+в=36 х+20=6*5 а/10=480 с-10=2400/10

в=36-12 х+20=30 а=480*10 с-10=240

в=24 х=30-20 а=4800 с=240+10

12+24=72/2 х=10 4800/10=480 с=250

36=36 (10+20)/5=6 4800/10=960/2 2400/(250-10)=10

6=6 480=480 10=10

№4 өрнекті жаз

(а/80)*5 (90+с)*60 (70/5)+42/х (984+324)*а+412

5 Есепті шығар. а)Шешуі: (3*5).=15 Жауабы:15см

6 Есепте

6-1800 8-? (1800/6)*8=2400

Бекіту. №8 геометриялық жаттығуды топпен жұмыс жасау арқылы орындау. YI. Үйге тапсырма: №7,9 114 бет Бағалау.











Сабақтың тақырыбы: Теңдеу және оны шешу тәсілдері

Сабақтың мақсаты: Теңдеу ұғымын танытуды жалғастыру. Теңдеу - белгісіз саны бар теңдік екенін, белгісіз санның мәні теңдеудің түбірі екенін яғни теңдеудің шешуі болатынын меңгереді.


Көрнекілігі:

Сабақтың барысы:

Психологиялы дайындық:




-Теңдеу дегеніміз не?


Теңдеу - белгісіз саны бар теңдік, белгісіз санның мәні теңдеудің түбірі яғни теңдеудің шешуі

№1.Теңдеулерді шеш және тексер:

І-топ: х+20·8=2600 х-560:7=20000

ІІ-топ 40·6+х=9400 3090:10-х=209

ІІІ-топ х·(40:4)=12600 х: (36+64)=543

ІҮ-топ (190-90)·х=38600 19200:10:х=10

№2 І-топ 12+b=72:2 ІІ-топ а:10=960:2 ІІІ-топ (х+20):5=6

ІҮ-топ 2400:(с-12)=10

Сергіту сәті

№3 «Бірге ойлаймыз» әдісі.

3см+3см+х см 3 см+3 см +х см:4

№4 Математикалық диктант а:80·5 (90+с)·60 70:5+42:х (984+324):(а+412)

№5

Басқұр-3м

Қыл арқан- ? 5есе қысқа Ш:3*5=15

ә)х:3=5 х:5=3

Тақтамен жұмыс №7 Қалдықпен бөлуді орында және тексер

№8. Фигураның ауданын тап

Бағалау

Үйге тапсырма №9 Амалдарды орындау








 

 

 



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Санды әріпті өрнек

Автор: Рыскалиева Айгуль Султангалиевна

Дата: 03.01.2017

Номер свидетельства: 375191
