Тема:
«Роман «Анна Кареніна». Образи – характери роману, пластичність змалювання образів, психологічна глибина. Паралелізм у композиції, особливості творчого методу автора»
Мета:
ознайомити учнів з історією написання роману; розкрити глибину і психологізм змісту через розкриття(оглядово) характерів головних персонажів; дати визначення поняттю паралелізм на прикладі «Анни Кареніної»; познайомити з особливостями творчого метода письменника; підготувати аудиторію до сприйняття складного образу головної героїні – Анни Кареніної.
Тип уроку:
вивчення нового матеріалу
Форма уроку:
комбінований
Обладнання:
«щоденникові записи Н.Н.Гусєва, секретаря Л.М. Толстого»; доповіді учнів; фото головних героїв;
План уроку
1. Вступне слово учителя.
2. Доповідь учня-хронолога.
3. Доповіді учнів: загальна характеристика Анни Кареніної, Костянтина Левіна та членів їх родин, родичів.
4. Визначення поняття паралелізму композиції.
5. Психологізм у зображенні образів, особливості творчого метода письменника.
6. Заключне слово.
Хід уроку
І. Повідомлення теми і мети уроку.
ІІ. Робота за темою уроку.
1. Вступне слово учителя (читає вірш Марини Цвєтаєвої «Ошибка»)
Когда снежинку, что легко
летает,
Как звездочка упавшая скользя,
Берешь рукой - она слезинкой
тает,
И возвратить воздушность
ей нельзя.
Когда пленяясь прозрачностью
медузы,
Ее коснемся мы капризом рук,
Она, как пленник, заключенный
в узы,
Вдруг побледнеет и погибнет
вдруг.
Когда хотим мы
в мотыльках-скитальцах
Видать не грезу, а земную быль –
Где их наряд? От них на наших
пальцах
Одна зарей раскрашенная пыль!
Оставь полет снежинкам
с мотыльками
И не губи медузу на песках!
Нельзя мечту свою держать
в руках!
Нельзя тому, что было грустью
зыбкой,
Сказать: «Будь страсть! Гори,
безумствуй, рдей!»
Твоя любовь была такой
ошибкой, -
Но без любви мы гибнем,
Чародей!
- Я недаремно розпочала наш сьогоднішній урок віршем відомої поетеси Марини Цвєтаєвої. Мені дуже хотілося б, щоб наприкінці нашої розмови ви самі зробили висновок про те, що спільного має зміст цього вірша зі змістом уроку, і написали невелике власне висловлювання щодо почутого під час уроку. Отож, розпочнімо.
2. Доповідь учня-хронолога
-март 18, 1873 год
- чтение критических статей и неоконченных художественных отрывков Пушкина, послужившее толчком к началу «Анны Карениной».
«Многому учусь и у Пушкина, он мой отец, и у него надо учиться».
- март 18, 19
- написан первый набросок «Анны Карениной». Толстой доволен своей работой»
- Софья Толстая, жена писателя, сообщает Т.А.Кузьминской, своей сестре, «Вчера Левочка вдруг неожиданно начал писать роман из современной жизни. Сюжет романа – неверная жена и вся драма, происшедшая от этого».
- 25 марта, из письма Н.Н.Страхову, редактору и другу
- «Много работал утром»… Под великим секретом рассказывает историю возникновения нового романа. «Все почти рабочее время нынешней зимы я занимался Петром1, то есть вызывал духов того времени, и вдруг с неделю тому назад … жена принесла с низу «Повести Белкина»… Я как-то после работы взял этот том Пушкина и , как всегда, не в силах оторваться, и как будто вновь читал . Но мало того, он как будто разрешил все мои сомнения. Не только Пушкиным прежде, но ничем я, кажется, никогда так не восхищался. «Выстрел», «Египетские ночи», «Капитанская дочка»!!! И там есть отрывок: «Гости собирались на дачу». Я невольно, нечаянно, сам не зная зачем и что будет, задумал лица, события, стал продолжать , потом, разумеется, изменил, и вдруг завязалось так красиво и круто, что вышел роман, который я нынче кончил начерно, роман очень живой, горячий и законченный, которым очень доволен и который будет готов, если бог даст здоровья, через 2 недели и который ничего общего не имеет со всем тем, над чем я бился целый год».
