Просмотр содержимого документа
«Көп таңбалы сандарды қосу және азайту.»
Математика
4 сынып
1- ші сабақ күні:_____________
Тақырыбы: Сандардың нумерациясы.
Мақсаты:
Үш таңбалы сандардың құрылу тәсілдерін қорытындылау; оларды салыстыру; алдыңғы, келесі түсініктерін пайдалана отырып, натурал сандар қатарындағы сандарды табу дағдыларын жетілдіру.
Есеп шығару және есептеу дағдыларын жетілдіру , ой-өрістерін дамыту;
Пән аралық байланыс: күнделікті өмірмен, дүниетану
Көнекіліктер және ТҚЖ: кесте.
Қолданылатын технологиялар: дәстүрлі
Сабақтың типы: жаңа сабақты топтастыру
Сабақтың өту әдісі:
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық дайындық.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
ІV. Жаңа сабақ.
V. Сергіту сәті.
VІ. Бекіту.
VІІ.Үй тапсырмасы. Бағалау. Сабақты қорыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық. Қызықты математика Кәне, жылдам есепте, Шешуін тез тауып бер! Білім, байлық еңбекте. Еңбек – бақыт іздеп көр.
Алдында жүз балапан, артында жүз балапан. Ақ тауық пен балапан. Айтшы санын балақан? (202)
Көлден ұшты жетпіс қаз. Қайтып қонды он бес қаз. Қонбады оның нешеуі? Кәне кім тез шешеді? (55)
ІІ. Үй жұмысын тексеру. №5 кесте бойынша есеп құрастыру
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
Математикалық диктант.
7 саны 91- ден неше есе кем ?
68 шығу үшін 17- ні неше есе арттыру керек?
8 шығу үшін 56- ны нешеге бөлу керек?
№1 ауызша есептеуге арналған
ІV. Жаңа сабақ. Балалар өз біліміне сүйене отырып, өз бетінше іздену түрінде жүргізіледі.
№2 тапсырма тақтада түсіндіріліп орындауды ұсыну.
9 ц 90 кг
6 ц 1 кг
V. Сергіту сәті. Қимыл-қозғалыс жаттығуларды орындау.
№3. а),ә) Кесте бойынша есеп құрастыру ( ауызша 2 нұсқаға бөліп тастау
№4
Қабылдайды – 9 дан 12-ге д. Ш: 1) 12 – 9 = 3 ( с)
1 балаға – 20 мин. 2) 60 * 3 = 18 ( мин )
Бала саны ? 3) 180: 20 = 9( бала)
Ж:
VІ. Бекіту. № 5 Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте: №6 өздік жұмыс . Кесінді ұзындықтарын өлшеп, әртүрлі өлшем бірліктерінде өлшеп жазу №8 Амалдарды орындауға берілген тапсырма
VІІ. Сабақты қорыту. Бүгінгі сабақта не үйрендік?
Үй тапсырмасы.
9 бет №7
Математика
4 сынып
4- ші сабақ Күні
Тақырыбы: Теңдік және теңсіздік, өрнек, теңдеу.
Мақсаты:
Те4деу, теңдік, теңсіздік, өрнек туралы білімдерін жетілдіру: алған білімдерін таныс және жаңа оқу жағдайларында пайдалана білу: математика бойынша білім-білік жүйелерін игеру деңгейлерін тексеру:
Логикалық ойлауларын дамыту;
Ұқыптылыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, ой туғызу, жеке және топпен жұмыс
Пән аралық байланыс: күнделікті өмірмен
Көнекіліктер және ТҚЖ: кесте.
Қолданылатын технологиялар: топтастыру
Сабақтың типы: бекіту
Сабақтың өту әдісі:
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық дайындық.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
ІV. Жаңа сабақ.
V. Сергіту сәті.
VІ. Бекіту.
VІІ.Үй тапсырмасы. Бағалау. Сабақты қорыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық дайындық
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
№7 амалдардың орындалу ретін анықтап, өрнектердің мәнін табу.
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
. Математикалық диктант
-7 саны 91-ден неше есе кем?
- 68 шығу үшін 17-ні неше есе арттыру керек?
- 8 шығу үшін 56-ны нешеге бөлу керек?
