Просмотр содержимого документа
«Разработка урока по украинскому языку для 1 класса»
Тема. Кольоровий дивосвіт.
Мета: засвоїти українські назви кольорів; учити вилучати
із групи слів окремі слова за спільною змістовою ознакою; ловити в мовленнєвому потоці незрозумілі слова; формувати вміння вживати у прикметниках закінчення -ого (чорного, сірого); учити дотримуватись етикетних норм спілкування.
Обладнання: кольорові олівці, предметні малюнки.
Хід уроку
1.Повторення вивченого матеріалу
Мовна розминка
Додайте слово за римою.
ели-или-или хмари небо вкрили.
Ощ-ощ-ощ Розпочався ... .
Чітко вимовляйте звуки [а], [о] у словах.
(Промовляння чистомовки хором 1—2 рази.)
робота над прислів’ями.
Пригадайте прислів’я і доповніть їх.
Наскочила коса на ... (камінь).
Бачить киця молоко, та ... (в глечику глибоко).
Посварився — умій ... (помиритись).
Для друга нічого не ... (шкодуй).
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Вправа «Правда чи ні?».
Послухайте і дайте відповідь.
Це правда чи ні,
Що дині червоні?
Чорний сніг І жовтий лід,
І у нас рожевий кіт?
Знайдіть у вірші слова, які можна об’єднати в одну групу. Назвіть ознаку, за якою ви їх об’єднали
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні ми вивчимо українські назви кольорів.
Відгадаємо загадку, вивчимо лічилку, пограємо у гру. Познайомимося із цікавими віршами.
СПРИЙМАННЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
Послухайте назви кольорів. Про «незрозумілі» кольори запитайте.
червоний жовтогарячий зелений
синій блакитний рожевий
Біля кожної назви намалюйте будь-який предмет такого самого кольору.
Розкажіть, що ви намалювали.
Розповідь за малюнками (підручник, с. 30-31)
а) — Що малює художник? Якого це кольору?
б) — Що намальовано? Якого кольору ці предмети?
(Промовляння слів «мальви», «чорнобривці», «стрічка» хором
1-2 рази.)
робота над загадкою (с. 77)
Послухайте і відгадайте загадку.
Перекладіть українською мовою слова «цветные карандаши».
Гра «Кращий перекладач».
(Використати для гри олівці.)
Я показую олівець і називаю російською мовою його колір. Ви перекладаєте назву кольору українською мовою.
(Вибрати олівці таких кольорів, які різняться вимовою: красный — червоний; голубой — блакитний, голубий; розовый — рожевий; сиреневый — бузковий; серебристый — сріблястий; золотистый — золотавий; оранжевый — жовтогарячий.)
Фізкультхвилинка «зарядка».
вивчення скоромовки (с. 77)
Вивчимо лічилку, щоб обрати першого для наступної гри.
Бігла лялька В семи кожухах,
В трьох капелюхах,
В небо гляділа,
Злетіти хотіла.
Поміркуйте, чому лялька була в семи кожухах й у трьох капелюхах. 1
ЗАКРІПЛЕННЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ
Робота над віршем «Веселкова лічилка» Л. Вознюк (підручник, с. 77).
а)Слухання вірша з опорою на малюнки (підручник, с. 30).
б) Розповідь за малюнками.
— Яка примовка в російській мові допомагає назвати кольори веселки?
А ось ще одна українська примовка:
Чарівниця-осінь Жар-птицю Зазиває Бабин сад Фарбувати.
Вивчимо українську примовку.
узагальнення і систематизація знань
Гра «якого кольору?».
Для гри використовуються 8—10 олівців і коробка. Спочатку на¬звати кольори усіх олівців. Далі перший учасник вибирає із десяти один олівець так, щоб однокласники не бачили, якого він кольору, кладе цей олівець у коробку й запитує: «Якого кольору олівець?» Хто відгадав, продовжує гру.
а) Вправа «Додайте словечки».
Додайте в кожний рядок вірша останні слова. Намалюю ... Біля хати — ...:
Намалюю ... Мальви та ... ,
ОцеНіби —
А це — Соняшник
в) Повторення вірша за вчителем 2—3 рази.
г) Бесіда за змістом.
Хто виконував малюнки?
А можливо, ці малюнки в дитинстві малював автор?
Якими кольорами могла бути намальована хатка? Мальви? Жоржини? Соняшник?