Дүниетану | Сыныбы: 1 | Мұғалім: Жиенбаева Жанаргуль Оразбековна |
тақырыбы | Балықтар | |
Сабақтың мақсаты | Оқушылар өсімдіктердің түрлерін үйрнеді.(Ағаш, бұта, шөптесін өсімдіктер) |
Әдіс-тәсілдер | ДЖИКСО, ВЕНН ДИАГРАММАСЫ.БЛУМ ТАКСОНОМИЯСЫ |
Көрнекіліктер | Өсімдік топтарын бейнелейтін суреттер, шөптесін өсімдіктерінің жиынтығы. |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Уақыт |
Қызығушылы- ғын ояту | | | 2 мин |
Үй тапсырмасын сұрау | | | 5 мин |
Мағынаны тану (ДЖИКСО) | 1.Оқушылар мәтінді үш топқа бөліп оқиды. 2.Кітаптағы «Өсімдіктер» мәтінін бөліктерге бөліп оқиды топта талқылайды. 3.Берілген ағаштардың суреттеріне атауын жазады. І топ Ағаш өсімдіктері ІІ топ Бұта өсімдіктері ІІІ топ Шөптесін өсімдіктер | Топтық жұмыс | 15 мин |
Сергіту сәті | Жел еседі бетімізден, Тербеледі ағаштар. Кіп-кішкентай балалар, Үлкен болып өседі. | Оқушылар айта отырып жасайды. | 2 мин |
Ойтолғаныс (ВЕНН ДИАГРАММАСЫ) Бұта | Шөп тектес Ағаш | Жұптық жұмыс Оқушыларға үлестірмелі қағаздар таратылады. Берілген тапсырма бойынша оқушылар өсімдіктерге ортақ заттарды кестенің ортасына жазады. | 3 мин |
Үйге тапсырма беру. | | Жеке жұмыс Үйлерінен сурет салып келеді. | 1 мин |
Бағалау | -Тақтада ілінген плакаттағы бағалау парағы бойынша оқушыларды марапаттау. -Әр тапсырма бойынша оқушыға фигуралары арқылы баға беріліп отырылады. | Өзін-өзі бағалау Әр оқушы өзінің сабақта алған бағасын көре отырып, өзін-өзі бағалайды. | 5 мин |
Кері байланыс | | | 2 мин |
Дүниетану | Сыныбы: 1 | Мұғалім: Жиенбаева Жанаргуль Оразбековна |
Сабақтың мақсаты | Оқушылар өсімдіктердің түрлерін үйрнеді.(Ағаш, бұта, шөптесін өсімдіктер) |
Әдіс-тәсілдер | ДЖИКСО, ВЕНН ДИАГРАММАСЫ.БЛУМ ТАКСОНОМИЯСЫ |
Көрнекіліктер | Өсімдік топтарын бейнелейтін суреттер, шөптесін өсімдіктерінің жиынтығы. |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Уақыт |
Қызығушылы- ғын ояту | | | 2 мин |
Үй тапсырмасын сұрау | | | 5 мин |
Мағынаны тану (ДЖИКСО) | 1.Оқушылар мәтінді үш топқа бөліп оқиды. 2.Кітаптағы «Өсімдіктер» мәтінін бөліктерге бөліп оқиды топта талқылайды. 3.Берілген ағаштардың суреттеріне атауын жазады. І топ Ағаш өсімдіктері ІІ топ Бұта өсімдіктері ІІІ топ Шөптесін өсімдіктер | Топтық жұмыс | 15 мин |
Сергіту сәті | Жел еседі бетімізден, Тербеледі ағаштар. Кіп-кішкентай балалар, Үлкен болып өседі. | Оқушылар айта отырып жасайды. | 2 мин |
Ойтолғаныс (ВЕНН ДИАГРАММАСЫ) Бұта | Шөп тектес Ағаш | Жұптық жұмыс Оқушыларға үлестірмелі қағаздар таратылады. Берілген тапсырма бойынша оқушылар өсімдіктерге ортақ заттарды кестенің ортасына жазады. | 3 мин |
Үйге тапсырма беру. | | Жеке жұмыс Үйлерінен сурет салып келеді. | 1 мин |
Бағалау | -Тақтада ілінген плакаттағы бағалау парағы бойынша оқушыларды марапаттау. -Әр тапсырма бойынша оқушыға фигуралары арқылы баға беріліп отырылады. | Өзін-өзі бағалау Әр оқушы өзінің сабақта алған бағасын көре отырып, өзін-өзі бағалайды. | 5 мин |
Кері байланыс | | | 2 мин |
Дүниетану 11.02.2016 ж. | Сыныбы: 1 «Б» | Мұғалім: Жиенбаева Жанаргуль Оразбековна |
Тақырыбы | Балықтар | |
Сабақтың мақсаты | Балық туралы білім алады, түрлерімен танысады. |
Әдіс-тәсілдер | ДЖИКСО, ВЕНН ДИАГРАММАСЫ.БЛУМ ТАКСОНОМИЯСЫ |
Көрнекіліктер | Балықтың топтарын бейнелейтін суреттер, балықтан алынатын заттар жиынтығы, топ ережесі, видио, үнтаспа, кестелер. |