- Азайғыш – 1000, азайтқыш -450. Айырманың мәнін тап.
№1 ауызша есептеуге арналған.
№6 теңдеуді шешу. Жай, күрделі теңдеулер жайлы алған білімдерін еске түсіру.
ІV. Жаңа сабақ. №3 а ) Оқулықта есепті екі тәсілде шығарып көрсеткен, мұғалімнің көмегімен талдау
ә) х- сөре б) х- жәшік. Қалған кітап
30 * х- х сөредегі кітаптар 3*30 – 3 кітапхан. әкелг. кітап
Оқушылардың геометриялық фигуралар туралы білімін, фигуралардың периметрін және ауданын есептеу тәсілдерін жетілдіру:
Тез есептеу мүмкіндіктерін практика жүзінде пайдалана алатындай іскерліктерін дамыту;
Жылдамдыққа, шапшандыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, практикалық жұмыс
Пән аралық байланыс: қазақ тілі
Көнекіліктер және ТҚЖ: фигуралар
Қолданылатын технологиялар: ақпараттық
Сабақтың типы: пысықтау сабақ,
Сабақтың өту әдісі:
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық дайындық.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
ІV. Жаңа сабақ.
V. Сергіту сәті.
VІ. Бекіту.
VІІ.Үй тапсырмасы. Бағалау. Сабақты қорыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.
Еңбек етсең, ертеңгі бақытыма сенемін! Мақсатыма жеткізер, уақытыма сенемін!
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
№7 .Кесте толтыру
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
1. Сөйлемнің қайсысы дұрыс ?
Тіктөртб. Ауданы – бұл оның қабырғ. ұзынд. Қосындысы. –
Тіктөртб. перим . –бұл оның өзіне сыйғызатын аудандар бірлігінің саны. –
Шаршының перим. табу үшін оның қабырғасын 4 есе арттыру керек. –
2. «Артық» өлшем бірлікті тап.
1. 1 см2, 1 км, 1 м2
3. Шаршының ауданы 40 см. Оның қабырғ. ұзынд. Нешеге тең?
16 дм 8 дм 4 дм , №1 тапсырманы ауызша есептеу
ІV. Жаңа сабақ. (Қосымша ақпарат) Геометрияның даму тарихынан айтып өту. жер ,- -лшеймін . Ежелгі Мысырда 4000 мың жыл бұрын туған.Мысырлықтардың басты өлшем бірліктері білек болды. Білек алақанға, алақан 4 саусаққа бөлінеді.
№2 а) Әріпт. көмегімен тіктөртб. аудаы мен перим. тауып жазу.
ә ) Әртүрлі үш фигура сыз.
№3,5. 2 – нұсқаға бөліп орындатуға болады.
V. Сергіту сәті. Уақытыңды созба, Қол-аяқты қозға. Жарныстарға қатыс, Бәйгені ал, оз да!
№4
а)
1 жәшік. салмағы
Жәшіктің саны
Жалпы салмағы
? кг
6 жәшік
108 кг
бірдей
? жәшік
162 кг
Өздік жұмыс №4 ә) Кері есеп құрастыру; №6 Теңдеу жазып оны шешу.
VІ. Бекіту.
№7 Разрядтық қосылғыштар түрінде жазу
1) 900 + 20 + 8 2) 800 + 60 + 3
VІІ. . Сабақты қорыту. Бағалау.
Аудан өлшем бірліктерін ата.
Қандай геом. Фигуралар білесің?
Үй тапсырмасы.
13 бет №8
Математика
4 сынып
6 –шы сабақ күні:_____________
Тақырыбы: Есептер шығару.
Мақсаты:
Оқушылардың жай және құрама есептерді шығару үшін білім, білік дағдыларын жетілдіру;
Логикалық ойлауларын дамыту;
Тазалыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру
Пән аралық байланыс: қазақ тілі, қоршаған ортамен
Көнекіліктер және ТҚЖ: демонстрациялық кесте, дидактикалық материал
Қолданылатын технологиялар: дәстүрлі
Сабақтың типы: жаңа сабақ
Сабақтың өту әдісі:
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық дайындық.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
ІV. Жаңа сабақ.
V. Сергіту сәті.
VІ. Бекіту.