- была начата первая неозаглавленная редакция «Анны Карениной»
- десять отброшенных начал романа, озаглавленных «Молодец баба», «Два брака», «Анна Каренина» и неозаглавленных
- май 11, из письма Н.Н.Страхову
- «Я пишу роман, не имеющий ничего общего с Петром І. Пишу уже больше месяца, и начерно кончил. Роман этот – именно роман, первый в моей жизни, очень взял меня за душу, я им увлечен, весь… Он пришел мне невольно и благодаря божественному Пушкину, которого я случайно взял в руки и с новым восторгом перчел всего»
- ноябрь 17, 1873 год, из письма Н.Н.Страхову
- «…работа (над «Анной Карениной») до этого шла хорошо, даже очень хорошо», - «листов семь готовы к печати, и остальное все перемито в тесто, так что и окончание – только вопрос времени»
- из письма Софьи Толстой Т.Кузьминской
- «..много пишет… очень много переписывает… все двигается»
- «Продолжает усиленно переписывать роман, который он, по свое всегдашней привычке перемарывает без конца»
- февраль 1874 год, из письма Н.Н.Страхову
- «очень занят, много работаю … написано уж так много и отделано…уж устал перделывать»
«Никогда еще со мною не бывало, чтобы я написал так много, никому ничего не читая и даже не рассказывая, и ужасно хочется прочесть…»
- пишет брату, что кончает поправлять первую часть романа и думает на будущей неделе ехать в Москву печатать
- март
- начал печатать роман, который ему «нравится», но вряд ли понравится другим, потому что слишком прост»
- июнь
- пишет А.А.Толстой, что хочет бросить начатый печатанием роман, который ему « не нравится»
июль
- гостивший в Ясной Поляне Н.Н.Страхов «пристрастил было Толстого к его роману; Толстой вновь принялся за него, но «бросил: ему показалось ужасно противно и гадко»
июнь, 27 из письма Н.Н.Страхову
- «Я … взялся за работу над романом; но то, что напечатано и набрано, мне так не понравилось, что я окончательно решил уничтожить напечатанные листы и переделать все начало, относящееся до Левина и Вронского. И они будут те же, но будут лучше. Надеюсь с осени взяться за эту работу и кончить»
июль, 28 Н.Н.Страхов – Толстому
- «Ваш роман не выходит у меня из головы. Каждый раз, что бы вы ни написали, меня поражает удивительная свежесть, совершенная оригинальность, как будто из одного периода литературы я перескочил в другой… Развитие страсти Карениной – диво дивное. Не так полно, мне кажется, у Вас изображено (да многие части не записаны) отношение света к этому событию. Свет радуется (какая удивительная черта), соблазн соблазняет его; но является реакция, отчасти фальшивая, лицемерная, отчасти искренняя, глубокая. Внутренняя история страсти – главное дело и все объясняет… Ах, как это сильно, как неотразимо ясно! Все взято у Вас с очень высокой точки зрения – это чувствуется в каждом слове, в каждой подробности, и этого Вы, вероятно, не цените, как должно и , может быть, не замечаете»
август, Толстой – Страхову
- роман «еще не двигается», но благодаря Страхову он верит, что «его стоит окончить», и надеется «сделать это нынешним годом»
- Отже, робота над народженням «Анни Кареніної» велася дуже серйозна, автор ретельно відбирав матеріали для образів свої героїв, намагаючись якнайширше і якнайяскравіше розкрити їхні характери, показати їхню взаємодію зі світом, показати їх у боротьбі з самими собою. Декілька разів він починав і кидав писати, але врешті-решт роман народився, та ще й який!
- Якими ж постали перед читачем головні герої цієї «сімейної хроніки»? Чим були зумовлені їхні вчинки, чи досягли вони своїх мрій? Про це – доповіді наших дослідників.
3. Доповіді учнів:
3.1. Образ Анни Кареніної.
3.2. Костянтин Левін у пошуках істини.
3.3. Загальна характеристика членів їх родини, рівня сформованості моралі світу аристократів.
4. Паралелізм композиції.
- Коли задум роману виявився дозрілим, проблема сім′ї, любові і браку розгорнулася у двох сюжетних лініях: Кареніни – тема руйнування сім′ї; і як протилежність їй – життя Левіна на землі, його пошуки змісту життя й прагнення до творення здорової сім′ї.
– У математиці є поняття паралельних прямих, які мають властивості розташовуватися поруч, але ніколи не перехрещуватися.
- Так само в романі Л.М.Толстого ми маємо можливість спостерігати паралелізм, тільки стосується він двох сюжетних ліній, які становлять основу роману, але не впливають одна на одну. Мова про паралельність намальованих нам Толстим образів Анни і Левіна. У чомусь вони збігаються, але багато в чому можна спостерігати розбіжності. Давайте покажемо це за допомогою порівняльної таблиці:
Анна | Левін |
відчуває трагічну зав’язку; звикається з думкою, що життя – це мука; «діалектика душі» розкрита автором через стосунки між чоловіками: Анна – Каренін; Анна – Вронський;Анна – світ; показаний автором розвиток пристрасті між Анною та Вронським , їхні стосунки становлять основу для розвитку подальших подій романа та зумовлюють майбутнє жінки; катастрофа життя | губить надію на краще життя; легко підпадає під вплив настрою, весь час у пошуках ознак змін та одночасно - спантеличений тяжкою безісходністю; вступає у суперечки, але впливу на розвиток подій роману та його життя вони не мають; хоче бути людиною іпоміщиком одночасно; життя стає ареною для пошуку змісту життя ; кінцевим результатом пошуків є творча праця |
5. Психологізм у зображенні образів роману.
– У зображенні головних героїв роману – Анни Кареніної і Костянтина Левіна – особливо характерний тонкий психологізм, уміння розкрити «діалектику душі», показати психологію героя, процес мислення. Через це велика кількість внутрішніх діалогів та монологів.
