Просмотр содержимого документа
«"Пайдалы ?азбалар" »
Дүниетану
Пайдалы қазбалар
Сабақтың мақсаты: оқушылардың пайдалы қазбалар тақырыбынан алған білімдерін тиянақтау. Оқушылардың өз ойын ашық білдіруге. Пікірлерін қорғай білуге дағдыландыру, ой-өрісін дамыту. Табиғи ресурстар туралы ұтымды ой-пікірлерін қалыптастыруға, табиғат байлықтарын қорғай білуге тәрбиелеу.
Түрі: білімді тиянақтау.
Әдісі: сұрақ-жауап, инновациялық әдіс-тәсілдер.
Көрнекілігі: суреттер, кесте, пайдалы қазбалар, буклет, карта.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
II. Негізгі бөлім.
Ой қозғау.
─ «Қазба» дегенді қалай түсінесіңдер ?
─ Бүгін біз «Пайдалы қазбалар» тақырыбы бойынша алған білімімізді еске түсіріп, бекітеміз. Ол үшін сыныпты 3 топқа бөлеміз.
I топқа: Пайдалы қазбалар деген не ?
II топқа: Кен орны дегеніміз не ?
III топқа: Пайдалы қазбаларға не жатады ?
I топқа тапсырма: Пайдалы қазбалар қандай топтарға бөлінеді ?
II топқа тапсырма: Кесте толтыру
Кенді пайдалы қазбалар
Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар
Жанғыш пайдалы қазбалар
III топқа тапсырма:
1)... ең тамаша қасиеті ─ электр тогын жақсы өткізеді.Бұл қандай металл ?
Түсті металл кендерін ата.
2)... жанғанда қызуды көп береді. Ол күл қалдырмай түгел жанып кетеді. Мұнай қалай өндіріледі? (сурет бойынша түсіндіру)
3) I топқа тапсырма:
Металдардың қасиетін ата ?
1. Алюминий 1. Қызғылт, жұмсақ
2. Мыс 2. Ақ түсті, өте жеңіл
3. Қорғасын 3. Көкшіл, сұр түсті
4. Мырыш 4. Сұрғылт түсті, өте ауыр
II топқа тапсырма:
Пайдалы қазбаларды таратып беріп, сипаттау
─ Пайдалы қазбаның аты:
─ Түсі
─ Иісі
─ Қасиеті
─ Қайда өндіріледі ?
─ Қайда пайдаланады ?
III топқа тапсырма:
Сәйкестендіру тесті
Металдар
Қара металл
Түсті металл
Мыс
Мырыш
Алюминий
Темір
Көмір
Мұнай
Фосфорит
Сергіту: жергілікті жерде өсетін өсімдіктердің буклетін көрсету.
Өсімдікті ата? Қандай емдік қасиеті бар?
III топқа тапсырма: «Жарыс» ойыны.
Картадан пайдалы қазбаның шартты белгісін көрсетіп, шығу жерін айтып беру.
III топқа алдын-ала берілген тапсырма бойынша жергілікті жердің пайдалы қазбалары, пайдаланылуы туралы әзірлеген жұмыстарын тыңдап, қорытындылау.
Қорытынды. Балалар,біз падалы қазбалардан не алынатынын,олардың адам өміріне не үшін қажет екенін білдік.Енді топтық жұмыстарымызды қорытындылап, бағалаймыз.