VІІ.Үй тапсырмасы. Бағалау. Сабақты қорыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық. Куан, шаттан! Қуан, шаттан! Қуанатын күн бүгін. Қайырлы тан! Қайырлы күн! Күліп шықты күн бүгін!
ІІ. Үй жұмысын тексеру. №8
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
Есептерден тұратын матем. Диктант.
1)Газет 15 тг. Тұрады. Осындай 4газет қанша тұрады?. 2) Болғаны 100 тг. Жұмсалды 55 тг. Қалды қанша тг.? 3) 250тг-ге 5 бірдей ашықхат сатып алды. 1 ашықхат қанша тұрады? ІV. Жаңа сабақ. №1 « Баға туралы сқз қозғау» .
ІV. Жаңа сабақ. №2 , 3 тапсырмаларды мұғалімнің көмегімен талдау. Қорытынды жасау
«Заттар көп болғанда, оларды мыңдықтармен санайды. Мыңдық – жаңа санау бірлігі. Мыңдықтармен бірліктермен санағандай санайды.»№4 Түбірі бір теңдеулерді жазу.( а – в; ә -в)
№5 Қатысты -150 оқ. Ш : 1. 7 +8 = 15 б 3 10* 8 =
1 топта – 8 ұл, 7 қыз 2 150: 15 = 10 т 4 10 * 7 =
Ұл мен қыз -?
V. Сергіту сәті. Бір дегенде, бірден Жылдам-жылдам жүрем. Екі – отырып тұрдым, Ал қимылда құрбым.......
VІ. Бекіту.
№ 6 2 – нұсқаға бөліп орындату а) ә).
Қосымша тапсырма: Сандарды разрядтық қосылғыш түрінде жазу
960, 7804, 45400, 7987, 22900;
VІІ. . Сабақты қорыту.
Бағалау.
Үй тапсырмасы. 19 бет №7, 8
Математика
4 сынып
10–шы сабақ күні:_____________
Тақырыбы: Мыңдар класы. Көп таңбалы сандарды оқу және жазу
Мақсаты
1 Жаңа санау бірлігі – мыңдықтар және кқп таңбалы сандардың разрядтық құрамы туралы түсініктерін бекіту, көп таңбалы сандарды оөу және жазуға үйрету.;
2 . Білімдерін практика жүзінде пайдалана алатындай іскерліктерін дамыту;
3. Тазалыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ – жауап, жинақтау, практикалық жұмыс
Пән аралық байланыс: дүниетану,күнделікті өмірмен
Көнекіліктер және ТҚЖ: кестелер
Қолданылатын технологиялар: дәстүрлі
Сабақтың типы: білімді бекіту
Сабақтың өту әдісі:
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық дайындық.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
ІV. Жаңа сабақ.
V. Сергіту сәті.
VІ. Бекіту.
VІІ.Үй тапсырмасы. Бағалау. Сабақты қорыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.
Қырдың гүлі, күннің нұры, Қол бұлғайды саябақ. Асқар белдер, толқын көлдер, Құшақтайды аялап.
ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 7, 8 .
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
Көркем жазу сәті: 987 санын жазғызып, жіктеп айтқыз
Пән аралық байланыс: күнделікті өмірмен, дүниетану
Көнекіліктер және ТҚЖ: кесте.
Қолданылатын технологиялар: дәстүрлі
Сабақтың типы: жаңа сабақты топтастыру
Сабақтың өту әдісі:
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық дайындық.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
ІV. Жаңа сабақ.
V. Сергіту сәті.
VІ. Бекіту.
VІІ.Үй тапсырмасы. Бағалау. Сабақты қорыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық. Қызықты математика Кәне, жылдам есепте, Шешуін тез тауып бер! Білім, байлық еңбекте. Еңбек – бақыт іздеп көр.
ІІ. Үй жұмысын тексеру. №.7. Есептеп, дұрыстығын тексеру
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
Математикалық диктант.
Сандарды разрядтық қосылғ. қосынд. түрінде жаз
740 147 = 24 338 =
10 205 = 54 690 =
Көркем жазу сәті: 89 869 санынан кейінгі санды жазу , разрядтық бірліктерін айту.
№2 тапсырманы ауызша орындау
ІV. Жаңа сабақ.
