kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Мәтін. 11-14 жаттығу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бегасилова Дана Тастыбаевна

КММ «Гимназия № 34»

Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Алматы қаласы

Пән: қазақ тілі

Мектеп: «Гимназия № 34»

Күні:

Мұғалім: Бегасилова Дана Тастыбаевна

Сынып:  3

Қатысқандар  саны:

 Қатыспағандар  саны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

  1-бөлім. Жанды табиғат

Сабақтың  тақырыбы:

Мәтін. 11-14 жаттығу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық жəне жабық  сұрақтарға жауап беру;

3.2.1.1 тірек сөздер/көмекші сөздер арқылы мəтін түрлерін (əңгімелеу, сипаттау, пайымдау) жəне оның құрылымдық бөліктерін анықтау;

3.2.5.1 берілген тақырып/сұрақ бойынша түрлі дереккөздерден

(мəтін/сөздік/сызба/кесте/карта) алынған ақпараттарда кездесетін жаңа сөздердің мағынасын сөздіктер арқылы ашу, жүйелеу, мағлұматтардың маңызды тұстарын анықтау;

3.3.6.1 бас əріп пен кіші əріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей жəне біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету.

Сабақтың мақсаттары:

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:

-Мәтін дегеніміз не екенін естеріне түсіреді.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:.

-Мәтіннен тірек сөздер табады.

-Мәтін кейіпкерлерін сипаттап жазады

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

-Мәтінді оқып дұрыс бөліктерін қалпына келтіреді.

Бастапқы  білім:

Тіл және сөйлеу

Сабақ  барысы

Сабақтың  жоспарлан

ған  кезеңі

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

 

Сабақтың ортасы

30 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

(Ұ) Оқушылар шеңбер құрып,өлеңді хормен айту арқылы бір-бірлерімен амандасады.

Қайырлы күн, күнім, далам, орманым,

Қайырлы күн, гүлім, құсым, көлдерім,

Қайырлы күн, өсімдіктер, жəндіктер,

Қайырлы күн, барша тіршілік иесі.

3.1.1.1 (МК; Т; Қ) Мəтінге тəн белгілерді есіне түсіру.

11-жаттығу. Мəтінге тəн белгілерді есіне түсіреді.

Оқулықтағы тапсырманы оқу арқылы бұрын игерген

білімдерін пысықтайды.

Гүл шоқтарында жазылған мəтіннің белгілерін оқып, бос

орындарды өздері білетін басқа да белгілермен

толықтырады.

     

 

 

оқулық

МК; Ұ;) Тыңдалған мəтін бойынша сұрақтарға жауап Оқулық беру. Өз пікірін білдіру. Ат қойып, дəлелдеу жасау.

12-жаттығу. Мəтінді тыңдайды.

(МК; Ұ) Орфографиялық сөздіктен сұрақ бойынша

ақпарат табу, талдау жасау білігін бағалау.

Орфографиялық сөздікпен жұмыс ұйымдастырылады.

Дүниежүзі сөзінің жазылуына назар аудартылады.Талдау

жасалады.

Ө; Ұ) Мəтін кейіпкерлерін сипаттап жазу. Тірек сөздерді №1дəптермен

табу. жұмысМəтін кейіпкерлерін сипаттап жазып, тірек сөздерді табады.

(Ж) Жұптық жұмыс жүргізіледі.Қарамен жазылған сөйлемтуралы өз пікірін айтады. Жұбымен талқылайды.

3.3.6.1 (МК; Ө; Ж; Қ) Каллиграфиялық нормаларды

сақтау. Тапсырманы түсініп орындау білігін бағалау.

14-жаттығу. Мəтіндегі əже мен немересінің диалогін қатесіз көшіріп жазады. Бас əріп пен кіші əріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей жəне біркелкі жазуына басшылық жасалады.

Диалогті өздерінің ауызша жалғастыру жұмысы  ұйымдастырылады.

Оқулық

 

Тыңдалым

Орфографиялық

Сөздік

 

Жұптық

жұмыс

 

 

 

Дәптермен

жұмыс

 

Сабақтың соңы

5 минут

ІІІ. Рефлексиялық-бағалау кезеңі (5 минут)

бағалау кезеңі (5 минут)

(Ө; Қ) Сұраққа жауап беретін жəне қасқырды суреттей

алатын тақырыптық сөздерді тауып жазу.

Тапсырманы оқып, түсініп орындауына басшылық

жасалады.

«Қасқыр қандай аң?» деген сұраққа жауап беретін жəне

қасқырды суреттей алатын тақырыптық сөздерді тауып

жазады. Жұмыстарын топта жариялап оқиды.

(Ө; Қ) Бағалаудың шартты белгілеріне сəйкес өзін-өзі

бағалау. Жұмыстарын топта жариялап, дəлелдеу.

Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында

жұмыс дəптеріндегі «Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы

орындатылады. Бірінші тұрған «сауатты жазу», екінші

тұрған «көркем жазу», үшінші тұрған «шығармашылық

жұмыстарды орындау» дөңгелектері тиісті қарындаштармен

боятылады. Нəтижелері топта жарияланады.

Жазылым

Дәптермен

жұмыс

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Мәтін. 11-14 жаттығу»

Бегасилова Дана Тастыбаевна

КММ «Гимназия № 34»

Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Алматы қаласы


Пән: қазақ тілі


Мектеп: КММ «Гимназия № 34»


Күні:

Мұғалім: Бегасилова Дана Тастыбаевна

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

1-бөлім. Жанды табиғат

Сабақтың тақырыбы:

Тіл және сөйлеу.6-10 жаттығу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.2.3.1 мəтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру жəне жауап беру;

3.2.4.1 өз бетінше мəтіннің тақырыбын жəне мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау;

3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық жəне жабық сұрақтарға жауап беру;

3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық жəне стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету.

