kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Өсімдік мүшелері және оның қызметі.Тамыр.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Өсімдік және оның атқаратын қызметін,тамыр туралы түсінік қалыптастыруТоптық,диалогтік жұмыстар арқылы оқушылар білім алмасады.Оқушылар ізденіп,жобаларын қорғайды.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Өсімдік мүшелері және оның қызметі.Тамыр.»

Қысқа мерзімді жоспар

А,М,Ердавлетова, № 3 ОМ бастауыш сынып мұғалімі

Лисаков қаласы



Пәні: Дүниетану

Күні:

Сыныбы: 2 «А»

Сабақтың

тақырыбы

Өсімдік мүшелері және оның қызметі. Тамыр

Сілтеме

Дүниетану оқулығы

Мақсаты


Мақсаты:

білімділік: : өсімдік мүшелері және оның атқаратын қызметі, тамыр туралы түсінік қалыптастыру; өсімдіктің қоршаған ортаға пайдасы, адам өміріне маңызы және экологиялық тәрбие негіздерін қалыптастыру.
дамытушылық: : оқушылардың ақыл – ойын, есте сақтау, ойлау, тіл байлықтарын, танымдық белсенділіктерін дамыту.

тәрбиелік:оқушыларды ұйымшылдыққа, тазалыққа, еңбекқорлыққа, табиғатты сүюге, аялауға тәрбиелеу.

Күтілетін

нәтижелер


Топтық, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, сыни көзқарасын білдіру арқылы сөз байлығы молаяды, өз бетінше ізденіп, жоба қорғауға үйренеді.

Сабақтың түрі

Жаңа білімді меңгерту

Пәнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу,бейнелеу өнері

Қолданылатын әдістер

Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: қызығушылығын ояту, мағынаны ашу, « Жоба қорғау технологиясы», ойтолғаныс, БЛУМ таксономиясы, АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарынды балалардың сабақты терең меңгерулеріне ықпал жасаймын. Білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша жиынтық бағалау, көшбасшы.

Керекті жабдықтар


Оқулық, суреттер,кеспеқағаздар,постер, стикер, маркер т.б.

Сабақтың барысы:

Сабақ

кезеңдері

Уақыт

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе




3 мин









1мин

Ұйымдастыру

Топқа бөлу

Сыныптың оқушыларын( ағаш,бұта, шөп арқылы )3 топқа бөлу.Сабаққа қатыспаған оқушыларды белгілеу.

Топ басшылары бағалау парақшалары беріледі

Психологиялық ахуал туғызу

Жер байлығы көп екен
Меңгеруді қалайды
Осының бәрін білдірген
Дүниетану сабағы


2.Үй тапсырмасын тексеру.

1-топ: өсімдіктің «балауса шағы»

2-топ: өсімдіктің «жастық шағы»

3-топ: өсімдіктің «қартайған шағы» туралы әңгімелеу.



Оқушылар өздеріне таңдап алған сурет бойынша топтасып, өз үстелдерінің басына жиналады. Әр топ басшыларын сайлап алады


Тұсаукесер





2 мин

Бәйге ойыны»

• Табиғат дегеніміз не?

• Табиғат нешеге бөлінеді?

• Өсімдік қандай ағзаға жатады?

• Өсімдік мүшелерін ата. Ауаның қасиетін ата.

• Өз жеріңде таза ауа болу үшін не істеуге болады?

• Судың қасиетін ата.

• Судың үш күйін ата.

• Топырақ деген не?

• Топырақтың құрамын ата.

• Қандай топырақта өсімдіктер жақсы өседі?

• Өсімдіктердің қандай пайдасы бар?

• Оларды қорғау үшін не істеу керек?

Сұрақтарға жауап береді

Негізгі бөлім

Білу


Сұрақ-жауап бойынша:



5 минут

Өсімдік мүшелеріне нелер жатады?

Сызбаны оқушыларға толтырту.

Осы біздің әңгімелеп отырған өсімдігіміздің қандай мүшелері бар екен?

жапырақ                         жеміс                                   гүл

Өсімдік  мүшесі

сабақ                                            тамыр

Осылардың ішінде тамырмен танысамыз.

Өсімдіктің неден шығады?

-Өсімдік өсу үшін оған қандай жағдайлар керек?

