kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сабақ жоспары Нағыз адам

Нажмите, чтобы узнать подробности

сабақ жоспары 3 сынып әдебиеттік оқу сабағында оқушылармен өткізген сабақ

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сабақ жоспары Нағыз адам»

Күні: 12.01. 18ж

Сынып: 3

Мектеп: Мәншүк Мәметова

Мұғалім: Жомарт Г.Ж


Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:-

Сабақтың тақырыбы

Бір кесе меруерт

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Мәтіндегі негізгі ойды анықтау

Сабақтың мақсаттары

Барлығы: Шәкірімнің өмірі мен шығармашылығы туралы біледі

Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.

Бағалау критерийлері

1. Автор туралы біледі.
2. Әңгіменің түйгенін нақыл сөздерді пайдаланып жауап береді.
3. Оқу дағдылары қалыптасады.

Тілдік құзыреттілік

Шөл- пустыня



Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Сіз неліктен...екенін айта аласыз ба?

мәтін мәнерлеп оқылып, оқушылар сұрақтарға өз ойларын айтады.

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Дәптермен жұмыс.Бұл кезеңде сонымен қатар тыңдалым дағдысы жүзеге асады.

Құндылықтарды дарыту

. Бірлесіп жұмыс жасау, ортақ пікір шығара алу, бір-бірін тыңдау, шынайы бағалау.

Пәнаралық байланыс

бейнелеу

Бастапқы білім

Баланың айласы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут


Үй тапсырмасы

Табиғат қандай тамаша,

Қарайық оған тамсана.

Жүгірген аң -құстардың

Тіршілігі қыста басқаша..


. Бұлақ басында неше жолаушы кездесті?

2. Бұлақтың қасында не бар?

3. Суы қандай?

4. Бұлақтың қасына не қойылған?

5. Тасқа не жазылған?

6. Үш жолаушы не істеді?

7. Неге көздері түсті?

8. Бұлақ қандай жерлерге барады?

9. Бұлақтар қосылып не болады?

10. Мұнан қандай ғибрат алуға болады?

11. Қай уақытта мұратыңа жетесің?

12. «Адал қызмет қыл, жалқауланып тоқтап қалма» Кімнің сөзі?

13. Ыстықтағанда бұлақтың қандай пайдасы бар?

14. Не үшін ақы дәметпейді?

15.“Біреуге жақсылық етсең, міндет етпе» Кімнің сөзі?

16. Жолаушының үшіншісі қандай жігіт еді?

17. Бұлақтың суы бір орында тұрса, бұлаққа не ынтық болар еді?

18. Не үшін адам бұлаққа ынтық?

19. Бұлаққа ненің сәулесі түсіп тұрады?

20. «Көңіліңді, бойыңды осы бұлақтай таза сақта» Кімнің сөзі?

Сурет

Бірге қайталайды







Қима қағаздар

Сабақтың ортасы

  1. Минут

оқылым

Айтылым




тыңдалым

Суретті әңгіме

Шәкәрім туралы не білетінімізді ортаға салып, ойымызды топтастырайық.
Ақын ----------- Қажы
-------Шәкәрім
«Бостандық таңы атты», «Адамдық борышың»
Абайдың тәрбиесінде болды, немере інісі

«Аялдап оқу»

Мәтінді кідіріспен оқиды, талдайды

Қарама - қарсы сұрақтар:
Қария адамнан біреу не деп сұрады?
Жолаушы қайда келе жатыр еді?
Керуеннен неге қалып қойды?
Несі таусылды?
Жолаушы нені көрді?
Неге қатты қуанды?
Кеседегіні не деп ойлады?
Кеседе не тұр екен?
Жолаушы неге қатты ренжіді?
Құмнан не шығып жатыр екен?
Құмды ашқанда нені көрді?
Аш адамға неден түк пайда жоқ?
Оның неше ділдәсі бар еді?
Қанша меруерті бар еді?
Ақша оны қайда жеткізе алмады?
Кімге ақшасы, меруертін тастап, адал болсын деді?
Суға жетуге неше шақырым жер қалған?
Мұны білген жолаушы суға жетті ме?
Жолаушы қалып қойған керуен қайда тынығып жатыр екен?
Әлгі өлікті кім жерледі?
Тасқа не деп жазды?
Жүз ділдәні не істеді?
Бір кесе меруертті не істеді?
Өмірінде неге қатты қуанған екен?
Өмірінде неге қатты кейіген екен? Сөздікпен жұмыс:  
Зор- үлкен, аумақты,  ұзақ.
 Ділдә – алтын ақша.
Тақыр – тегіс, қатты жер

