kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ң, н дыбыстарының айырмасы

Нажмите, чтобы узнать подробности

ң, н дыбыстарының айырмасын балаларға үйрету

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ң, н дыбыстарының айырмасы»

Эстетикалық бағыттағы Жаңа ауыл жалпы білім беретін орта мектебі.КММ. Ашық сабақ Тақырыбы : “Н-Ң дыбыстарының дұрыс айтылуы”

Эстетикалық бағыттағы Жаңа ауыл жалпы білім беретін орта мектебі.КММ.

Ашық сабақ

Тақырыбы : “Н-Ң дыбыстарының дұрыс айтылуы”

Сабақ тақырыбы: Н-Ң дыбыстарының дұрыс айтылуы.

Сабақ мақсаты : Оқушыларды Н-Ң дыбыстарын сөз және сөйлем ішінде ажырата білуге дағдыландыру. Дыбыстардың айтылуы мен жазылу ерекшелігімен таныстыру. Фонематикалық есту, ойлау қабілетімен дамыту. Дыбысты дұрыс ашық айтуға үйрету, таным белсенділігін дамыту.

Дамытушылық : «Н-Ң» дыбысын сөз ішінде дұрыс қоюға үйрету.

Түзеу мақсаты : Артикуляциялық аппараттарының қимыл қозғалысын, фонематикалық есту және қабылдау қабілеттерін, байланыстырып сөйлеуін дамыту. Сөздік қорын молайту.

Көрнекіліктер: Айна, слайдтар,, суреттер, артикуляциялық жаттығудың үлгілері.

Әдіс-тәсіл: Сұрақ-жауап, түсіндіру.

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі.

Біздің бүгінгі сабағымыз өзгеше болайын деп тұр. Сабаққа көптеген қонақтар келіп отыр. Сен оларға дұрыс және таза сөйлей алатыныңды көрсетуің керек. Олай болса, сабақты бастамас бұрын арнайы жаттығуымызды жасайық.

2. Дайындық кезінде қолданылатын жаттығуларды жасату.

«Көңілді тіл» туралы.

Өзінің үйшігінде көңілді тіл тұрыпты.Ол үйдің аты не? Кім біледі? Дұрыс,ол үйдің аты-ауыз. Үйдің есігі ашылып, жабылып тұратын болған (ауыз ашық, жабық). Тіл бір жерде тыныш отыра алмайды екен. Үйшігінен жүгіріп шығып, айналаға қарайды (тілін шығару). Міне ол күннің көзіне жылынуға шықты (жалпақ тілді шығарып ұстау). Аздап желдің лебі білінді. Тіл тоңып, үйшігіне кіріп есігін жауып алды (аузын жабу). Үйге кірген соң тіл мысыққа сүт құйды, мысық сүтті жалады (жоғарғы ерінді жалау), соңынан есінеді (ауызды кең ашу). Тіл сағатқа қарады. Сағат сыртылдап тұр екен (ауызды кең ашып , тілдің ұшын оңға, солға қимылдату). Мен ұйықтайтын уақыт болған екен деп тіл жатуға кетеді.

Ң дыбысының артикуляциясы: Ң дыбысын айтқан кезде тіліміздің артқы жағы жұмсақ таңдайға тығыз тиеді. Тіл ұшы төмен түседі. Дыбыс мұрын арқылы шығады. Ң дыбысы дауыссыз, үнді.  Ң Н дыбысының артикуляциясы: Н дыбысын айтқан кезде тілдің ұшы астыңғы тіске тіреледі. Тілдің орта кезі дөңгеленіп жоғарғы тістің артында тұрады. Дыбыс мұрын арқылы шығады. Н дыбысы дауыссыз, үнді.  Н Ң дыбысы сөздің ортасында,аяғында келеді,ал Н дыбысы сөздің басында,ортасында, аяғында да кездеседі. Ұқсастығы: екеуі де дауыссыз дыбыс, үнді.

Ң дыбысының артикуляциясы:

Ң дыбысын айтқан кезде тіліміздің артқы жағы жұмсақ таңдайға тығыз тиеді.

