kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Есімдіктің түрленуі, 7-сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сынып: 7 «Ә» сынып

Мерзімі:

Мұғалім: 

Пәні:

Қазақ тілі                 

Абилова А.О.

Сабақтың тақырыбы:

Есімдіктердің түрленуі   

Негізгі түйінді идея:

Есімдіктердің түрлерін қолдану

Оқу мақсаты:

Есімдіктердің түрленуін меңгереді

АКТ

Интерактивті тақта, aktivoite құрылғылары

Пәнаралық байланыс

 Қазақ әдебиеті

Табыс критерийлері

Барлық оқушылар:

Көпшілік оқушылар:

Жекелеген оқушылар:

Есімдікті біледі, есімдіктің есім сөз таптарының орнына қолданылатынын біледі

Есімдіктің мағыналық түрлерін біледі, түрлендіре алады

Есімдіктің түрлену кезіндегі ерекшелігін біледі

Уақы-

ты

Кезеңдері

Тапсырма

Формативті бағалау

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Ресурс-

тар

2 мин

3 мин

Кіріспе

-Ұйымдастыру кезеңі

-Топ ережемен танысу

Сәлемдесу. Кезекші мәлімдемесі

Топ басшы топ ережесімен таныстырады

Оқушылар назарын аудару

Топтық ережеге бағындыру

 «Жарайсыздар» қошеметтеу

Сәлемдесу.

Сәттілік тілеу

Топ басшы сөзін тыңдайды

Бақылайды

Кезекші мәлімдейді.

Топтық ережені тыңдап, түсініп алады

Топқа біріктіру

Психологиялық ахуал

Оқушыларға сәттілік тілеп, сабақты бастау

Оқушыларды есімдіктің мағыналық түрлеріне (мен, сен, сіз ол) қарай топтарға біріктіру.

Топ басшысын топ ішінде сайлату. Бағалау парақшаларын таратып беру.

Үй жұмыстарын тексеру.  Әр топқа заттанған сын есім және сан есімнен  5 мақал-мәтел жазу.

Топтастыру және тақырыппен байланыстыру.

«Керемет» қошеметтеу

Парақшалар-ды таратып береді.

Тапсырманы береді, тыңдайды

мақалды оқиды, жасалуын айтады.

Оқи-

ды

5 мин

2 мин

Негізгі бөлім

Білу,түсіну

Әр топқа ауызша есімдіктерді септету, тәуелдету, жіктету, көптету

І топ септеу мен (менің, маған, менде, мені, менен, менімен)

ІІ топ тәуелдеу мен (менің, сенің, сіздің, оның)

ІІІ топ жіктеу мен (менмін, сенсің, сізсіз, ол)

ІҮ топ көптеу ол (олар) оқушылардан ауызша сұрап, тақырыппен байланыстыру

Оқушыларға тақырыпты хабарлап, дәптерлеріне жаздыру. Әр топқа ережені кітаптан оқыту, бір-біріне түсіндіру. (кітаппен жұмыс) қорытынды шығару, әр топқа қорытынды шығару постер

Есімдіктерді түрлендіру арқылы тақырыпты ашу

«Керемет» қошеметтеу

Бақылайды.

Бағыт-бағдар береді. Бағалайды

Өз ойын айтады, дәлелдейді

3 мин

3 мин

5 мин

10 мин

Қолдану

Жинақтау

Талдау

Мәтінмен жұмыс (топтарға мәтін тарату, ішінен есімдіктердің түрленуін табу)

Жаттығу жұмыстары

76-жаттығу. Мәтін ішінен заттық ұғымды  (өзі, сендер, өз, осы, осындай) және заттық белгіні (бұл) білдіретін есімдіктерді табу.

Әр топқа 2 сөзге сат.кеш.талдау жасату.

