kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект на тему "Х дыбысы мен әрпі"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Күні: 10.02

Сынып: 1 

Қатысқандар саны: 

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

 «Х еліне саяхат»   Х  дыбысы мен әрпі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

 1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту

1.8 Берілген тақырыпқа  әңгіме құрап айту

1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту

Сабақтың мақсаттары

 Барлығы: Жаңа білімді меңгереді.

Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.

Жетістік критерийлері

 Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. 

Пәнаралық байланыс

Өнер, ана тілі сабағы

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба, таныстырылым.

Тілдік құзыреттілік

Кітапхана – библиотека

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Оқушының іс- әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут

– Балалар, мен сендерді –көргеніме өте қуаныштымын. Сендерді шын көңілмен шеңберіне шақырамын. Барлығымыз, қыздар мен ұлдар араласып тұрайық:

Күлкімізбен, жақсылықпен бөлісуді үйренейік!

Біздің күлкіміз көңілді, 

Жеткізсін жылу мен шаттықты. 

Бөліскен жақсы ғой өмірде,

Қуаныш, мейірім, бақытты. 

 Жұлдыздай жарқырап,

Судай мөлдір таза көңілмен,

Бүгінгі сабағымызды бастайық.

(қолдарын еріндерінің шетіне жақындатады)

(қолдарын жүректерінің тұсына қояды)

(қолдарын алға созады, саусақтары күн сияқты)

(қолдарын екі жаққа созады).

Шаттық шебері

Сабақтың ортасы

8 минут

Қызығушылықты ояту. 

Жіпте ілулі тұрған адасқан сандарды ретімен орналастырып жасырын сөзді табайық.
-Балалар бүгін біздің сыныпқа саяхатшы Дара келіпті. Ол кітапханадан алған қызықты кітаптарын оқып болып, енді оларды тапсырмақшы. Кітаптарды тапсыру үшін Дара кітапханаға бара жатыр екен. Жолда кездескен қиындықтарды жеңіп, Дараға көмектесуге әзірсіңдер ме? Ол үшін қай топ Дараға жақсы көмектесетінін білу үшін  мына түстерді таңдай отырып 3 топқа бөлінеміз.

1-Жолдорбаның тапсырмасын орындайық.

«Сөз ойла, тез ойла» ойынын ойнау.
-Жолдорбаның ішін босаттық, жолдорбаның ішіне кітаптарды орналастырдық, енді Дара жолға шығуға дайын.

Дара әрі қарай жүру үшін ағаш кедергі болды.Ол үшін топқа берілген тапсырманы орындауымыз керек.

І топ: «Адасқан әріптер» ойыны арқылы әріптен сөз құрап жазу,сөздерге дыбыстық талдау жасау
1. т,а,х,л,а (халат)
2. т,а,х. (хат)
3. а,л,х,ы,қ (халық)

ІІ топ:: Х әрпі неге ұқсайды? Суретін сал.

ІІІ топ:Үлестірмелі қима қағаздардғы буындардан сөз құрау, сөйлем ойлау.  Шахмат,  хайуан,  хабар

Шах      бар          хай         ха           мат        уан

Ия

Оқушылар топқа бөлінеді.

Өзіне берілген допты қабылдау арқылы оқушы  Х әрпі бар сөзді айтып келесі оқушыға береді.

Әр топ өздеріне берілген тапсырманы орындайды

Әр топ басқа топтың жұмысын басбармақ арқылы бағалайды

Таныстырылым, оқулықпен жұмыс

Сергіту сәті 1 минут

«Дыбыстарды ажырат» ойыны

Сергіту сәтіне арналған жинақ

Қызықты тапсырма 8 минут 

 -Кітапханаға бару үшін алдымен көпірден өтуміз керек, көпірдің күзетшісінің тапсырмасын орындасақ Дара көпірден өтіп кітапханаға жетеді.
Күзетшінің тапсырмасы: Әр топқа тапсырма беріледі. 
1 топқа: Сурет бойынша әңгімелеу. 
2 топқа: Кітапхандан алынған кітаптарды қалай күтіп ұстау керек екенін айту.

3 топқа: Сұрақтардың жауабын болжау.
 -Сен кітапханада болдың ба?

- Қандай кітаптар алдың?

 - Кітаптарды таңдауыңа кім көмектесті?

-Күзетшінің тапсырмасын орындадық Дара көпірден өтті.

-Міне енді Дара кітапханаға да жетті.