Сабақтың мақсаттары:


Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:

• Тыңдалған мəтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап беріп,мəтінде

жалпы не туралыайтылғанынтүсінеді.


Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:.

  • Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтай алады.

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

  • Өз ой қорытындысын оқулықтағы жаңа ақпаратпен салыстыра алады. Кез келген жағдайда өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасай алады.

Бастапқы білім:

Тіл жəне сөйлеу тыңдалған мəтіннің мазмұнымен жұмыс тақырыбынан

меңгергенбілімдеріненегізделіпоқытылады.



Сабақ барысы


Сабақтың жоспарлан

ған кезеңі

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут









Сабақтың ортасы

30 минут

















І. Бағдарлау-мотивациялық кезең (5 минут)

(Ұ) «Сəлемдесу» ойыны.Бір-біріне жақсы тілектер тілеп,

ынтымақтастық атмосферасын құру. «Бастаймыз» деген

белгі берілгенде, бір-бірімен тез-тез көзбен, қолмен, иықпен

амандасукерек.



(Ұ) «Венн диаграммасын»толтыру.Үлгі:

Ауызекі сөйлеу Жазбаша сөйлеу



І. Операциялық-орындаушылықкезең (30 минут)

3.2.4.1 (МК; Т; Қ) Мəтіндітыңдау. Сөйлеумəнерікімге

тəнекенінанықтау.

6-жаттығу. Мəтіндімұқияттыңдайды.Сөйлеумəнерікімге

тəнекенінанықтап, дəлелдеулеркелтіріп, өз ой

қорытындыларынжасайды.



Көңілдіəуен

қосыпқою




Оқулық





Тыңдалым

оқулық






3.3.3.1 (МК; Ө; Т; Қ) Мəтіндегі негізгі ойды сақтай

отырып, хатты жалғастырып жазу білігін бағалау.

7-жаттығу. Мəтінді тиісті дауыс ырғағымен оқиды.Мəтін

кімжайындаайтылғанынанықтайды. Хаттағынегізгіойды

сақтайотырып, хаттыəріқарайөздеріжалғастырыпжазады.

Оқушылардыңхаттыдұрысжазуынамұғалімтарапынан

басшылықжасалады.



(МК; Т; Қ) Тапсырманы түсініп орындау білігін бағалау.

8-жаттығу. Тапсырмалар арқылы сөйлеудің қай түрі жүзеге

асырылғанын анықтатып, дəлелдеулер жасатылады. Кестеге

сөйлеу түрі мен оған сəйкес тапсырма тұсына «+» таңбасын

қояды.

Жұмыстарынтоптажариялапоқиды.

3.2.3.1 (МК; Ж; Т; Қ) Мəтіндітүсініпоқу. Мəтіндіоқуда

сөйлеудіңқайтүрінқолданғанынанықтау. Сұрақтарға

жауапберіп, өзойыменбөлісу.

9-жаттығу. Мəтіндітүсініпоқиды.Мəтіндіоқудасөйлеудің

қай түріқолдағанылғанынанықтап, дəлелдеулержасайды. Мəтіндегісөйлемдердібайлайланыстырыптұрғансөздердітауып, қараменжазылғансөздердібасқасөздерменалмастырыпайтуынабасшылықжасалады.


Оқушылартоптықжұмыстыорындауда «Жазбашасөйлеубірденпайдаболғанжоқ» сөйлеміненбастап, оқулықтаберілгенсұрақтарғажауапберіп, өзойыменбөліседі.



Оқылым

Оқулық













Топтық жұмыс









Тыңдалым

айтылым





Топтық жұмыс

Сабақтың соңы

5 минут






ІІІ. Рефлексиялық-бағалау кезеңі (5 минут)

(Ө; Қ) Суретке қарап, тірек сөздерді табу.

Оқушылар дəптерде берілген тапсырманы оқиды. Суретке

мұқиятназараударып, тірексөздердітауыпжазады.

Жазғанжұмысынтоптажариялапоқиды.

(Ө; Қ) Бағалаудыңшарттыбелгілерінесəйкесөзін-өзі

бағалау. Жұмыстарынтоптажариялап, дəлелдеу.

Сабақтанигергенбілімдеріне рефлексия жасатумақсатында

жұмысдəптеріндегі «Өзжұмысыңдыбағала» тапсырмасы

орындатылады. Біріншітұрған «сауаттыжазу», екінші

тұрған «көркемжазу», үшіншітұрған «шығармашылық

жұмыстардыорындау» дөңгелектерітиістіқарындаштармен

боятылады. Нəтижелерітоптажарияланады.




Жазылым

Дәптер




Үй тапсырмасы




10 – жаттығу. 9 - бет


Дифференциация – жеке, жұппен жұмыстар жүргізу арқылы оқу, жазу, сөйлеу дағдыларын жетілдіру

Жаңа білімді меңгереді. Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.Алған білімді өмірде қолдана алады.

Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.


Оқушыларды бір – бірін тыңдай білуге

тәрбиелеу









Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Мәтін. 11-14 жаттығу

Автор: Бегасилова Дана Тастыбаевна

Дата: 03.04.2019

Номер свидетельства: 505856