№2 тапсырма а) тақтада түсіндіріле отырып орындалады ,қалғанын орындарында отырып орындайды.
Бары – 1500 орын Ш: 1500 – 1000 = 500 ( орын )
Келді – 1000 адам Ж:
Қалды - ? орын
V. Сергіту сәті. Қимыл-қозғалыс жаттығуларды орындау.
1 Оқушыларды массаның жаңа өлшем бірліктері – тонна және центнермен таныстыру, массаның өлшем бірліктерінің арасындағы қатынасты қойып беру және массаның өлшем бірліктерінің кестесін құру:
2 . Атаулы сандармен есептеуді орындау дағдыларын дамыту;
3 Ұқыптылыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, ой туғызу, жеке және топпен жұмыс
Пән аралық байланыс: күнделікті өмірмен
Көнекіліктер және ТҚЖ: кесте.
Қолданылатын технологиялар: топтастыру
Сабақтың типы: бекіту
Сабақтың өту әдісі:
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық дайындық.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
ІV. Жаңа сабақ.
V. Сергіту сәті.
VІ. Бекіту.
VІІ.Үй тапсырмасы. Бағалау. Сабақты қорыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық дайындық
ОИЯЫМЕУИАОЫЯСЮЭСЫИЕА жазбасындағы А әрпінен басқа барлық дауысты дыбыстарды сызып тастағанда қандай сөз шығады ? – МАССА ( тақырыпты ашу ).
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
№6 27 бет. Теңдік , теңсіздіктер құру.
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
Тақырыбы: Тікбұрышты параллелепипедтің және текшенің кқлемі. Көлемнің өлшем бірліктері.
Мақсаты:
1. Дененің көлемі және көлемнің өлшем бірліктері туралы түсінңктерін қалыптастыру; көлемнің өлшем бірліктерімен таныстыру және олардың арасындағы қатынасты қою;
2. Ой-өрісін , жан-жақты ойлау қаділетті дамыту;
3. Ұқыптылыққа , шапшандыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, практикалық жұмыс, өздік жұмыс
Пән аралық байланыс: қоршаған ортамен , еңбекке баулумен
Көнекіліктер және ТҚЖ: демонстрациялық кесте, дидактикалық материал
Қолданылатын технологиялар: дамыта оқыту
Сабақтың типы: білімді тексеру
Сабақтың өту әдісі:
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық дайындық.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
ІV. Жаңа сабақ.
V. Сергіту сәті.
VІ. Бекіту.
VІІ.Үй тапсырмасы. Бағалау. Сабақты қорыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық
Куан, шаттан! Қуан, шаттан! Қуанатын күн бүгін. Қайырлы тан! Қайырлы күн! Күліп шықты күн бүгін
ІІ. Үй жұмысын тексеру. Есептеп дұрыстығын тексеру: №6,8
ІІІ. Өткен материалмен жұмыс.
1. Көркем жазу сәті: 57 615 санын жазып, жіктеп айту.
Пән аралық байланыс: күнделікті өмірмен, дүниетану
Көнекіліктер және ТҚЖ: кесте.
Қолданылатын технологиялар: дәстүрлі
Сабақтың типы: жаңа сабақты топтастыру
Сабақтың өту әдісі:
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық дайындық.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
ІV. Жаңа сабақ.
V. Сергіту сәті.
VІ. Бекіту.
VІІ.Үй тапсырмасы. Бағалау. Сабақты қорыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық. Қызықты математика Кәне, жылдам есепте, Шешуін тез тауып бер! Білім, байлық еңбекте. Еңбек – бақыт іздеп көр.
ІІ. Үй жұмысын тексеру. №4 Тура теңдік пен теңсіздіктерді жазу
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
Көркем жазу минуты: - 5 миллион, 23 мың, 6 бірлікті жаз. Оны 4 бірлікке арттыр. Нәтижесін жаз. Шыққан санның алдыңғысын жаз. Оны 100 мыңға арттыр. Оны о – көбейт.
Математикалық диктант.
780 мен 3 санд. бөліндісінің мәні нешеге тең?
450 – ді 5 – ке кеміт.
450 – ді 5 есе кеміт
№1 ауызша есептеуге арналған ( тапсырманы орындағанда разрядтары бойынша сандары бар карточкаларын қолданғаны дұрыс)
ІV. Жаңа сабақ. .