Тіл ұшы төмен түседі. Дыбыс мұрын арқылы шығады.

Ң дыбысы дауыссыз, үнді.

Ң

Н дыбысының артикуляциясы:

Н дыбысын айтқан кезде тілдің ұшы астыңғы тіске тіреледі. Тілдің орта кезі дөңгеленіп

жоғарғы тістің артында тұрады. Дыбыс мұрын арқылы шығады.

Н дыбысы дауыссыз, үнді.

Н

Ң дыбысы сөздің ортасында,аяғында келеді,ал Н дыбысы сөздің басында,ортасында, аяғында

да кездеседі. Ұқсастығы: екеуі де дауыссыз дыбыс, үнді.

Хормен айтқызу. НА-НА-НА - НАУА ТЕ-ТЕ-ТЕ - НӘРЕСТЕ АЙ-АЙ-АЙ - НАЙЗАҒАЙ  НЕ-НЕ-НЕ - ИНЕ ША-ША - ШАҢҒЫ АҢ-АҢ –АҢДАР ЫН-ЫН- КІШКЕНТАЙ ШЫБЫН. ЕҢ-ЕҢ- ЕҢБЕК

Хормен айтқызу.

НА-НА-НА - НАУА

ТЕ-ТЕ-ТЕ - НӘРЕСТЕ

АЙ-АЙ-АЙ - НАЙЗАҒАЙ НЕ-НЕ-НЕ - ИНЕ

ША-ША - ШАҢҒЫ

АҢ-АҢ –АҢДАР

ЫН-ЫН- КІШКЕНТАЙ ШЫБЫН.

ЕҢ-ЕҢ- ЕҢБЕК

                                                             Суретпен жұмыс.

                                       

Суретпен жұмыс.

Н-Ң әріптері бар бір –бір сөзден айту керек.  Тон-тоң шын-шың тын-тың Сен-сең жен-жең сон-соң Дін-дің ін-ің сін-сің Мен-мең аң-ан дың-дын

Н-Ң әріптері бар бір –бір сөзден айту керек.

Тон-тоң шын-шың тын-тың

Сен-сең жен-жең сон-соң

Дін-дің ін-ің сін-сің

Мен-мең аң-ан дың-дын

Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қой. Н-Ң әріптерін орындарына қою керек. Е...бекті... на...ы тәтті, жалқауды... жа...ы тәтті. А...а...ы... сүті - бал, Бала...ы... тілі – бал. Ексе... егі..., ішерсі... тегі.... Е...бек етсе... ері...бей , Тояды қары...ы... тіле....бей.

Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қой.

Н-Ң әріптерін орындарына қою керек.

Е...бекті... на...ы тәтті,

жалқауды... жа...ы тәтті.

А...а...ы... сүті - бал,

Бала...ы... тілі – бал.

Ексе... егі..., ішерсі... тегі....

Е...бек етсе... ері...бей ,

Тояды қары...ы... тіле....бей.

Оқушылардың ойлаудағы икемділігін,шапшаңдығын байқау. Берілген суретке сөйлем құрау.

Оқушылардың ойлаудағы икемділігін,шапшаңдығын байқау.

Берілген суретке сөйлем құрау.

Бүгінгі сабақ ұнады ма?  Қандай дыбыспен таныстық?  Н-Ң дыбыстарының ұқсастығы не?
  • Бүгінгі сабақ ұнады ма?
  • Қандай дыбыспен таныстық?
  • Н-Ң дыбыстарының ұқсастығы не?
Сабаққа қатысқан оқушыға стикер беру арқылы бағалаймын. Үйге Н-Ң әріптері бар сөздер жазып келуге.

Сабаққа қатысқан оқушыға стикер беру арқылы бағалаймын.

Үйге Н-Ң әріптері бар сөздер жазып келуге.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Ң, н дыбыстарының айырмасы

Автор: Естекова Күлай Сағынғалиқызы

Дата: 15.02.2017

Номер свидетельства: 391963