Күтілетін нәтиже | Оқушылар жалпы балықтардың дене мүлшелері, олардың тіршілігі, көбеюі, пайдасы жайлы үйренеді. |
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Уақыт |
Қызығушылығын ояту | Оқушыларды балықтардың суреттері арқылы топтарға бөлу. -Күніміз ашық болсын! -Жеріміз кең болсын! -Ауамыз таза болсын! -Суымыз тұнық болсын! -Гүліміз жақсы өссін! | Жеке жұмыс Оқушылар өздері таңдап алған балықтардың суреттері арқылы топтарға бөлінеді. | 5 мин |
Үй тапсырмасын сұрау | 1.Қандай жануарлар қосмекенділер деп аталады? 2.Қандай жануарлар жорғаушылар деп аталады? 3.Қосмекенділер қайда тіршілік етеді. 4.Жорғалаушылар деп неге аталған? Карточкамен жұмысы | Жеке жұмыс Оқушылар сұрақтарға жеке жауап береді. Жұптық жұмыс Оқушылар жұптаса отырып өткен сабақта алған білімдерін ортаға салады, бір-біріне түсіндіреді. | 4 мин |
Мағынаны тану (ДЖИКСО, АКТ қолдану) | Сабақтың тақырыбымен, мақсаты айтылы таныстырылады. Балық дегене не? Деген ой қозғау сұрағы беріледі. Білемін | Білдім | Білгім келеді | | | | 1.Экраннан балықтардың түрлері және олардың тіршілігі жайлы видио көреді. 2.Оқушылар мәтінді үш топқа бөліп оқиды. 3.Кітаптағы «Балықтар» мәтінін бөліктерге бөліп топта талқылайды. І топ Балықтың түрлері ІІ топ Балықтың көбеюі ІІІ топ Балықтың пайдасы Білемін | Білдім | Білгім келеді | | | | | Топтық жұмыс Оқушылар өздерінің балық туралы білетіндерін кестенің білемін бөлігіне жазады. Топта 1-3-ке дейін санау арқылы 3-ке бөлінеді. Оқушылар алған білімдерін ортаға салады. І топтың оқушылары балықтың түрлері, олардың мекендері жайлы айтады. ІІ топтың оқушылары Балықтардың уылдықы шашу арқылы көбеюі және олардың мүшелері жайлы айтады. ІІІ топ балықтын пайдасы, одан алынатын дәрі-дәрмектер, азықтар жайлы айтады. Кестенін білдім бөлігін толтырады | 20 мин |
Сергіту сәті | Жазда суда жүземіз, Құмда күнге күйеміз, Жалаң аяқ жүреміз, Қыста қызып денеміз Коньки, шаңғы тебеміз. Жалқаулықты тастаймыз, Жаттығуды бастаймыз. | Жеке жұмыс Оқушылар айта отырып жасайды. | 2 мин |
Ойтолғаныс | Дәптермен жұмыс Аквариумдағы балықтың суретін салу | Жеке жұмыс Оқушылар түрлі-түсті қарындашты пайдаланып аквариумға балықтардың суреттерін салады. | 2 мин |
Кері байланыс | «Балық аулау» ойыны 1.Сен қандай балықтарды білесің? 2. Шортан мен жайынды салыстыр 3.Теледидарда қандай бағдарламаларда балықтар жайлы көп айтылады немесе фильмдер көрсетіледі. 4.Балықтын қандай түрін жеп көрдің 5. Балықтан жасалған дәрі ішіп көрдің бе? 6.Акула қайда мекендейді 7.Бүгінгі сабақта қандай балықтардың түрімен таныстың? 8.Балықтар қалай пайда болады | Оқушылар қармақты көлшікке салу арқылы балықтарды аулай отырып сұраққа жауап беру арқылы сабақта алған, үйренген білімдерін ортаға салады. | 3 мин |
Бағалау | - -Әр тапсырма бойынша оқушыға фигуралары арқылы баға беріліп отырылады. | Жеке жұмыс Өзін-өзі бағалау Әр оқушы өзінің сабақта алған бағасын көре отырып, өзін-өзі бағалайды. | 3 мин |
Үйге тапсырма беру. | Біздің қаламызда Есіл және Нұра өзендерінде мекендейтін балықтын түрлерін жазып келу. | Жеке жұмыс Оқушылар үйлерінде өз беттерінше ақпарат құралдарынан іздеу арқылы Нұра және Есіл өзенінде мекендейтін балықтарды жазып келеді. | 1 мин |
Рефлексия | «Алтын балық» Алтын балыққа армандарын жазып береді. | Жеке жұмыс Оқушылар өз тілектерін жазып балықтың үстіне жабыстырады. | 2 мин |