№2 тапсырма тақтада түсіндіріліп орындауды ұсыну.
833 457 -3 000 – 50 -7 = 830 400
286 000 -80 000 – 6 000 = 200 000
V. Сергіту сәті. Қимыл-қозғалыс жаттығуларды орындау.
Тақырыбы: Көп таңбалы сандарды қосу және азайту ( жазбаша тәсілдері).
Мақсаты:
1. Көп таңбалы сандары жазбаша қосу және азайту алгоритмімен таныстыру; көп таңбалы сандарды қосу және азайту, есептеу дағдыларын жетілдіру;
2 Тез есептеу мүмкіндіктерін практика жүзінде пайдалана алатындай іскерліктерін дамыту;
3 Жылдамдыққа, шапшандыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, практикалық жұмыс
Пән аралық байланыс: қазақ тілі
Көнекіліктер және ТҚЖ: дидактикалық материалдар
Қолданылатын технологиялар: ақпараттық
Сабақтың типы: пысықтау сабақ,
Сабақтың өту әдісі:
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық дайындық.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
ІV. Жаңа сабақ.
V. Сергіту сәті.
VІ. Бекіту.
VІІ.Үй тапсырмасы. Бағалау. Сабақты қорыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.
Еңбек етсең, ертеңгі бақытыма сенемін! Мақсатыма жеткізер, уақытыма сенемін!
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
№7 .Өрнектің мәнін табу
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
1. Жаппай жұмыс: №1 тапсырма « Есептегіш машина » ойыны берілген. Төртбұрыштағы машина есептейді, ромбикте сандарды салыстырады. Мысалы : 1 000 – 300 = 700 : 700 ≥ 500
ІV. Жаңа сабақ.
№2 а) , ә) Көп таңбалы сандардың бағандап қосу, азайту жолдарын тақтада түсіндіру. Бағандап қосып , аззйтқанда жазу ретін сақтау керек.
№3 3 – қатарға бөліп орындату
V. Сергіту сәті. Уақытыңды созба, Қол-аяқты қозға. Жарныстарға қатыс, Бәйгені ал, оз да!
№4 Есептер құрастырып , шығару.
а) 1 –ші күні – 800 хат
2 – ші күні – 1 000 хат 2 400 хат
3 ші күні – 100 хаттан ? бума
1) 1 000 + 800 = 1 800 ( х) 3) 600 : 100 = 6 (б)
2) 2 400 – 1 800 = 600 ( х)
Өздік жұмыс №5 ә) Сызба бойынша есеп құрастыру
VІ. Бекіту.
№ 6, 7 Өрнектерді оқу
а ) 40: 4 +8*7 ә) 40 * 4 + 8 * 7
б) 8 * 7 – 40 : 4 в) 8 * 7 – ( 40 - 4)
VІІ. . Сабақты қорыту. Бағалау.
Аудан өлшем бірліктерін ата.
Қандай геом. Фигуралар білесің?
Үй тапсырмасы.
48 бет №5
Математика
4 сынып
26 –шы сабақ күні:_____________
Тақырыбы: Қосу және азайту. Есептеудің тиімді тәсілдері.
Мақсаты:
1. Көп таңбалы сандарды қосу және азайтудың тиімді тәсілдерімен таныстыру; көп таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайтуды орыдау дағдыларын бекіту, есептеу дағдыларын жетідіру жетілдіру;
2. Логикалық ойлауларын дамыту;
3. Тазалыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру
Пән аралық байланыс: қазақ тілі, қоршаған ортамен
Көнекіліктер және ТҚЖ: демонстрациялық кесте, дидактикалық материал
Қолданылатын технологиялар: дәстүрлі
Сабақтың типы: жаңа сабақ
Сабақтың өту әдісі:
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық дайындық.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
ІV. Жаңа сабақ.
V. Сергіту сәті.
VІ. Бекіту.
VІІ.Үй тапсырмасы. Бағалау. Сабақты қорыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық. Куан, шаттан! Қуан, шаттан! Қуанатын күн бүгін. Қайырлы тан! Қайырлы күн! Күліп шықты күн бүгін!
