Өсімдік топтары. Өсімдіктердің мүшелері және олардың атқаратын қызметі.
Өсімдік топтары. Өсімдіктердің мүшелері және олардың атқаратын қызметі.
Сабақтың тақырыбы: Өсімдік топтары. Өсімдіктердің мүшелері және олардың атқаратын қызметі.
Сабақтың мақсаты: Өсімдіктер әлемі туралы түсінік беру олардың мүшелерімен таныстыру.
Сабақтың міндеті: Білімділік: Өсімдіктер түрі көп болғанымен, негізгі бүкіл өсімдік үш топқа бөлінетінін түсіндіру, өсімдік туралы білімдерін кеңейту.
Дамытушылық: Оқушылардың жыл мезгілдеріне байланысты өсімдіктер тіршілігіндегі өзгерісті бақылау. Бақылауға жағдай жасау, оқушылардың қошаған орта туралы ұғымдарын дамыту.
Тәрбиелік: Өсімдіктердің пайдасы және оны қорғау туралы ұғымдар беру эстетикалық тәрбиелеуге негіз салу.
Сабақтың түрі: Аралас
Сабақтың типі: Жаңа білім меңгеру
Сабақтың әдісі: Әңгіме,баяндау, сұрақ-жауап.
Сабақтың көрнекілігі: Оқулық бойынша өсімдіктердің сурет тері, плакаттар, интерактивті тақта, слайд.
Пәнаралық байланыс: Ана тілі.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Өсімдік топтары. Өсімдіктердің мүшелері және олардың атқаратын қызметі.»
Дүниетану Күні:24.02.2016
Сабақтың тақырыбы: Өсімдік топтары. Өсімдіктердің мүшелері және олардың атқаратын қызметі.
Сабақтың мақсаты: Өсімдіктер әлемі туралы түсінік беру олардың мүшелерімен таныстыру.
Сабақтың міндеті: Білімділік: Өсімдіктер түрі көп болғанымен, негізгі бүкіл өсімдік үш топқа бөлінетінін түсіндіру, өсімдік туралы білімдерін кеңейту.
Дамытушылық: Оқушылардың жыл мезгілдеріне байланысты өсімдіктер тіршілігіндегі өзгерісті бақылау. Бақылауға жағдай жасау, оқушылардың қошаған орта туралы ұғымдарын дамыту.
Тәрбиелік: Өсімдіктердің пайдасы және оны қорғау туралы ұғымдар беру эстетикалық тәрбиелеуге негіз салу.
Сабақтың түрі: Аралас
Сабақтың типі: Жаңа білім меңгеру
Сабақтың әдісі: Әңгіме,баяндау, сұрақ-жауап.
Сабақтың көрнекілігі: Оқулық бойынша өсімдіктердің сурет тері, плакаттар, интерактивті тақта, слайд.
Пәнаралық байланыс: Ана тілі.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:1. Оқушылармен сәлемдесу.
2. Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару.
3. Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
- Балалар, қазір қай сабақ?
-Жылдың қай мезгілі?
-Қыс айының қаншасыншы айы, қалай аталады, бүгін қаншасы.
-Өте жақсы. Балар үйге қандай тапсырма берілді?
Өткен сабақты пысықтау
Мәтін бойынша түсінік айту.
Күзгі өсімдіктер, суретін салу. (әңгімелеу)
Өсімдіктердің қысқы тіршілігі. (сұрақ-жауап)
Өсімдіктердің көктемгі тіршіліг (сурет салу)
Өткен сабақты сұрақ-жауап арқылы қорытындылау, суреттерін пайдалану.
Сергіту сәті: іс қимылмен.
Интерактивті тақта арқылы жұмбақ тыңдау және оны шешу.
1.Жазда жасыл тон киеді
Кузде сары тон киеді.
Қыста суық аязда
Жалаңаш тұруды сүйеді. (ағаш)
2.Іші жұмсақ
Сырты қатты
Еті қызыл
Сүті тәтті (қарбыз)
3.Көктейді екен көктемде
Орманда қар кеткенде
Сабағында қатар-қатар
Ілініп тұр ақ шамдар.(інжугул)
4.Күннен көзін алмайды
Өзгемен ісі болмайды (кунбағыс)
5.Болсада үнді есімі
Естімейміз сылдырды
Орман шеті мекені
Көгілдір екен келбеті (қоңыраугүл)
Мұғалім: - Олай боса, ағаш, інжугул, күнбағыс, қоңыраугул шешуіндегі сөздерді бір сөзбен қалай айтамыз.
Жауабы: Өсімдіктер.
Жаңа сабақ: Біз бүгін сендермен «Өсімдік топтары. Өсімдік мүшелері және атқаратын қызмет.» (Тақырыптың атын ілу)
Көрнекілік пайдалану арқылы жаңа сабақты меңгеру.
Бейне жазба арқылы түсінік беру.
Оқулықпен жұмыс: оқыту түрлерін пайдалану.
1.Сұрақатрға жауап беру.
- Біз өсімдіктерді неге табиғаттың жанды денелері дейміз?
Оқушы жауаптары тыңдалады.
- Өсімдіктер өсу үшін не қажет?
- Өсу үшін-топырақ, су, жылу, ауа, күн көзі керек.
Дәптермен жұмыс
Өсімдік – сөзін жазғызу. Өсімдік сөзінде неше дыбыс, неше әріп бар.
Қанша дауысты дыбыс қанша буын бар.
Топтастыру жұмысы.
Ағаштар – өсімдік – шөп тектес өсімдіктер.
«Кім жылдам?» ойыны арқылы.
Сурет бойынша бақбақ гүлінің мүшелерін табуып жазу. Атқаратын қызметін айта кету.
Сабақты қорыту:
Суреттегі ағаш, бұталар, шөп тектес өсімдіктерді ата. Оларды салыстыр
Өсімдіктер өсу үшін не қажет?
Өсімдік мүшелерін ата.
Үйіңнің маңында қандай шөп тектес өсімдіктер бар?
Мақал – мәтелдер арқылы қорыту
Бір тал кессең
Он тал ек.
Елбасымыз Н.Ә.Назарбаев бастаған елімізді, туған жерімізді көгалдандыруға өз үлесімізді қосайық балалар.
Бидай, жүгері өнген тұқымдарымен таныстыру. Топыраққа егу өсімдік тіршілігін сыныппен бақылау жұмысын жүргізу. «сабақтан тыс уақытта)
Үйге тапсырма: 48-50 бет түсінік айту, қалаған өсімдіктің суретін салу, сызықша арқылы мушелерін тауып көрсету.