Просмотр содержимого документа
«С. Сейфуллин. «Туған ел»»
Әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы: С. Сейфуллин. «Туған ел»
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Оқушыларға С. Сейфуллин туралы жалпы мағлұмат беру. Өлеңдегі автордың берген ойын, идеясын ашу
Дамытушылығы: Оқушылардың шығармашылық қабілетін арттыру, мәнерлеп, сауатты оқуларын жетілдіру. Өз ойын еркін айтуға дағдыландыру.
Тәрбиелілігі: Оқушылардың туған жеріне деген сүйіспеншілігін арттыра отырып, туған елдің табиғатын қорғауға және құрметтеуге тәрбиелеу
Көрнекілігі: Қазақстан Республикасының физикалық картасы,
С. Сейфуллиннің суреті. Астаннаның және Қазақстан републикасының Рәміздерінің суреті.
Сабақтың типі: Жаңа білім енгізу
Түрі: дәстүрлі
Әдісі: көрнекілік, сұрақ - жауап, түсіндіру.
Пәнаралық байланыс: дүниетану, музыка
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
Психологиялық дайындық. «Алақан» жаттығуы. Көршілеріңе бұрылып алақандарыңды біріктіріп, жүректеріңнің жылуын беріңдер. Бүгінгі сабаққа сәттілік тілеңдер.
Балалар, біз бүгінгі сабағымызды Қ. Мырзалиевтың өлеңімен бастайық.
Ана тілің арың – бұл,
Ұятың боп тұр бетте .
Өзге тілдің бәрін біл,
Өз тіліңді құрметте!
II.Үй тапсырмасын тексеру
Үйге берілген «Үш бақытым», «Туған тілім» өлеңдері жатқа сұралады.
Бекіту сұрақтары:
- М. Мақатаевтың өлеңі неліктен «Үш бақытым» деп аталған.
-Д.Әбілевтің өлеңі не туралы?
- Екі өлеңнің ұқсастығы мен айырмашылығын Венн диаграммасы арқылы көрсету.
Үш бақытым
Туған тілім
ІІІ. Жаңа сабақ:
Ол сенің үйіңнің табалдырығынан басталады. Алыс кетсең ол сені күтеді. Онда аңқылдаған қарапайым адамдар өмір сүреді.Онда сенің балалық шағың өтуде. Оны сүймейтін адам жоқ. Неге байланысты айтылған деп ойлайсыңдар?
« Туған ел еш нәрсе жоқ сенен ыстық
Себебі сенде туып сенде ұштық»- деп С. Мұқанов атамыз жырлағандай біздің еліміз Отанымыз қалай аталады?
Қ Р-ның басшысы кім?
Қазақстан өандай мемлекет?
Иә, балалар біздің еліміз бай, жеріміз үлкен , табиғаты әсем, мәртебесі биік тәуелсіз егеменді мемлекет.
- Екі өлеңде де ақын ұлтжандылыққа, Отан сүйгіштікке шақырады. Жалпы Отан дегеніміз не?
Отан дегеніміз - туған жер, туған ел, атамекен. Туған жерін, туған елін жырламайтын ақын - жазушы жоқ.
.... Туған жерін сүймейтін адам жоқ. Тек өз сезімін әркім әр түрлі жеткізуі мүмкін. Суретшілердің тілі - бояу, музыканттардың тілі - музыка, ал ақын,
жазушылардың тілі - сөз.
- Сондай бір туған жерін тебірене жырлаған аса көрнекті ақын, жазушы, белгілі қоғам қайраткері – Сәкен Сейфуллин.
Сұрақ: С. Сейфуллин кім?
(Сәкен Сейфуллиннің суреті, өмірбаяны.)
1. Бүгін осындай көрнекті ақынның "Туған ел" өлеңімен танысамыз. Өлең мәнерлеп оқылып, мазмұны түсіндіріледі.
2. Оқу түрлері: жеке оқу, тізбектей оқу, абзац бойынша оқу.
3. Өлең мазмұнын ашу
Сұрақтар
а) Ақын туған даласын кімге теңейді? IV. Дәптермен жұмыс.
Қазанның жиырма бесі
С. Сейфуллин «Туған ел»
Сергіту сәті : Е. Хасанғалиев «Атамекен» Хормен орындату.
V.Суретпен жұмыс: - Суреттен не көріп тұрмыз?
- Елік, гүл, бұлт, шөп, көбелек, ағаш.
Тау ішінде әнін тыңдату. Орындайтын жерлесіміз Е. Базарбеков
VI. Түсінгендерін тексеру: Оқушыларды қатарға бөліп тапсырма беру.
1 – қатар. Туған жер туралы кез-келген ақынның өлеңін жатқа оқу.
2 – қатар. Туған ел, туған жер Отан туралы эссе жазу.
VII. «Сиқырлы сандықша» ойыны. Бүгін өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады. Сандықтың ішіндегі сұрақтарды оқушылар алып, жауап береді.
1. «Туған ел» сөзін қалай түсінесің?
2. С.Сейфуллин кай жылы туылған?
3. С. Сейфуллиннің шын есімі кім?
4. Сәкен Сейфуллин кім?
5. Сәкен Сейфулиннің қандай шығармаларын білесің?
6. С. Сейфуллин «Туған ел» өленінде туған даласын кімге теңеді?
Сәкен кім?
С ә к е н - Жазушы, ақын, ғалым, қоғам қайраткері, драматург, педагог, сазгер.
-Қандай өлеңмен таныстық?
- Өлеңде не туралы айтылған?
Ал, енді, балалар, біз әр уақытта табиғаттағы әрбір тіршілік иесінің қамқоршысы бола білейік, Туған жерімізді қорғай білейік.
Сабақты қорытындылай келе, «Туған жер» туралы бәріміз білетін өлең жолдарымен қорытындылайық.