ІІ. Үй жұмысын тексеру. №5 Қалдықпен бөлуді орындау
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
№1 Көрші сандарды ата. Олардың әрқайсысына 1 000 – қос.
999
9 999
99 999
999 999
1 999
199
999 199
111 999
ІV. Жаңа сабак
№2 Есептеу. 3 қосылғыштан тұратын қосылғыштарға тиімді тәсілді қолданады.;
Мысалы 65 000 + 35 000 + 128 000 =
. 374 000 + 6 000 + 500 008 =
345 000 + 155 000 + 199 000 =
№3 а) Шамалармен амалдарды4 орындалуын еске түсіру
№8 Текшенің қабырғаларын табу : 2м , 3 м, 4 м, 5 м .
№ 5 Есептеу
VІІ.Үй тапсырмасы. Бағалау. Сабақты қорыту.59 бет № 7
Математика
4 сынып
32 –ші сабақ күні:_____________
Тақырыбы: Жазбаша көбейту мен бөлу тәсілдері.
Мақсаты:
1. Көп таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға көбейту және бөлудің жазбаша тәсілдерімен таныстыру ( разрядтан бірнеше рет өту арқылы ); есептеу дағдыларын жетілдіру:.
2. Көбейту мен бөлудің жазбаша тәсілдерін орындау кезіндегі амалдар тәсілін тиянақтау;
3. Өзара көмек және ұжымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, жинақтау
Пән аралық байланыс: еңбек, қазақ тілі
Көнекіліктер және ТҚЖ: көбейту кестесі
Қолданылатын технологиялар: деңгейлеп оқыту
Сабақтың типы: жаңа сабақты топтастыру
Сабақтың өту әдісі:
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық дайындық.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
ІV. Жаңа сабақ.
V. Сергіту сәті.
VІ. Бекіту.
VІІ. . Сабақты қорыту. Үй тапсырмасы. Бағалау
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық. Куан, шаттан! Қуан, шаттан! Қуанатын күн бүгін. Қайырлы тан! Қайырлы күн! Күліп шықты күн бүгін!
ІІ.Үй жұмысын тексеру.
№7 59 бет.
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
Математикалық диктант:
Есептеуді баған түрінде орындау.
96 516 * 4 69 147 * 4
12 963 * 9 40 031 * 4
ІV. Жаңа сабақ.
Бұл сабақта оқушылардың назарын бөліндіде 0 болған жағдайдадағы бөлу тәсіліне аудару керек. Оны №1 тапсырмаға сүйене отырып түсіндіру.
№2 Есептеуді жазбаша орындау; Тақтада орындау.
87 612 150 345 81 464
х 3 х 3 х 4
№4 Есептер шығару:
а) 1) 108 + 47 = 155 ( км ) 2) 309 – 155 = 154 ( км )
ә) 1) 18 + 17 = 35 ( км ) 2) 50 + 35 = 85 ( км )
V. Сергіту сәті. Бір дегенде, бірден Жылдам-жылдам жүрем. Екі – отырып тұрдым, Ал қимылда құрбым.......
Деңгейлік тапсырмалар: * - шығармашылық тапсырма №8 1 – ші деңгей: №6; 2 – ші деңгей: №5; 3 – ші деңгей :№3; Тапсырмаларды орындау 3 –ші деңгейден басталады. Жауаптар парағын мұғалімнен алып өздері тексеріп отырады.
Пән аралық байланыс: күнделікті өмірмен, дүниетану
Көнекіліктер және ТҚЖ: кесте.
Қолданылатын технологиялар: дәстүрлі
Сабақтың типы: жаңа сабақты топтастыру
Сабақтың өту әдісі:
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық дайындық.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
ІV. Өткенді пысықтау
V. Сергіту сәті.
VІ. Бекіту.
VІІ.Үй тапсырмасы. Бағалау. Сабақты қорыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық. Қызықты математика Кәне, жылдам есепте, Шешуін тез тауып бер! Білім, байлық еңбекте. Еңбек – бақыт іздеп көр.
ІІ. Үй жұмысын тексеру. №7 Өлшем бірліктермен өрнектеу.
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
Математикалық диктант.
4 756 * 4 + 698 * 5 = 650 + 999 =
98 457 – ( 5 812 * 3 + 958 ) = 999 + 10 216 =
№1 Кестк бойынша есеп құрастырып, шығару:
Атауы
Бағасы
Саны
Құны
Тақия
300 тг
?