І топ менің

ІІ топ олар

ІІІ топ сіздер

ІҮ топ сені

             Менің

  1. Бұл сөз 2 құрамнан тұрады. Мен+нің
  2. Тұлғасына қарай: негізгі
  3. Құрамына қарай: дара
  4. Сөзде 1 лексикалық, 1 грамм. мағына бар
  5. Лексикалық мағ.жіктік тұлға
  6. Грамм.мағ. –нің –ілік септігінің жалғауы
  7. Сұрағы: кімнің?
  8. Мағынасына қарай: жіктеу есімдігі (түрленіп тұр)

Мәтіннен, жаттығулардан түрленген есімдіктерді табу

Өзін-өзі және достарын бағалау парағы

Тапсырма бөліп береді

Тыңдайды, бақылайды

Әр топ өзіне берілген тапсырманы топпен талқылайды, дәптерге жазады, тақтаға шығып орындайды.

Жекелеген оқушылар тапсырманы орындайды

Парақша

Бағалау

Бағалау парақшалары арқылы баға береді

Сыни тұрғыдан ойлауын дамыту

Бағалау парақшалары

Тапсырманы түсіндіреді

Берілген тапсырманы топпен талқылап, пікір алмасады

7 мин

2 мин

Қорытынды

Үйге тапсырма беру

Кері байланыс

5 сұрақтан тұратын тест жұмысын алу. Жұп бойынша бір-бірімен дәптер алмастыру. Дұрыс жауабын тақтамен тексеру.

«Менің қиялымдағы Қазақстан» тақырыбында эссе жазу.

Стикер

Ойлану, тест орындау

Өзін-өзі бағалау

Тыңдайды

Тапсырма береді, түсіндіреді

Бақылайды, бағалайды

Өз ойларын жеткізеді.

Күнделіктеріне жазып алады

Өзін-өзі бағалайды

Сабақтан алған әсерін жазады

Парақша

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Есімдіктің түрленуі, 7-сынып»

Абилова Алима Ораловна

«№66 мектеп-лицей» ММ

Астана қаласы

alima-16@mail.ru


САБАҚ ЖОСПАРЫ


Сынып: 7 «Ә» сынып

Мерзімі:

Мұғалім:

Пәні:

Қазақ тілі

Абилова А.О.

Сабақтың тақырыбы:

Есімдіктердің түрленуі


Негізгі түйінді идея:

Есімдіктердің түрлерін қолдану


Оқу мақсаты:

Есімдіктердің түрленуін меңгереді


АКТ

Интерактивті тақта, aktivoite құрылғылары


Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті


Табыс критерийлері

Барлық оқушылар:

Көпшілік оқушылар:

Жекелеген оқушылар:

Есімдікті біледі, есімдіктің есім сөз таптарының орнына қолданылатынын біледі

Есімдіктің мағыналық түрлерін біледі, түрлендіре алады

Есімдіктің түрлену кезіндегі ерекшелігін біледі

Уақы-

ты

Кезеңдері

Тапсырма


Формативті бағалау

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Ресурс-

тар

2 мин








3 мин

Кіріспе

-Ұйымдастыру кезеңі

-Топ ережемен танысу

Сәлемдесу. Кезекші мәлімдемесі

Топ басшы топ ережесімен таныстырады



Оқушылар назарын аудару

Топтық ережеге бағындыру

«Жарайсыздар» қошеметтеу

Сәлемдесу.

Сәттілік тілеу

Топ басшы сөзін тыңдайды

Бақылайды

Кезекші мәлімдейді.

Топтық ережені тыңдап, түсініп алады




Топқа біріктіру





Психологиялық ахуал

Оқушыларға сәттілік тілеп, сабақты бастау

Оқушыларды есімдіктің мағыналық түрлеріне (мен, сен, сіз ол) қарай топтарға біріктіру.

Топ басшысын топ ішінде сайлату. Бағалау парақшаларын таратып беру.

Үй жұмыстарын тексеру. Әр топқа заттанған сын есім және сан есімнен 5 мақал-мәтел жазу.

Топтастыру және тақырыппен байланыстыру.


«Керемет» қошеметтеу

Парақшалар-ды таратып береді.

Тапсырманы береді, тыңдайды

мақалды оқиды, жасалуын айтады.



