Ермекбаева Каламкас Канатбековна
ШҚО, Семей қаласы
«№39 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ
Бастауыш сынып мұғалімі, жоғары санат
Математика 2 сынып
Сабақтың тақырыбы: 1·3; 0 · 3 түріндегі көбейту
Сабақтың мақсаты:
- Білімділік: 1-ді санға және 0-ді санға көбейту жағдайларын қарастыру. Жақшасы бар және жоқ өрнектердегі амалдардың орындалу тәртібі туралы білімді бекіту.
- Дамытушылық: ойлаудың математикалық стилін, интеллектуалдық (ахуалдық) және сезімталдық қасиеттерді оқушыларда қалыптастыру.
- Тәрбиелік: Оқушыларды тапқырлыққа, жылдам ойлауға, ойын қорыта білуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: ауызша есептеу, плакат, сандар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал.
Тірек білімдерді еске түсіру.
А) ауызша есептеу.
«Кім жылдам» ойыны. Әр қатарға арналған тапсырмалар тақтаға жазылады.
-8
61
42
33
54
75
86
17
28
- 7
92
73
64
45
56
37
28
19
+8
63
54
75
16
27
48
79
82
ІІІ. Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру
- Балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы, 1-ді санға көбейту, 0-ді санға көбейту.
ІҮ. Өткенді қайталау
- Ендеше қане, көбейтудің компонеттерін еске түсіріп жіберейікші. (Көбейткіш, көбейткіш, көбейтіндінің мәні)
- Көбейтудің компонеттерін ата.
- Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті.
- Жақшасыз өрнектің орындалу реті.
- Санды 1-ге көбейту.
- Санды 0-ге көбейту.
Ү. Жаңа сабақ
- Балалар, мына берілген көбейтінділерді қосындымен алмастырайықшы.
1 · 3 = 1 + 1 + 1 = 3
- Ендеше, балалар, 1 мен 3 сандарының көбейтіндісін қосындымен алмастыруға болады.
1-ді санға көбейткенде сол санның өзі шығады.
1 · 2 = 1 + 1 = 2
1 · 4 = 1 + 1 + 1 +1 = 4
(Қалғанын оқушылармен ауызша орындау.)
Ә) 1 · 3 = 3 1 · 4 = 4 1 · 99 = 99
1 · 2 = 2 1 · 9 = 9 1 · 999 = 999
- 1 · 3 = 3 көбейтіндісі, 1-ді өз-өзіне 3 рет қосқанды білдіреді.
- Балалар, енді мына берілген көбейтінділерді қосындымен алмастырайықшы.
0 · 3 = 0 + 0 + 0 = 0
0-ді кез келген санға көбейткенде 0 шығады.
0 · 2 = 0 + 0 = 0
0 · 4= 0 +0 + 0 + 0 = 0
(Қалғанын оқушылармен ауызша орындау.)
Ә) 0 · 3 = 0 0 · 9 = 0 0 · 999 = 0
0 · 4 = 0 0 · 99 = 0
- 0 · 3 = 0 көбейтіндісі, 0-ді өз-өзіне 3 рет қосқанды білдіреді.
ҮІ. Жаңа тақырыпты бекіту:
№3. Ауызша.
1 · 8 = 8 1 · 9 = 9 1 · 12 = 12 1 · 30 = 30 1 · 27 = 27
0 · 10 = 0 0 · 7 = 0 0 · 25 = 0 0 · 40 = 0 0 · 38 = 0
VII. Сергіту сәті
ҮІІІ. Оқулықпен жұмыс.
- Балалар, дәптерімізді ашып, бүгінгі күнді жазайық.
Көркем жазу сәті.
№5. Есепті шығару.
Болды – 80 қап
Жұмсалды - 23 қап
32 қап
Қалды - ?
Шешуі: 80 – ( 23 + 32) = 25 (қап)
Жауабы: 25 қап қалды.
№7.
1-тәсіл: Р = 5+6+5+6 = 22 дм
2-тәсіл: Р = (5+6) · 2 = 22 дм
3-тәсіл: Р = 5·2+6·2 = 22 дм
ІХ. Рефлексия.
№ 4-тапсырманың 1,2 бағандарын оқушылар өз беттерінше орындайды, бірін-бірі тексереді. Шешу жолдарын сұрау.
Х. Қорытындылау, бағалау.
- Санды 1-ге көбейту.
- Санды 0-ге көбейту.
ХІ. Үйге тапсырма беру: № 5 ә, 6.