Сабақ: 10
Дөңгелек сандарды қосамыз және азайтамыз
Мектеп: «№4 ЖОББМ» КММ
Күні: 9.11.2016ж
Мұғалімнің аты-жөні: Нуркенова Б.М
Сынып: 1
Қатысқандар:20
Қатыспағандар:2
Оқу мақсаттары:
1.1.2.5 ондықтан аттамай бір таңбалы сандарды/ 20 көлеміндегі сандарды/ ондықтарды ауызша қосу жəне азайтуды орындау
1.5.2.4 қосу мен азайту амалдарының компоненттері атауларын өрнектерді оқу мен жазуда пайдалану
Сабақ мақсаттары
Барлығы: ондықтан аттамай, 20 көлеміндегі сандарды/ ондықтарды ауызша қосу және азайтуды орындайды;
Ресурстар
Көпшілігі: 20-ға дейінгі сандар тізбегін/ондықтармен
100-ге дейінгі сандар тізбегін құрастырады;
Кейбірі: 100 көлеміндегі сандар, суреттер, фигуралар, символдардан тұратын тізбектердің заңдылықтарын анықтайды.
Тілдік мақсат
Ондық - десятки - dozens
Дөңгелек сан -круглые десятки- round scores
Алдыңғы оқу
1-100 ге дейін тура санау
Қосу кестесі, суреттер
Сабақтың барысы
Сабақтың басы
3 мин
Жылулық шеңбері.
Қол алысып, қане біз
Достасайық бәріміз
Айтарым бар сендерге
Тез тұрындар шеңберге
Қандай жақсы бір тұру
Достарменен бір жүру
Қандай жақсы дос болу!
-Балалар бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қанай тамаша, қандай қуаныш!
Мақсаты:
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Сабақтың ортасы
5мин
3 мин
Бағалау критерийі
- жүзге дейінгі сандарды ондықтармен санай білуі;
- тура және кері ретпен санай алады;
2 мин
Бағалау критерийі
- бір таңбалы сандарды қосады;
-дөңгелек сандарды қосу әдісін түсінеді;
1 мин
3 мин
3 мин
3мин
Бағалау критерийі
- ондықпен санайды;
- барлық тоқашты санайды;
Бағалау критерийі
- Ондықтарды қосу амалымен орындайды;
-Ондықтарды азайту амалымен орындайды;
Бағалау критерийі
-қадам санын анықтайды;
-қадам санындағы ондықтарды қосады;
3 мин
4 мин
Жаңа сабақ
- 1-100 дейінгі сандар кестесін тақтаға іліп қою.
- 100-ге дейінгі сандарды ондықтар арқылы тура және кері ретпен санау. Үлкен топта іске асырылады.
Мақсаты: 100 ге дейінгі ондықтарды еске түсіру.
10,20,30,40,50,60,70,80,90,100
100,90,80,70,60,50,40,30,20,10
-Жылдам санау дағдылары қалыптасады;
- тура және кері ретпен ондықтар арқылы санауы артады;
"Кім жылдам?" ойыны.
Барысы: тақтаға төмендегі қосу, азайту амалдары жазылған плакат ілінеді, үлкен топ дұрыс жауабын ауызша айтып, бір оқушы плакатқа дұрыс жауабын жазады.
Мақсаты: дөңгелек сандардың қосу әдісін үйрену
2+3 20+30
9-5 90-50
- бір таңбалы сандарды қосу дағдылары артады;
-дөңгелек сандарды қосып үйренеді;
Есіңде сақта!
- Дөңгелек сандармен жұмыс ондық таңбалы сандарды білдіретін бір таңбалы сандармен жұмысқа ұқсас, тек соңында 0 қосылады.
Дөңгелек сандарды былай қосамыз
10+20=1 онд.+2онд. =3 онд. =30
Дөңгелек сандарды былай азайтамыз
30-10=3 онд.-1онд.=2онд.=20
Кіріспе тапсырма (жұптық жұмыс)
Оқушыларға дөңгелек сандарды қосып, азайтуға бір-біріне мысалдар ойлап табу тапсырылады.
Сергіту сәті
Көңілді күн (видео)
"Тәтті тоқаштар" тапсырмасы
Мақсаты:
Аспаздың қанша тоқаш пісіргенін санау
-тоқаштың санын анықтау;
-барлық тоқаштың санын анықтап, азайту амалын орындау.
30=3 ондық 40=4ондық
3онд.+4онд.=7онд.
Есептеп шығар
Жұптық жұмыс.
Мақсаты: Торсықта қандай сан жасырынып тұрғанын табу.
а)30+10+10+10=60 б)60-10-10-10=30
ә)90-10-10-10=60 в) 0+10+10+10=30
-жасырынған санды табу;
-азайту, қосу амалын орындау;
Орындап көр
Барыс балаларына жету үшін қанша қадам жасауы тиіс. (Жауабы 70)
- қадам санын санайды;
-ондықтарды қосып, тапсырманы орындау
Жұмыс дәптерімен жұмыс
94-бет 92 жұмыс парағы
Мысалдар мен олардың жауаптарын сызық арқылы қос.
2 онд.+5 онд./20+50/70
"Құлыптың кілтін тап" ойыны
Шығарып көр
5 ұ
5ұ
5ұ
5ұ
5ұ
5ұ
5ұ
5ұ
5ұ
5ұ
Сабақтың соңы
4 мин
Ойлан. мен бір сан ойладым. Ол санға 50-ді қосқанда, 80 шықты. Мен қандай сан ойладым? Өз бетіңше дөңгелек сандармен жұмбақ құрастыр.
Рефлексия