15 000 тг
Бөрік
? тг
бірдей
25 000 тг
ІV. Өткенді пысықтау Балалар өз біліміне сүйене отырып, өз бетінше іздену түрінде жүргізіледі.
Тапсырмадан соң санды 0 – ге ; 1 – ге көбейтуді қайталап өту қажет.
ІV. Жаңа сабақ. №2 а ) тапсырманы мұғалімнің көмегімен тақтада талдау
ә) алдыңғы орындағанға қарап орындау;
№3 Есептерді шығару;
а) 144 : 3 = 48 ( т ) 240 : 48 = 5 ( в )
ә) 15 : 5 = 3 ( м ) 60 : 3 = 20 ( к )
V. Сергіту сәті
Бір дегенде, бірден Жылдам-жылдам жүрем. Екі – отырып тұрдым, Ал қимылда құрбым....... (Қимыл-қозғалыс жаттығуларды орындау)
VІ. Бекіту.
№4 Өрнектер құрастырып, мәндерін табу:
№7 Ізденіске жетелейтін тапсырма ( 2 бірдей шаршыдан қабырғалары 2 см және 4 см тіктөртбұрыш құрастырып, перим. табу)
№8 (2 кг )
VІІ. Сабақты қорыту. Бағалау.
Үй тапсырмасы. 63бет №5,6
Математика
4 сынып
35 –ші сабақ күні:_____________
Тақырыбы: 1 218 : 6 , 12 018 : 6.
Мақсаты:
1. Көрсетілген төрдегі көп таңбалы сандарды бөлуді орындауды үйрену ( бөліндіде бір немесе бірнеше разрядтың бірлігі болмаған жағдайда ); есеп шығару және есептеу дағдыларын жетілдіру:
2. Тез есептеу мүмкіндіктерін практика жүзінде пайдалана алатындай іскерліктерін дамыту;
3. Жылдамдыққа, шапшандыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, практикалық жұмыс
Пән аралық байланыс: қазақ тілі
Көнекіліктер және ТҚЖ: кесте
Қолданылатын технологиялар: ақпараттық
Сабақтың типы: пысықтау сабақ,
Сабақтың өту әдісі:
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық дайындық.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
ІV. Жаңа сабақ.
V. Сергіту сәті.
VІ. Бекіту.
VІІ.Үй тапсырмасы. Бағалау. Сабақты қорыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.
Еңбек етсең, ертеңгі бақытыма сенемін! Мақсатыма жеткізер, уақытыма сенемін!
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
№5, 6
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
1. Тез есептеуге арналған жаттығу.
125 000 659 000
+ 5 + 4
, + 50 + 40
+ 500 + 400
+ 5 000 + 4 000
+ 50 000 + 40 000
+ 55 000 + 44 000
ІV. Жаңа сабақ. №1, 2 а) тапсырмалар бойынша бөлудің жаңа алгоритмі қарастырылған.
Пән аралық байланыс: күнделікті өмірмен, дүниетану
Көнекіліктер және ТҚЖ: кесте.
Қолданылатын технологиялар: дәстүрлі
Сабақтың типы: жаңа сабақты топтастыру
Сабақтың өту әдісі:
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық дайындық.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
ІV. Жаңа сабақ
V. Сергіту сәті.
VІ. Бекіту.
VІІ.Үй тапсырмасы. Бағалау. Сабақты қорыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық. Қызықты математика Кәне, жылдам есепте, Шешуін тез тауып бер! Білім, байлық еңбекте. Еңбек – бақыт іздеп көр.
ІІ. Үй жұмысын тексеру. №7 Теңдеулер шешу.
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
Ауызша есептеу:
59 407 + 124 958 = 184 365
15 724 – 8 395 = 7 329
( 59 407 – 65 ) + 124 958 = 184 300
15 724 – ( 8 395 + 29) = 7 358
№8 Шығармашылық тапсырманы да ауызша орындау :
Алмас – сары ; Қанат – сұр ; Серік – қара.
