Бастауыш сынып мұғалімі
Рахметова Индира Абдрахманқызы
Сабақтың тақырыбы: Міржақып Дулатов «Қыс»
Мақсаты: Ақын жайлы мағлұмат беру, қыс мезгілі,
қыс айлары туралы түсінік беру, сызбалар,
суреттер бойынша жұмыс істеубіліктілігін қалыптастыру, бекіту, дамыту, сауатты оқуға, жазуға тәрбиелеу.
Оқыту нәтижесі:
Т.Д.О- мәтінді оқи алады, көшіріп жаза алады.
О.Д.О- оқи алады, сұраққа жауап беріп, мазмұнын айта алады.
Ж.Д.О – мазмұнын айтады, сұраққа жауап береді, сауатты жазады, өз ойын еркін жеткізе алады
Түйінді идея: мәтіннің мазмұнын түсіне білу, сөздіктерді таба білу
Ресурстар: Оқулық, дәптер, сөзжұмбақ, бес жолды өлең, суреттер, күлтешелер
Әдіс – тәсілдері: сұрақ – жауап, топтық, жекелей жұмыс
Сабақтың барысы
уақыты
Мұғалімнің іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Қызығушылықты ояту
2 мин
Шаттық шеңберін құрып, бір – біріне сәттілік тілеу
Үй тапсырмасын сұрау
5мин
Өтілген тарауды бекіту.
(күлтешелер арқылы)
«неткен сұлу, неткен көркем»
сұрақтар:
1) қожанасырдың туған жері мәтінінің авторыкім? ( Ж.Аймауытов)
2) Ж.Аймауытов туралы әңгімеле?
(повлодар облысында туған 1889-1931 ж өмір сүрген, атақты жазушы, қартқожа романдары бар)
3) М.Мақатаев «Отан» туралы өлеңін жатқа айт?
4) Гүлдердің ертемен
Қауызын ашқанын
Көктемнің көкпеңбек
Мөп-мөлдір аспанын- өлеңінің аты қалай аталады?
(Отан!)
5) Туған тілім өлеңінің авторы кім?
(Д.Әбілов)
6) Ыстық қой шіркін, туған жер деген сөздер кімнің шығармасында келтірілген№
(Ж.Аймауытов)
Оқушылар күлтешелерді алып, жауап береді, тақтаға жабыстырады,
баспалдақ стратегиясы арқылы үй тапсырмасын бекіту
оқушылар өзін -өзі бағалайды
Жаңа сабақ
Оқулықпен жұмыс
Олай болса балалар біз тағы да үлкен бір тараумен таныс боламыз. «Қыста талай қызық бар» қыс мезгілінде қандай өзгерістер барын сұрау.
I топ қыс мезгілі болса не болар еді?
II топ қыс мезгілі болмаса не болар еді?
( топтар пікірлеседі жауаптарын айтады)
парақшалар таратып оқушылар топтарға бөлінеді
I ТОП: желтоқсан
II топ: қаңтар
III топ: ақпан
«Сөзжұмбақ жасыру»
балық құрастыру
жұмбақтар
1. Қыста ғана болады,
ұстасаң қолың тонады.
2. Есіктен кірер еңкейіп,
Төрге шығады қампайып.
3. Отқа жанбас, суға батпас.
Жаңа сабағымыздың тақырыбы: Міржақып Дулатов «Қыс»
авторымен таныстыру.
Мәтінмен жұмыс.
- мәтінді оқу
- тізбектей оқу
таныс емес сөздерді айтады.
Сөздікпен жұмыс:
Бапсыз – жайсыз
Бек қиын – өте қиын
Жалтаң аяз – үскірік, суық аяз
Қарыған - үсіткен
Оқушылар өз ойларын айтады, пікірлеседі, талдайды, топқа бөлінеді.
I топ. желтоқсан
II топ. қаңтар
III топ. Ақпан
мәтінді оқиды, қиын сөздерді табады.
Сергіту сәті
1мин
Қуыршақ биін билеу
Оқушылар орындайды
Балықтың қанаттары:
1 топ Қыс мезгілі туралы не білесің?
2 топ Міржақып Дулатов туралы әңгімеле?
3 топ. Ү й жануарлары мен адамдарға қыс мезгілінің әсері қандай?
Оқушылар өз ойларын жазады?
Топтар пікірлесіп жауап береді, өздерін бағалайды
Суретпен жұмыс
3мин
Деңгейлік тапсырма
Т.Д.О суретте қай жыл мезгілі суреттелген? Оны неден байқадың?
О.Д.О адамдар суықтан қалай қорғанады? Сен қыста қалай киінесің?
Ж.Д.О қыс мезгілі тағы нелерге жайсыз тиеді? Мәтінде үй жануарлары туралы не делінген?
Топтар ақылдасып топпен жауап береді
Бекіту
1мин
Балықтың құйрығы.
«Қыс тақырыбына » 5 жолды өлең құрастыру
Оқушылар өлең құрастырады
Бағалау
1мин
Өлең арқылы өздерін бағалау, мұғалімнің бағалауы
Жекелеме бағалау,топтық бағалау
Қорытындылау
1мин
Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңді мына алақанға жазыңдар «аялы алақан стратегиясы» бойынша 2 жұлдыз, 1 тілек жазу
Сабақтан алған әсерлерін жазады.
Үйге тапсырма
1мин
Мәтінді мазмұндау, сурет салу
Күнделікке жазып алу