Кітапханада көптеген газет-журналдар да бар.Кітапхана қоры- кітап. Оқушылар кітапханаға жиі келіп тұрады. Онда орыс, қазақ, ағылшын және басқа тілдерде кітаптар бар. Біз күнде кітапханаға келіп тұрамыз. 
Іші өте таза, жылы, әдемі. Онда өте мәдениетті,инабатты,өз істерін жақсы білетін кітапханашы жұмыс істейді.Мұнда сабаққа дайындалуға жақсы жағдай жасалған.

Балалар міне Дарамен бірге кітапханға да жеттік, Дара кітаптарын тапсырды. Дараға өте жақсы көмектескеніміз үшін, қане өзімізге қошемет білдіріп қояйық.)

Көпірден өту үшін күзетшінің тапсырмасын орындайды.

1 топ. Сурет бойынша әңгімеледі

2 топ.ережені еске түсірді

3. сұраққа жауап берді

Күзетшінің тапсырмасын орындап Дараның кітапханаға жеткеніне қуанды

Қол шапалақтау арқылы бірін – бірі бағалау

Аяқталуы

16 минут

 Сабақты бекіту

Балалар үзілісте қайдан тамақтанады?

Дәрі – дәрмек сататын  жерді не дейді?

Ой дамытатын  спорттық ойын

Әншілердің қосылып  ән салатын тобы

Аяғы жоқ жүреді,

Аузы жоқ сөйлейді.Ол не?

-Х дыбысы қандай дыбыс?

-Х дыбысы сөздің қай буынында кездеседі?

 Оқушылар ажыратып жауап береді.

 Асхана

Дәріхана

Шахмат

Хор

хат

Оқулық, дәптерлер.

Сабақтың соңы 2 минут

Рефлексия

Бүгінгі сабақта қандай көңіл – күйде  отырсыңдар Бағдаршам  арқылы бағалау.

 Оқушылар бағдаршам арқылы бағалайды.

Бас бармақтар

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? 

 Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін  тексеру жоспарыңыз? 

 Бағалау түрлері арқылы

Логикалық тапсырмалар беру арқылы жоспарлаймын

Пәнаралық байланыс  Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы  АКТ 

Құндылықтармен байланыс (тәрбие)

Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

 

 

 Оқушылар өздері жасаған  бет-бейнелеріне қарап бірбіріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)

Өнер, ана тілі сабағы

Оқушыларды

бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

         
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект на тему "Х дыбысы мен әрпі"»


Күні: 10.02

Сынып: 1

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

«Х еліне саяхат» Х дыбысы мен әрпі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту

1.8 Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту

1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту

Сабақтың мақсаттары

Барлығы: Жаңа білімді меңгереді.

Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.

Жетістік критерийлері

Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Өнер, ана тілі сабағы

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба , таныстырылым.

Тілдік құзыреттілік

Кітапхана – библиотека

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Оқушының іс- әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут

– Балалар, мен сендерді –көргеніме өте қуаныштымын. Сендерді шын көңілмен шеңберіне шақырамын. Барлығымыз, қыздар мен ұлдар араласып тұрайық:

Күлкімізбен, жақсылықпен бөлісуді үйренейік!

Біздің күлкіміз көңілді, 

Жеткізсін жылу мен шаттықты. 

Бөліскен жақсы ғой өмірде,

Қуаныш, мейірім, бақытты. 

 Жұлдыздай жарқырап,

Судай мөлдір таза көңілмен,

Бүгінгі сабағымызды бастайық.






(қолдарын еріндерінің шетіне жақындатады)

(қолдарын жүректерінің тұсына қояды)

(қолдарын алға созады, саусақтары күн сияқты)

(қолдарын екі жаққа созады).

Шаттық шебері


Сабақтың ортасы

8 минут

Қызығушылықты ояту. 

Жіпте ілулі тұрған адасқан сандарды ретімен орналастырып жасырын сөзді табайық.
-Балалар бүгін біздің сыныпқа саяхатшы Дара келіпті . Ол кітапханадан алған қызықты кітаптарын оқып болып, енді оларды тапсырмақшы. Кітаптарды тапсыру үшін Дара кітапханаға бара жатыр екен. Жолда кездескен қиындықтарды жеңіп, Дараға көмектесуге әзірсіңдер ме? Ол үшін қай топ Дараға жақсы көмектесетінін білу үшін мына түстерді таңдай отырып 3 топқа бөлінеміз.

1-Жолдорбаның тапсырмасын орындайық.