«Әдеби үйірмелер» (топтық тергеу) әдісі

Баяндап беруші –осы оқиғаның мазмұнын дайындайды немесе баяндайды.Зерттеуші – оның міндеті басты кейіпкердің мінезін немесе басты оқиғаны жан-жақты меңгеру және сипаттау. Сұрақтар құрастырушы- негізгі оқиғаларды қамтитын немесе әңгіменің жалпы мазмұны бойынша сұрақтар дайындайды.. Сілтемелер табушы- оның міндеті әңгіменің тақырыбын/руханилығын ашатын немесе құптайтын кез келген сілтемелерді табадыі. Бейнелеуші – суретші – оның міндеті әңгімедегі кейіпкерге немесе оқиғаға ауызша суреттеу беру. Дәнекер – оның міндеті негізгі идеяларды немесе оқиғаларды бүгінгі өмірмен байланыстыру.

Суреттер






оқулықпен жұмыс

Аяқталуы




Үйге тапсырма:

Әдеби лотос

Тақырыбы

Авторы

Кейіпкері

Негізгі ой


Қима қағаз

Сабақтың соңы

2 минут


+ - қызықты


Қима қағаз

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз

Денсаулық жәе қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларға зерттеу үлгісіндегі тапсырмаларды дайындауды жоспарлаймын.

Әр топтағы оқушылар бірін-бірі сабақтың әр кезеңі сайын бағалағауды толық үйрету


Рефлексия

Сабақтың мақсаттары мен оқу мақсаты орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты тиімді пайдаландым ба?

Жоспарына қандай өзгеріс енгіздім және неге?



Қорытынды бағалау

Сабақтың ең ұтымды кезеңдері.



Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәт.

1:

2:

Келесі сабақтың өткізілуіне септігін тигізетіндей осы сабақтан сынып және жеке оқушылар жайлы не білдім?





Күні: 15.01. 18ж

Сынып: 3

Мектеп: Мәншүк Мәметова

Мұғалім: Жомарт Г.Ж


Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:-

Сабақтың тақырыбы

Нағыз адам

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Сухомлинскийдің «Нағыз адам» мәтінімен таныстыру .


Сабақтың мақсаттары

Барлығы: Адам бойындағы жаман, жақсы қасиеттерді айтады, ажырата алады.

Көбі: Мәтіндегі тұрақты сөз тіркестерін талқылай отырып, мағынасын түсіндіре алады.

Кейбірі: Мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжай алады.

Бағалау критерийлері

  • Оқушылар адам бойындағы жаман, жақсы қасиеттерді ажырата алады.

  • Мәтін негізінде сұрақтар қоя алады, сұхбаттасуды құрастыра алады.

  • Мәтіндегі тұрақты сөз тіркестерін талқылай отырып, мағынасын түсіндіре алады.

  • Мәтінді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжай алады.


Тілдік құзыреттілік

Сабақ барысында пайдаланатын сөздер мен сөз тіркестер: қолы кесілгендей, таңдайы құрғаған, ашуға бой алдырды, салқын қарай бастады, т.б.



Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Сіз неліктен...екенін айта аласыз ба?

мәтін мәнерлеп оқылып, оқушылар сұрақтарға өз ойларын айтады.

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Дәптермен жұмыс.Бұл кезеңде сонымен қатар тыңдалым дағдысы жүзеге асады.

Құндылықтарды дарыту

. Бірлесіп жұмыс жасау, ортақ пікір шығара алу, бір-бірін тыңдау, шынайы бағалау.

Пәнаралық байланыс

бейнелеу

Бастапқы білім

Бір кесе меруерт

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут


Үй тапсырмасы

Табиғат қандай тамаша,

Қарайық оған тамсана.

Жүгірген аң -құстардың

Тіршілігі қыста басқаша..


. «Жедел жауап»берілген сұрақтарға нақты,әрі жылдам жауап берулерің керек.

