Сыныбы 1 Уақыты: ___________ Сабақ 3
Сабақтың тақырыбы: Логикалық есептер.
Сабақтың мақсаты: Математиканың қыр-сырын ашып, алғырлыққа, тапқырлыққа үйренеді. Логикалық ойлау қабілеттері, ой ұшқырлығы, оқуға деген ынтасы, қызығушылықтары артады. Шапшаңдыққа, ептілікке, ұйымшылдыққа тәрбиеленеді.
Сабақтың түрі: ойын сабағы.
Сабақтың барысы:
1. Қызығушылықты ояту.
І. Топқа бөлу. Үшбұрыш және шаршы суреттерінің ішінен өздеріне ұнағандарын алып, топқа бөлініп отырады.
Сергіту сәті.
ІІ. Ой шақыру.
- Балалар, сендер екі топқа бөліндіңдер. Бірің шаршы, екіншің үшбұрыш болып. Ал енді айтыңдаршы, осы пішіндерді көргенде көз алдарыңа не елестеді?
Екі топ өздері таңдаған пішіндері бойынша өз топтарымен ақылдаса отырып, қорытынды шығарады.
«Кім тапқыр?» логикалық есептер:
1. Үстелдің 4 бұрышы бар. Егер бір бұрышын кесіп тастаса, неше бұрыш қалады? (5)
2. Мектеп ауласында 18 шырша өсіп тұр. Тағы да 4 емен және 3 шырша отырғызылды. Мектеп ауласында барлығы неше шырша бар? (21)
3. Төртеуі 4 сағат шахмат ойынын ойнады. Әрқайсысы қанша сағат шахмат ойнады? (4сағат)
4. Жанұяда 3 ұл бар. Әр ұлдың 1 әкесі бар. Жанұяда неше бала бар? (4)
5. 1 жұмыртқаны қайнатуға 3 минут кетсе, 5 жұмыртқаны қайнатуға неше минут керек? (3мин)
6. Бөлмеде 4 мысық отыр. Әр мысықтың алдында 3 мысық отыр. Бөлмеде барлығы неше мысық отыр? (4)
7. Екі аяғымен түрегеп тұрған адамның салмағы 50кг, бір аяғымен тұрған адамның салмағы неше кг? (50 кг)
8. Адамның 10 қолында неше саусақ бар? (50)
ІҮ. Ой толғау.«Математикалық жұмбақтар» шешкізіп, сабақты аяқтау.
Біреуін бердім,
Онын тердім.
(Тұқым)
Бірін –бірі қоштаған
Бір үйден көрдім,
Қырық екі дос жаран.
(42 әріп)
Тау көтерген төрт қазық.
(Төрт аяқ)