Сауат ашу
Білім саласы: Қатынас
Бөлімі: Сауат ашу
Оқу іс-әрекетінің түрі: жаңа сабақ
Сабақтың тақырыбы : Ы дыбысы және әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. Ы дыбысы және оның әріп таңбасымен таныстыру; Ы дыбысы бар сөздерді айтып, талдау; Сөйлем сөз туралы ұғымдарын кеңейту.
Міндеттер і: Баланың зейнін дамыту. Жазуға қолдарын жаттықтыру.
2. Оқушылардың ойлау,тілін дамыту.
3. Тазалыққа еңбекке баулу.
Сабақтың әдісі; түсіндіру,сұрақ-жауап,ойын арқылы
Сабақтың көрнекілігі : кеспе әліппе,текшелер,сюжетті суреттер,үлестірмелі суреттер.
Просмотр содержимого документа
«Сабақтың тақырыбы: Ы дыбысы және әрпі.»
Сауат ашу
Білім саласы: Қатынас
Бөлімі: Сауат ашу
Оқу іс-әрекетінің түрі: жаңа сабақ
Сабақтың тақырыбы : Ы дыбысы және әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1. Ы дыбысы және оның әріп таңбасымен таныстыру; Ы дыбысы бар сөздерді айтып, талдау; Сөйлем сөз туралы ұғымдарын кеңейту.
Міндеттер і: Баланың зейнін дамыту. Жазуға қолдарын жаттықтыру.
2. Оқушылардың ойлау,тілін дамыту.
3. Тазалыққа еңбекке баулу.
Сабақтың әдісі; түсіндіру,сұрақ-жауап,ойын арқылы
Сабақтың көрнекілігі : кеспе әліппе,текшелер,сюжетті суреттер,үлестірмелі суреттер.
Сөздік қоры; ыдыс.
Билингвалды компонентер ; посуда.
Ұйымдастыру кезеңі: Шаттық шеңбері:
Қайырлы күн!
Қайырлы таң!
Шуақты күн
Мен бәріңе тілеймін.
Негізгі бөлім:
«Кім білгіш» ойыны арқылы өткен дыбыстарды қайталау.
Ойын шарты: Мен дауысты дыбысты атасам,екі қолдарыңды жоғары көтеріп шапалақтайсыңдар, ал дауыссыз дыбысты атасам,еңкейіп тізелеріңді шапалақтайсыңдар.
«Дүкен» д/о. Ойын шарты: Дүкеннен ы дыбысы бар заттарды сатып алу:
Ыдыс,сырмақ,сырнай сыбызғы,домбыра,құмыра. Сөздерді буынға бөлу.
Балалар,ыдыс сөзіне дыбыстық талдау жасайық.
Ы-дыс.
Сөз басында қай дыбысты естіп тұрсыңдар?
Ы дыбысын естіп тұрмыз
Ы қандай дыбыс?
Дауысты дыбыс.
Ыдыс сөзіне дыбыстық талдау жасайық.
ы-дауысты дыбыс,
д-дауыссыз дыбыс,
ы-дауысты дыбыс,
с-дауыссыз дыбыс.
Дәптермен жұмыс: Ы әрпінің баспа және жазба түрімен таныстыру.
Ы әрпін жазу.
Сергіту сәті:
Теңселеді ағаштар,
Алдымнан жел еседі.
Кіп-кішкентай бөбектер,
Үп-үлкен боп өседі.
Үлестірмелі суреттермен жұмыс жүргізу. Оқушыларға балық,мысық, домбыр,қайшы,суреттері таратылады.
Оқушы әр суреттегі заттың атын атап,сөйлем құрастыруы керек.
Тақтаға схема бойынша жазғызылады.
Балық суда жүзіп жүр.
Мысық мияулады.
Айнұр домбыра тартты.
Әжемде қайшы бар.
Сұрақ қою.
-Әр сөйлемде неше сөз бар?
Сабақты қортындылау :
« Сөз ойла,тез ойла» ойынын ойнату.
Оқушылардың отыруларына қарай екі командаға бөлу. Ы дыбысына қай команда көп сөз ойласа,сол команда жеңеді.
Оқушыларға берілген жұлдызша,төртбұрыш арқылы жауаптарын бағалау,марапаттау.