Топтастыру. (өсімдік мүшелерін суреттер арқылы топтау).
Өсімдік мүшелері

Сабақ
Жапырақ
Гүл
Жеміс
Тұқым
Тамыр

Түсіну





5 мин










Тамыр — өсімдіктің негізгі  мүшесі және жер астындағы мүшесі. Ол топырсқтың еріген қоректік заттарды таратады және өсімдікті топырақта бекітіп ұстайды.(мысалы, пиязды, бидайды тамырмен көрсету)

Өсімдік тамыры әртүрлі: негізгі тамыр шашақты тамыр. Кейбір тамырлар өте ұзын, әсіресе ылғалы өте тереңде болғандықтан соған жеткенше созыла береді. (сурет арқылы түсіндіру)

Тамыр түрлері:тік тамыр,ұзын тамыр
шашақ тамыр

 Оқулықпен жұмыс.  Тізбектей оқыту. Талдау.

1-топ: Ағаштар

2-топ: Бұталар

3- топ: Шөптер

Тамылардың түрлерімен танысады

Қолдану



5 мин









Оқушыларды үш топқа бөліп тапсырмалар беру.

І топ-Өсімдік пайдасы туралы әңгімелеу

ІІ топ- Тамыр дегеніміз не?

ІІІ топ- Тамыр түрлерінің суретін салу.

.


Әр топтан бір оқушы шығып постерді қроғайды




Сергіту сәті


2 мин



Кәне, кәне, тұрайық!

Алға, артқа бұрылайық.

Ағаштар секілді тербелейік,

Самал желдей соғайық.

Оқушылар хормен айтып, орнында жасайды.

Талдау

Бестармақ» тәсілі


5 мин

«Бес жолды» өлең құрастыру

Тамыр Қажетті, шашақ Бекітеді, тартады, қоректендіреді Өсімдіктің өсуі үшін қажетті Мүше. . (оқушылар өз ойын қортындылау үшін тек 11 сөзді қолданады)


1.«Не?» – 1 сөз. 2. «Қандай?» -2 сөз. 3. «Не істейді?» -3 сөз. 4. «Оның маңызы қандай?» – 4 сөз. 5. «Оны басқаша қалай атауға болады?» -1 сөз.

Жинақтау

Дәптермен жұмыс


Сөзжұмбақ шешу.

8 мин

Танымдық диктант.

Өсімдіктің жер асты мүшесін ... дейміз.

Тұқымынан тікелей шығатын тамырды... дейді.

Шашақ тамырлы өсімдіктер:

Шөлді жерде өсетін өсімдіктер:

 

Т

Ұ

Қ

Ы

М

 

 

С

А

Б

А

Қ

 

 

Т

Ұ

М

А

Н

 

 

Т

О

П

Ы

Р

А

Қ

 

 

Т

Е

Р

Е

К

 

 









 



1. Күзде себілетін дән.

2.Өсімдіктің барлық мүшесін  бір-бірімен жалғастырып тұратын мүшесі.

3.Табиғат құбылысы.

4.Өсімдік өсетін жұмсақ, борпылдақ қабат.

5. Ағаш.

Оқушылар кластер топпен құрастырады, ортаға шығып қорғайды.






Қорытынды

Рефлексия

6 мин

.Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді?

Не білдім?

Не ұнады?

Сабақтан алған әсерім





Стикерге өз ойларын жазып, плакатқа іледі.


Үйге тапсырма

1мин

Тамыр. Оқу . мазмұндау.

Тамыр түрлеріне сурет салып келу.

Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.

Бағалау

2 мин

Мұғалім қорытынды бағаны өзі қояды.

Оқушылар бағалау критерийлер арқылы топтағы көршілестерін бағалайды.








Бағалау парағы:



Оқушылар-дың

аты жөні

Үй тапсырмасы

(Білу)

Түсіну

(Оқулықпен жұмыс)

Қолдану

(Топ-пен жұмыс)

Талдау»Бес жол өлең»

Жинақтау(дәптерде жұмыс)

Мұғалімнің қорытынды бағасы








































Тақырыбы: «Сөз анасы – сәлем »

  Сабақтың мақсаты:

1.Оқушыларды әдеп-тілекке, адамдармен қарым-қатынас жасай білуге баулу, бабалардан қалған ұлағатты ғибрат аларлық сөздерді ұғындыру.

2. Халықтың салт-дәстүрінмен таныстырып, мәдениетін үйрете отырып, бой- ларына  сіңіру.

3. Оқушыларға қазақ халқының сәлем беру, сәлем алу, сәлемдесу рәсімдерін айту арқылы «Алыстан сәлем береді, әдепті елдің баласы» атты нақыл сөз негізінен тәрбие беру.

    Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелесу.

    Сабақтың көрнектілігі: «Жақсы сөз – жарым ырыс», «Сәлем - әдептілік- тің белгісі» сөздері.

    Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

    Мұғалім: Балалар, бүгін біз ата дәстүрі, оның ішінде ең адамға керектісі деп ойлаймын, сәлем беру, сәлем алу сияқты қасиетті сөздермен танысамыз. Тәрбие сағатында білгендерімізді ортаға саламыз, білмегендерімізді үйрене-  міз.