Оқи-

ды

5 мин



2 мин

Негізгі бөлім

Білу,түсіну






Әр топқа ауызша есімдіктерді септету, тәуелдету, жіктету, көптету

І топ септеу мен (менің, маған, менде, мені, менен, менімен)

ІІ топ тәуелдеу мен (менің, сенің, сіздің, оның)

ІІІ топ жіктеу мен (менмін, сенсің, сізсіз, ол)

ІҮ топ көптеу ол (олар) оқушылардан ауызша сұрап, тақырыппен байланыстыру

Оқушыларға тақырыпты хабарлап, дәптерлеріне жаздыру. Әр топқа ережені кітаптан оқыту, бір-біріне түсіндіру. (кітаппен жұмыс) қорытынды шығару, әр топқа қорытынды шығару постер

Есімдіктерді түрлендіру арқылы тақырыпты ашу

«Керемет» қошеметтеу

Бақылайды.

Бағыт-бағдар береді. Бағалайды

Өз ойын айтады, дәлелдейді


3 мин



3 мин





5 мин





10 мин

Қолдану


Жинақтау





Талдау




Мәтінмен жұмыс (топтарға мәтін тарату, ішінен есімдіктердің түрленуін табу)

Жаттығу жұмыстары

76-жаттығу. Мәтін ішінен заттық ұғымды (өзі, сендер, өз, осы, осындай) және заттық белгіні (бұл) білдіретін есімдіктерді табу.


Әр топқа 2 сөзге сат.кеш.талдау жасату.

І топ менің

ІІ топ олар

ІІІ топ сіздер

ІҮ топ сені

Менің

  1. Бұл сөз 2 құрамнан тұрады. Мен+нің

  2. Тұлғасына қарай: негізгі

  3. Құрамына қарай: дара

  4. Сөзде 1 лексикалық, 1 грамм. мағына бар

  5. Лексикалық мағ.жіктік тұлға

  6. Грамм.мағ. –нің –ілік септігінің жалғауы

  7. Сұрағы: кімнің?

  8. Мағынасына қарай: жіктеу есімдігі (түрленіп тұр)

Мәтіннен, жаттығулардан түрленген есімдіктерді табу


Өзін-өзі және достарын бағалау парағы

Тапсырма бөліп береді

Тыңдайды, бақылайды


Әр топ өзіне берілген тапсырманы топпен талқылайды, дәптерге жазады, тақтаға шығып орындайды.

Жекелеген оқушылар тапсырманы орындайды

Парақша

Бағалау

Бағалау парақшалары арқылы баға береді

Сыни тұрғыдан ойлауын дамыту


Бағалау парақшалары

Тапсырманы түсіндіреді

Берілген тапсырманы топпен талқылап, пікір алмасады


7 мин




2 мин

Қорытынды




Үйге тапсырма беру


Кері байланыс


5 сұрақтан тұратын тест жұмысын алу. Жұп бойынша бір-бірімен дәптер алмастыру. Дұрыс жауабын тақтамен тексеру.


«Менің қиялымдағы Қазақстан» тақырыбында эссе жазу.


Стикер

Ойлану, тест орындау

Өзін-өзі бағалау



Тыңдайды

Тапсырма береді, түсіндіреді

Бақылайды, бағалайды


Өз ойларын жеткізеді.

Күнделіктеріне жазып алады

Өзін-өзі бағалайды

Сабақтан алған әсерін жазады

Парақша




Аты-жөні

Абилова Алима Ораловна

мамандығы

Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

жұмыс орны

«№66 мектеп-лицей»ММ

қаласы

Астана

ұялы байланыс

87086026275

Е-mail почтасы

[email protected]

Тақырыбы

Сабақ жоспары 7-сынып Есімдіктің түрленуі

қосымша мәлімет

І санатты мұғалім





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Есімдіктің түрленуі, 7-сынып

Автор: Абилова Алима Ораловна

Дата: 08.12.2016

Номер свидетельства: 367260