ІV. Жаңа сабақ
№ 1,2 тапсырмаларға сүйене отырып түсіндіру
Жылдамдықты табу үшін қашықтықты уақытқа бөлу керек, немесе
V = S * t
V. Сергіту сәті. Қимыл-қозғалыс жаттығуларды орындау.
№3. а),ә) ,б) Есептерді шығару ( 3 – қатарға бөліп тастау)
ІV. Жаңа сабақ. №1,2 а ),ә) тапсырмаға сүйене отырып түсіндіру.
Уақытты табу үшін, қашықтық ты қозғалыс жылдамдығына бөлу керек, немесе
t = s: v
№3 Есептер құрастырып, шығару;
№5 Кестені толтыру
Шарш. қаб. ұзынд.
7 м
25 см
5 дм
100 дм
Шаршының ауд.
49м2
625 см2
25 дм2
10 000 дм2
Шаршының перим.
28 м
100 см
20 дм
400 дм
V. Сергіту сәті
Бір дегенде, бірден Жылдам-жылдам жүрем. Екі – отырып тұрдым, Ал қимылда құрбым....... (Қимыл-қозғалыс жаттығуларды орындау)
VІ. Бекіту.
№6 Өрнектер құрастырып, мәндерін табу:
№7 Салыстыру
VІІ. Сабақты қорыту. Бағалау.
Үй тапсырмасы. 73бет №8
Математика
4 сынып
42 –ші сабақ күні:_____________
Тақырыбы: Параллель және перпендикуляр түзулер.
Мақсаты:
1. Көрсетілген төрдегі көп таңбалы сандарды бөлуді орындауды үйрену ( бөліндіде бір немесе бірнеше разрядтың бірлігі болмаған жағдайда ); есеп шығару және есептеу дағдыларын жетілдіру:
2. Тез есептеу мүмкіндіктерін практика жүзінде пайдалана алатындай іскерліктерін дамыту;
3. Жылдамдыққа, шапшандыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, практикалық жұмыс
Пән аралық байланыс: қазақ тілі
Көнекіліктер және ТҚЖ: кесте
Қолданылатын технологиялар: ақпараттық
Сабақтың типы: пысықтау сабақ,
Сабақтың өту әдісі:
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық дайындық.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
ІV. Жаңа сабақ.
V. Сергіту сәті.
VІ. Бекіту.
VІІ.Үй тапсырмасы. Бағалау. Сабақты қорыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.
Еңбек етсең, ертеңгі бақытыма сенемін! Мақсатыма жеткізер, уақытыма сенемін!
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
№8 Өлшем бірліктеріне өрнектеу.
ІІІ. Тірек білім, білік және дағдыларын белсендіру.
Жай есептер шығару:
1. 7 м/с жылдамдықпен жүгірген спортшыға 98 м жерді жүгіріп өту үшін қанша уақыт керек ?
2. Ит 15 м/с жылдамдықпен жүгіреді. 120 м қашықтықты қанша уақытта жүгіріп өтеді?
3. Егер тікұшақ 548 км/ сағ жылдамдықпен 4 сағ ұшса, қандай қашықтықты жүріп өтеді?
Тақтаға әртүрлі сызықтарды іліп, қандай геометриялық фигуралар екенін еске түсірту.
( Сызықтар). Сызық түрлеріне тоқталу( қисық, түзу, тұйықталған, тұйықталмаған).№1
ІV. Жаңа сабақ. №2 тапсырмада қиылысу кезінде тік бұрыш құрайтын түзулер – перпендикуляр, ал қанша созсаң да қиылыспайтын түзулер – параллель екенін түіндіріп өту.
Практикалық жұмыс:
№3 а ) Кесінділер қашшықтығын өлшеу ; ә), б) Суретке қарап параллель, перпендикуляр кесінділер сызу.
V. Сергіту сәті. Уақытыңды созба, Қол-аяқты қозға. Жарыстарға қатыс, Бәйгені ал, оз да!
Мақсаты: 1. Тіктөртбұрыштың қасиеттерімен ( қарама – қарсы қабырғалары параллель, барлық бұрыштары тік ) таныстыру; параллель және перпендикуляр түзулерді салу дағдыларын бекіту; тіктөртбұрыштың ауданын, периметрін және тік бұрышты параллелепипедтің периметрі мен ауданын табу.
2. Қателерін анықтап, түзете алу дағдыларын дамыту;