-Әңгіменің авторы кім?Шәкәрім Құдайбердіұлы

-Ол туралы не білесің?  ақын,ойшыл аудармашы..Абайдың інісі.

-Қай жерде туып – өскен? Семей облысының Абай ауданында

-Қандай дастандары бар? «Қалқаман-Мамыр», «Еңлік-Кебек»

-Қандай өлеңдер жинағы бар? « Қазақ айнасы»

-Біз қандай өлеңімен таныстық?»Адамдық –борышың»

-Иесіз жерде қайтыс болған адамның тілегін кім орындады деп ойлайсың?

-Неге оған бір кесе меруерттің пайдасы болмады?

-«Азықсыз аш адамға ат басындай алтыннан түк пайда жоқ»дегенді қалай түсінесіңдер?

Түрткі болу сұрақтары

-Қалай ойлайсыңдар, нағыз адам қандай болу керек?

-адамгершілігі мол

-үлкенді құрметтей білу керек

-кішіге үлгі болу

-әділеттілік, 

-достық,

-ар-намыс,

-сабырлылық,

-батырлық

Бірге қайталайды







Қима қағаздар

Сабақтың ортасы

  1. Минут

оқылым

Айтылым




тыңдалым

Ақпараттар минуты

Сухомлинский Василий Александрович 1918 жылы 28 қыркүйекте, УССР, Кировоград облысында, Онуфриев ауданы, Васильевка селосында дүниеге келген. В.А. Сухомлинский совет педагогы.

-Біз өткен сабақтарда В.Сухомлинскийдің қандай әңгімелерін өттік?

-Қатқан нан

Бүгін сендермен В.Сухомлинскийдің «Нағыз адам» әңгімесімен танысамыз.

«Адасқан оқиғалар»

1 қатар: «Бұл адам емес»

2 қатар: Бұны да адам деуге болмайды

3 қатар: бұл нағыз адам» осы әрқандай пікірг құрылған оқиғаны оқып әңгімелеңдер

Мәтінді кідіріспен оқиды, талдайды

Қарама - қарсы сұрақтар:
- Мәтіндегі әңгіме кімдер жайлы екен?

- Сендерге ұнады ма?

-Несімен ұнады?

-Ұзын арқанға не байланған?

-Атайдың үйіне кім келді?

-Бірінші жолаушыңың іс-әрекеті қандай?

-Немересі атасына не деп сұрады?

-Бұл не қылған адам?

-Атасы:Бұл адам емес ,-деді

-Түске таман атайдың үйіне нешінші жолаушы келді?

-Екінші жолаушының іс-әрекеті қандай?

-Немересі атасына не деп сұрады?

-Бұл не қылған адам?

-Атасы:Бұны да әлі адам деуге болмайды,-деді

- Үшінші жолаушыңың іс-әрекеті қандай?

-Немересі атасына не деп сұрады?

-Бұл не қылған адам?

-Атасы:Бұл нағыз адам ,-деді

Суретті әңгіме
суреттегі оқиға мәтіндегі қай пікірге сәйкес келеді еп ойлайсың ба? Неге?

Дискусиялық карта

Бұл адам емес Бұл нағыз адам


«Нағыз адам – басқаларға пайдасы тиген адам»


Суреттер






оқулықпен жұмыс

Аяқталуы





Үйге тапсырма:

Әдеби лотос

Тақырыбы

Авторы

Кейіпкері

Негізгі ой

Мәтінді түсініп оқы


Қима қағаз

Сабақтың соңы

2 минут



Қима қағаз

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз

Денсаулық жәе қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушыларға зерттеу үлгісіндегі тапсырмаларды дайындауды жоспарлаймын.

Әр топтағы оқушылар бірін-бірі сабақтың әр кезеңі сайын бағалағауды толық үйрету


Рефлексия

Сабақтың мақсаттары мен оқу мақсаты орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты тиімді пайдаландым ба?

Жоспарына қандай өзгеріс енгіздім және неге?



Қорытынды бағалау

Сабақтың ең ұтымды кезеңдері.



Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәт.

1:

2:

Келесі сабақтың өткізілуіне септігін тигізетіндей осы сабақтан сынып және жеке оқушылар жайлы не білдім?






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Сабақ жоспары Нағыз адам

Автор: Жомарт Гүлжан Жомартқызы

Дата: 15.01.2018

Номер свидетельства: 450061