«Сөз ойла, тез ойла» ойынын ойнау.
-Жолдорбаның ішін босаттық, жолдорбаның ішіне кітаптарды орналастырдық, енді Дара жолға шығуға дайын.

Дара әрі қарай жүру үшін ағаш кедергі болды.Ол үшін топқа берілген тапсырманы орындауымыз керек.

І топ: «Адасқан әріптер» ойыны арқылы әріптен сөз құрап жазу,сөздерге дыбыстық талдау жасау
1. т,а,х ,л,а (халат)
2. т,а,х. (хат)
3. а,л,х,ы,қ (халық)

ІІ топ:: Х әрпі неге ұқсайды? Суретін сал.

ІІІ топ:Үлестірмелі қима қағаздардғы буындардан сөз құрау, сөйлем ойлау . Шахмат, хайуан, хабар

Шах бар хай ха мат уан




Ия


Оқушылар топқа бөлінеді.



Өзіне берілген допты қабылдау арқылы оқушы Х әрпі бар сөзді айтып келесі оқушыға береді.






Әр топ өздеріне берілген тапсырманы орындайды

Әр топ басқа топтың жұмысын басбармақ арқылы бағалайды

Таныстырылым, оқулықпен жұмыс

Сергіту сәті 1 минут

«Дыбыстарды ажырат» ойыны


Сергіту сәтіне арналған жинақ

Қызықты тапсырма 8 минут


-Кітапханаға бару үшін алдымен көпірден өтуміз керек, көпірдің күзетшісінің тапсырмасын орындасақ Дара көпірден өтіп кітапханаға жетеді.
Күзетшінің тапсырмасы: Әр топқа тапсырма беріледі. 
1 топқа: Сурет бойынша әңгімелеу. 
2 топқа: Кітапхандан алынған кітаптарды қалай күтіп ұстау керек екенін айту.

3 топқа: Сұрақтардың жауабын болжау.
-Сен кітапханада болдың ба?

- Қандай кітаптар алдың?

- Кітаптарды таңдауыңа кім көмектесті?

-Күзетшінің тапсырмасын орындадық Дара көпірден өтті.

-Міне енді Дара кітапханаға да жетті.

Кітапханада көптеген газет-журналдар да бар.Кітапхана қоры- кітап. Оқушылар кітапханаға жиі келіп тұрады. Онда орыс, қазақ, ағылшын және басқа тілдерде кітаптар бар. Біз күнде кітапханаға келіп тұрамыз. 
Іші өте таза, жылы, әдемі. Онда өте мәдениетті,инабатты,өз істерін жақсы білетін кітапханашы жұмыс істейді.Мұнда сабаққа дайындалуға жақсы жағдай жасалған.

Балалар міне Дарамен бірге кітапханға да жеттік, Дара кітаптарын тапсырды. Дараға өте жақсы көмектескеніміз үшін, қане өзімізге қошемет білдіріп қояйық.)

Көпірден өту үшін күзетшінің тапсырмасын орындайды.



1 топ. Сурет бойынша әңгімеледі

2 топ.ережені еске түсірді

3. сұраққа жауап берді






Күзетшінің тапсырмасын орындап Дараның кітапханаға жеткеніне қуанды














Қол шапалақтау арқылы бірін – бірі бағалау



Аяқталуы

16 минут

Сабақты бекіту

Балалар үзілісте қайдан тамақтанады?

Дәрі – дәрмек сататын жерді не дейді?

Ой дамытатын спорттық ойын

Әншілердің қосылып ән салатын тобы

Аяғы жоқ жүреді,

Аузы жоқ сөйлейді.Ол не?


  • Х дыбысы қандай дыбыс?

  • Х дыбысы сөздің қай буынында кездеседі?

Оқушылар ажыратып жауап береді.

Асхана

Дәріхана

Шахмат

Хор

хат


Оқулық, дәптерлер.

Сабақтың соңы 2 минут

Рефлексия

Бүгінгі сабақта қандай көңіл – күйде отырсыңдар Бағдаршам арқылы бағалау.

Оқушылар бағдаршам арқылы бағалайды.


Бас бармақтар

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Бағалау түрлері арқылы


Логикалық тапсырмалар беру арқылы жоспарлаймын

Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ

Құндылықтармен байланыс (тәрбие)

Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.

Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бірбіріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)


Өнер, ана тілі сабағы

Оқушыларды

бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.












Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Конспект на тему "Х дыбысы мен әрпі"

Автор: Ележанова Айжан Муканалиевна

Дата: 28.03.2018

Номер свидетельства: 464069