- Л.М.Толстой хотів, щоб читач «сливался чувствами с героями, начинал жить жизнью описываемых лиц», хвилювався та страждав разом із ними;
- письменник відображає цілу епоху російського життя за часів реформ; час економічного та морального занепаду дворянства, пошуки нових форм життя, «быстрой, тяжелой, острой ломки всех старих устоев старой России»;
- як ніхто інший, поринув (занурився) до глибин людських душ, Л.М.Толстой відкрив в «Анні Карєніній» «общин всем тайны», оголив «типове у стосунках чоловіка та жінки», - так стверджувала Анна Зегерс;
- ось чому в персонажах роману, у хвилюваннях Анни – дружини, матері, безтямно закоханої жінки, у думках та почуттях Левіна біля ліжка новонародженого сина та помираючого брата, у характерах інших героїв – люди будь-яких країн світу бачать себе і свої долі;
- «Втягивая читателя в мир произведения, направляя его восприятие , Толстой требует и от читателя духовных поисков, самонаблюдений и находок», - утверждал Г.Н.Шевчук;
- «Толстой … с великой наглядностью разоблачал внутреннюю ложь всех тех учреждений, при помощи которых держится современное общество: церковь, суд, законный брак, буржуазную науку» і в той самий час із свіжістю та силою ставив питання про кохання і його місце у житті, родину справжню та оманливу, провину та моральну відповідальність, протиріччя у стосунках між людьми, про зв’язок людини з народом та природою…»;
- найважливіша риса справжнього мистецтва, а від себе хочу додати справжнього психологічного роману, у здатності «заражать чувствами» читачів, змушувати їх «смеяться и плакать и полюблять жизнь».
- Гадаю, що автор досяг своєї мети, а ваші думки я хотіла б почути після завершення роботи над цією темою.
6. Заключне слово.
– Наприкінці нашого уроку я хотіла б познайомити вас з висловами відомих людей щодо вражень після знайомства з «Анною Карєніною», а домашня робота, яку ви отримаєте після нашого заняття, допоможе вам дійти власних висновків.
- Роман почав друкуватися в журналі «Русский вестник» з січня 1875 року, і ось що можна було прочитати про враження після знайомства з ним:
- «А «Анна Каренина» - блаженство. Я плачу – я обыкновенно никогда не плачу, но тут не могу выдержать!» - письменник та перекладач Н.В.Гербель;
- «… это такая прелесть, такая живая вещь…» - Т.А.Кузьминська, сестра дружини Толстого;
- … успех действительно невероятный, сумасшедший. Так читали только Пушкина и Гоголя, набрасывались на каждую страницу и, пренебрегая всем, что писано другими», - товарищ та редактор Толстого М.М.Страхов;
- «… суд всему нашему строю жизни…», - А.А.Фет;
- «мелодраматическая дребедень в духе старых французских романов…; идиллия детских пеленок», - критик-народник А.М.Скабічевський;
- «совершенно вздорное и даже, если хотите, растленное содержание», - ідеолог народництва, П.Н.Ткачов;
- «… смущает людей…» - монах Дорофей.
– Виходячи зі змісту даного уроку та аналізуючи взагалі творчість Л.М.Толстого, можна дійти висновків, що авторові вдалося досить глибоко і досконало розкрити характери і Анни, і Костянтина Левіна. І не тільки завдяки тому, що він майстерно намалювував їхні характери, а здебільшого тому, що був справжнім майстром-дослідником їхніх душ. Досягнув цього Л.М.Толстой завдяки власному особливому стилю і методам.
Отже:
він занурився у такі сфери душевного життя людини, що до нього були недосяжні іншим письменникам;
новаторський метод у справі розкриття внутрішнього світу людини, який Чернишевським був зазначений як «діалектика душі»;
людська істота була змальована Толстим з глибиною і повнотою небувалими;
цікавило Толстого не якийсь означений момент життя, а самий процес цього життя, внутрішній рух почуттів, їхня мінливість,- весь складний малюнок, все багатство відтінків;
Толстой зображував у процесі, у русі не тільки людину, її внутрішнє життя, але й події – суспільні, історичні – у їхній боротьбі та зіткненнях;
Зображувати все у русі стало основою творчого методу Л.М.Толстого
ІІІ. Підведення підсумків.
VІ. Оцінювання, домашнє завдання:
1. Першій групі скласти цитатне дослідження за текстом роману: «Доля Анни».
2. Другій групі – образ Анни Кареніної у мистецтві.
Література
1. Бурсов Б.И. «Лев Толстой и русский роман»
Москва-Ленинград, 1963 год
2. Горная В. «Мир читает Анну Каренину»
Москва, 1979 год
3. Мышковская Л.М. «Мастерство Л.Н.Толстого»
Москва, 1958 год
4. Успенский И.Н. «Роман Л.Н.Толстого «Анна Каренина»
Москва, 1954 год
5. Фогельсон И.А. «Литература учит»
Москва, 1990 год