     Сәлемнің сәлемдесу, сәлем беру, сәлем қылу сияқты көптеген түрлері бар.

     Сәлемдесу – кездескен адамдардың бір-бірінің амандығын біліп, қуаныш- қа бөленуі. Бір-біріне аман-саулық тілеп тілектестігін, ниеттестігін білдіреді.

     Әрбір адам «қайырлы таң»,«қайырлы күн»,«қайырлы кеш» деген сөздермен амандасуға тілек пен ізеттілік нышанын көрсетіп, тәуліктің үш мезгілінде де бір-бірімен ақжарқын амандасуға тиіс.

     Амандасу – адамгершіліктің, әдептіліктің бір белгісі болып табылады.

     Амандасқан адам қазақ салтында оң алақанын жүрегінің үстіне қойып, басын изейді. Не болмаса қол беріп амандасады.

    «Сізді шын жүректен құрметтеп, амандағынызды тілеп, өзіңізге бас иемін» деген мағынаны білдіреді.

      Сәлемдесу түрлері:

     - Сәлеметсіз бе?

     - Сәлеметте болыңыз!

     - Аман-саусыз ба?

     - Аман-сау болыңыз!

     - Аман-есенсіз бе?

     - Бала-шағаңыз, мал жаныңыз аман ба?

     Әсіресе араб тілінен енген

     - Ассалаумалейкум

     - Уаалейкум салам!

     Яғни,

     - Сізге амандық тілеймін!                                                                                                         -    - Сізге де амандық тілеймін,- деген сәлемдесу түрлері қолданылады.

     Оны тілінің дыбыстық үйлесіміне қарай халық:

     - Ассалаумағалейкум!

     - Уғалейкумассалам! – деп айтып жүр.

Сәлем беруде кездесушілер бір-біріне «сәлем» деп қолмен ишарат етсе, ол қазақ халқының әдептілік ишаратына сәйкес келмейді. Ондай сәлемдесу көбі-несе еуропа халықтарында кездеседі.

    Үлкен адамға сәлем беру – кіші адамның міндеті. Қазақта «Алыстан алты жасар бала келсе, ауылдағы алпыс жасар қария сәлем береді» деген әдеп бар.

    Жасының үлкен екендігін міндет етпей, алыс жол жүріп келген немесе ауылға алғаш ат басын тіреген адамға жасының үлкендігіне қарамай үлкен адамдарға өздері сәлем береді.

    Алыстан келген адамға сәлем беру тәртібі, жасқа, үлкен-кішіге байланысты емес.

    Халқымызда ақ сақалды атаны, ақ жаулықты ананы, ақ шашты әжені – жалпы үлкенді сыйлап алдынан қия өтпеу – ата дәстүріміз.

    Қазақтарға амандасудың қарапайым түрінде қаншама мейірім, қамқорлық, әдемі жарастық жатыр.

    Ендігі кезекте:

    I. Қарт пен жас жігіттің сәлемдесу түрі.

    II. Әже мен қыз бала сәлемдесуі.

    Кездескен кезде кіші адам үлкен кісіге сәлем бермей кетсе, ол әдепсіздік, көргенсіздік болады.

    Қазақ халқында егер үлкен кісі кездессе, оны таныса да, танымаса да, кіші адам оған сәлем беруге міндетті. Ол - әдептіліктің бір белгісі ретінде қалыптасқан дәстүр.

    Ертеде ауыл сыртында отырған қарияға ат үсті келе жатқан жолаушы арқан бойы жақындағанда аттан түсіп, айрықша құрметпен сәлем беретін болған.

    Соңғы қалыптасқан дәстүр бойынша сәлемдесуші, не сәлем беруші қол алысады, ұзақ уақыт көріспегенде қауашып (көрісіп) құшақтасып амандасады. (Қытайда бас ию, үнді халқында екі алақанды түйістіріп, қолды маңдайға тигізу, қазақтарда оң алақанын жүрегіне қойып басын иіп амандасу керек).

     Сәлемдескенде, сәлем бергенде, әрине, үннің үйлесімділігіне, яғни дауыс ырғағына ерекше көңіл аударып, қоңыр дауыспен, сыйластық үнмен, аптықпай, салмақпен, әдеппен сөйлеу керек.

     - Енді, балалар, мақал-мәтел айталық.

     Шығармалар оқыту, тақтадағы мақал-мәтелдермен жұмыс.

 



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Өсімдік мүшелері және оның қызметі.Тамыр.

Автор: Ердавлетова Айгуль Мальтаевна

Дата: 09.02.2017

Номер свидетельства: 389885
