Сабақтың тақырыбы: Жолаушыдан жолаушы жолың болсын сұрайды. | Мұғалімнің аты-жөні: Сәрсенбаева Айым Күні: 06.11.2018 ж |
СЫНЫП: 3 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: |
Сабақ негізделген оқу мақсаттары | Оушылар Өтебай Тұрманжановпен танысады. Халқымыздың салт-дәстүрі мен әдет - ғұрпын, мәдени ерекшелігін балалар санасына сіңіреді,ойланады. Амандасудың түрлерін үйренеді. |
Сабақ мақсаты | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Ақынның өмірбаянын біледі. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Амандасудың түрлерін біледі. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
Бағалау критерийі | Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. Сәлем беру кезіндегі өзіңді дұрыс ұстай білу әдебі. |
Ресурстар | Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
Әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
Пәнаралық байланыс | Музыка, қазақ тілі, әдебиет |
Сабақтың жоспары |
Жоспарланғануақыт | Жоспарланған іс әрекет | Рефлексия |
Басталуы 5 минут | Мұғалімнің қызметі Ұйымдастыру кезеңі 2 минут Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут Әрбір адам – туысым, досым, жұрағат, Оқушылар мұғалімнің артынан қайталайды Әрбір ісім – үйрену, ұғу, ұлағат. Әрбір күнім – бірлік, тірлік, адамдық, Әрбір сөзім – шындық, достық, адамдық! Топқа бөлу: «Вагон» әдісі арқылы Тақтадағы вагондарды таңдап артындағы сәлемдесудің түрлері бойынша топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын сұрау әдісі «Қызыл телпек» Шарты:Оқушыларға «Қызыл телпек» кейіпкерлерінің суреттері таратылады. Әже түскендер сабақ айтады ,Қасқыр түскендер сұрақ қояды,қызыл телпек түскендер жауап бере алмаса көмектеседі,ал қызыл телпектің анасының суреті түскендер сұраққа дұрыс жауап бердіме соны тексереді. | Оқушының қызметі Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут Әрбір адам – туысым, досым, жұрағат, Оқушылар мұғалімнің артынан қайталайды Әрбір ісім – үйрену, ұғу, ұлағат. Әрбір күнім – бірлік, тірлік, адамдық, Әрбір сөзім – шындық, достық, адамдық! Топқа бөлу: «Вагон» әдісі арқылы Тақтадағы вагондарды таңдап артындағы сәлемдесудің түрлері бойынша топқа бөлінеді. | Интербелсенді тақта Қима қағаздар |
Жаңа білім 10 минут | Білу және түсіну Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. «Жариялау» әдісі Балалар амандық сұрасуды қалай түсінеміз? Өтебай Тұрманжанов кім? Оның қандай шығармаларын білесіңдар. Оқушылар ақын өмірімен танысады. Өлеңді әр оқушы өз іштерінен оқиды. Ақын өз өлеңімен не жеткізгісі келді Амандық сұрасудың маңызды екенін «Жол болсын» деген сөзді қалай түсінесіңдер Амандасудың қандай түрлері болады. | Білу және түсіну Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. «Жариялау» әдісі Екінші адамның халін сұрау. Ақын, жазушы Амандық сұраудың маңызды екенін Денсаулығын білу, сәледесу т.б. | Оқулық, мәтіндер. |
Ортасы 10 минут | Қолдану Дәптермен жұмыс. Дәптермен , тақтамен жұмыс. (Т.Ж) Кітаппен жұмыс 1-топ «Сәлем – сөздің анасы» эссе 2-топ: Тақырып бойынша бес сұрақ құрау 3-топ: Амандық сұрасудың жаңа түрлерін ойлап 4-топ: Амандық сұрасудың көрінісін көрсетіңіз Бағалау: «Ай» әдісі | Қолдану Дәптермен жұмыс. Дәптермен , тақтамен жұмыс. (Т.Ж) Кітаппен жұмыс 1-топ «Сәлем – сөздің анасы» эссе 2-топ: Тақырып бойынша бес сұрақ құрау 3-топ: Амандық сұрасудың жаңа түрлерін ойлап 4-топ: Амандық сұрасудың көрінісін көрсетіңіз Бағалау: «Ай» әдісі | Оқулық |
Сергіту сәті 2 минут | «Сәлемдесу» Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез оқушылардың барлығы мұғалімнің айтуымен көзбен, құлақпен, жасауларын керек. «Бастаймыз» деген белгі берілген кезде оқушылар қимылдармен тез амандасуы керек Сонымен, көзбен, құлақпен, иықпен, аяқ, арқамен иықпен, аяқпен амандасады | «Сәлемдесу» Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез оқушылардың барлығы мұғалімнің айтуымен көзбен, құлақпен, жасауларын керек. «Бастаймыз» деген белгі берілген кезде оқушылар қимылдармен тез амандасуы керек Сонымен, көзбен, құлақпен, иықпен, аяқ, арқамен иықпен, аяқпен амандасады | Интербелсенді тақта |
Аяқталуы Сабақты бекіту 10 минут | (Ұ.Ж) «Сиқырлы квадрат» Оқушыларға квадрат лақтырылады квадратты қағып алған оқушы оның қайжағында қандай әріп болса сол әріптен басталатын сәлемдесуді айтады С, А, Қ, Б, Сәлеметсіз бе, амансыз ба, қалыңыз қалай, бала – шаға аманба | (Ұ.Ж) «Сиқырлы квадрат» Оқушыларға квадрат лақтырылады квадратты қағып алған оқушы оның қайжағында қандай әріп болса сол әріптен басталатын сәлемдесуді айтады С, А, Қ, Б, Сәлеметсіз бе, амансыз ба, қалыңыз қалай, бала – шаға аманба | Интербелсенді тақта |
Кері байланыс 3 минут | «Пікірлер ағашы» әдісі | Оқушылар берілген жапыраққа өз пікірлерін жазып ағашқа жапсырады | «Белгілер» әдісі. Рефлексия парағы. |