К?н ?уатынан ж?не топыра?тан ?оректеніп,?сімдік ?седі,г?лдейді,жеміс,т??ым береді.?сімдік болмаса,тірі организмдер ?зіне ?ажетті ?оректі таба алмайды.Орман,шал?ын,дала ?сімдіктері жануарларды? тіршілік ететін ортасы.Адам ?мірінде жасыл ?сімдікті? ма?ызы ?те ?лкен.?олайлы жерлерге ?сімдікті отыр?ызып,к?тетін себебі,олар ауаны тазартады,шуды азайтады,ша?дарды бойына ж?тады.
Схема ар?ылы топтап т?сіндіру.
?сімдіктер
↓ ↓ ↓
б?та а?аш ш?п
?айы? тал
А?аш
?ара?ай тобыл?ы,
б?та
емен шырша
жы??ыл итм?рын ?ара?ан
селеу жусан жо?ыш?а ба?ба?
ш?птекті ?сімдіктер
шо?айна бидайы? бетеге
О?улы?пен ж?мыс:1.М?тінні? екінші б?ліміндегі «?сімдік ?алай д?ниеге келді?»та?ырыбын о?ып,т??ымны? б?рітетіні,одан тамыр мен ?скінні? шы?атыны жайында о?улы?та?ы суретпен байланыстыра отырып т?сініктерін айту.(1-сыныптан о?ушыларды? т??ым туралы ал?ан ??ымдарын еске т?сіру:
2.О?улы?та?ы суреттер бойынша талдау.(?ркен,саба?,буын,жапыра? жайында?ы т?сінік)
Просмотр содержимого документа
«?сімдік-тірі а?за »
Сабақтың тақырыбы: Өсімдік-тірі ағза
Сабақтың мақсаттары:1.Өсімдік –тірі ағза екенін,оның тұқымынан өсетіні,жер бетіне шығуы жайында ұғым беру.
2.Өсімдіктер әлеміне деген оқушылардың сүйіспеншіліктерін ояту,оларды қорғай білуге баулу.
3.Оқушлардың дүниетанымын кеңейту.
Сабақтың көрнекілігі:схемалар,суреттер,тест
Сабақтың түрі:Дәріс беру сабағы(модульдік оқыту технологиясы)
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру бөлімі:
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
Тест жүргізу.
1.Адам өміріне тыныс алу үшін не қажет?
а)топырақ; ә)ауа; б)су
2.Жағымсыз іске адам не істейді?
а)күледі; ә)қуанады; б)ренжиді
3.Аспан мен жердің астасқан жерінен ойша сызық жүргізсек,оны не дейміз?
а)дөңгелек сызық; ә)көкжиек сызық; б)бағдар сызық
4.Көкжиек тұстарын анықтайтын арнаулы құралды ата?
а)термометр; ә)сызғыш; б)компос.
5.Судың түсі қандай?
а)қызыл; ә)түссіз; б)ақ.
6.Жер бетінің өсімдік өсетін жұмсақ,борпылдақ қабатын не дейміз?
а)көң; ә)топырақ; б)құм.
7.Құнарлы топырақ деп қандай топырақты айтады?
а)бойында сазы көп; ә)бойында шіріндісі көп; б)бойында құмы көп.
ІІІ.Жаңа сабақ:
Психологиялық дайындық:1.Оқушылардың өсімдік жайындағы көзқарастарын анықтау:
2.Өзін білетін шөп өсімдігін ата
-Қандай бұтаны білесің?
-Танитын ағаштарынды ата?
-Өсімдік қандай жерлерде өседі?
Күн қуатынан және топырақтан қоректеніп,өсімдік өседі,гүлдейді,жеміс,тұқым береді.Өсімдік болмаса,тірі организмдер өзіне қажетті қоректі таба алмайды.Орман,шалғын,дала өсімдіктері жануарлардың тіршілік ететін ортасы.Адам өмірінде жасыл өсімдіктің маңызы өте үлкен.Қолайлы жерлерге өсімдікті отырғызып,күтетін себебі,олар ауаны тазартады,шуды азайтады,шаңдарды бойына жұтады.
Схема арқылы топтап түсіндіру.
Өсімдіктер
↓ ↓ ↓
бұта ағаш шөп
қайың тал
Ағаш
қарағай тобылғы,
бұта
емен шырша
жыңғыл итмұрын қараған
селеу жусан жоңышқа бақбақ
шөптекті өсімдіктер
шоғайна бидайық бетеге
Оқулықпен жұмыс:1.Мәтіннің екінші бөліміндегі «Өсімдік қалай дүниеге келді?»тақырыбын оқып,тұқымның бөрітетіні,одан тамыр мен өскіннің шығатыны жайында оқулықтағы суретпен байланыстыра отырып түсініктерін айту.(1-сыныптан оқушылардың тұқым туралы алған ұғымдарын еске түсіру:
2.Оқулықтағы суреттер бойынша талдау.(өркен,сабақ,буын,жапырақ жайындағы түсінік)