kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект урока на тему Сауат ашу О дыбысы мен әрпі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пәні: Сауат ашу                        
Сабақтың тақырыбы: О дыбысы мен әрпі
Мақсаты: О дыбысы және оның әріп таңбасымен таныстыру. Сөз ойлап табу, сөйлем құрап айтуға үйрету.
Міндеттері: -О дыбысы және оның әріп таңбасын білу.
                      -О дыбысы сөздің басында, ортасында, келетінін түсіну.
                      -О дыбысы бар сөздерді талдау арқылы, жүйелі ойлауға, сөйлеуге үйрену;
                      - Сөз ойлап табу, сөйлем құрап айтуға үйрену.
   Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап,  ойын.
Көрнекілігі: суреттер, сызбалар, әліппе дәптері, слайд.
Пәнаралықбайланысы: тілдамыту, жаратылыстану.

Іс-әрекет кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Ынталандыру

Сезімді ояту

Ұйымдастыру

Ізденістер

Рефлексия

Қорытындылау

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

-көңіл- күйіміз қандай?

-сабаққа дайынбыз ба?

-олай болса қазір бізде сауат ашу сабағы.
1-слайд.
II. а) Сұрақ-жауап:
-сауат ашу сабағында сендер қандай білім аласыңдар?
-дыбысты біз не істейміз

-дыбыстар нешеге бөлінеді?
- Әріптерді не істейміз?
2-слайд.
ә) Ойын «Қай дыбыстан басталады?»
Сурет атаулары қандай дыбыстан басталып тұрғанын тауып, тиісті әріпке сызық арқылы қос.
Алмұрт – А, шар – Ш, піл – П, радио – Р, нан – Н, уық – У, лақ – Л, тарақ – Т, йогурт – Й, ғарышкер – Ғ т. с. с.
ІІІ. Жаңа сабақ. 3-слайд.
а) Тақтаға «Бауырсақ» ертегісінің суреті ілінеді. Кейіпкерлерін атайды. Бұлар нелер?
- Олар қайда өмір сүреді?
- «Орман» сөзі қандай дыбыстан басталып тұр.
- Дұрыс айтасыңдар,  біз бүгін О дыбысымен танысамыз.
Дыбысты айтып көріп дауысты дыбыс екенін анықтайды. Ешқандай кедергісіз еркін айтылады, созып айта аламыз.
ә) - Енді ертегіге қайта оралайық. Бауырсақты түлкіге жебізбеу үшін жабайы аңдардың тапсырмасын орындайық. Сол арқылы о дыбысымен  толық танысатын боламыз.
4-слайд.
1. Қоянның тапсырмасы.
« Не артық?» ойыны. Суретте заттардың ішінде не артық, қалғанын бір сөзбен қалай атауға болады?

-Суретте не артық?
- Алма артық, қалғаны ойыншықтар.
- Ойыншық сөзіде  о дыбысынан басталады.
5-слайд.
Әріп таңбасымен таныстыру. Неге ұқсас
6-слайд.
2. Қасқырдың тапсырмасы.
«Орнын тап» ойыны. О дыбысының орнын табу. Сөздің басында, ортасында, кейбір басқа тілден енген сөздерде сөздің соңында кездеседі.
Орамал, ою, орындық  – сөз басында;
Доп, моншақ, домбыра – сөз ортасында;
Пальто, кресло - сөз соңында.
Сөздерді буынға бөлу.
7-слайд.
3. Аюдың тапсырмасы.
Дәптермен жұмыс: о әрпін жазу.
а) ауада жазып қол жаттықтыру;
ә) екі жолға баспа әрпін толтырып жазу.
Сергіту сәті:
Ормандағы аюдың,
Құлпынайы көп екен
Теріп-теріп алайық,
Қалтамызға салайық.
8-слайд.
4. Түлкінің тапсырмасы.
ОТАН, ТОҒАЙ, ТОН сөздеріне дыбыстық талдау жасау.
- Отан туралы қандай тақпақ білесіңдер?
5. Бауырсақ пен бірге мына буындарды оқиық:
9-слайд.
О-й ой ой т-ой той той
О-р ор ор т-ор тор тор
О-н он он  т-он тон тон
Бауырсақ атасы мен әжесіне қайтып келіп, олар өте қатты қуанып жатыр. Сендерге риза болып алғыстарын білдіруде.
ІV. Қорытынды.
Сұрақ-жауап:
- Бүгін біз қандай дыбыспен таныстық?
- О дыбысы қандай дыбыс екен?
- Әріп таңбасы неге ұқсас?

Мадақтау. Бағалау. «Керемет!», «Өте жақсы!»  «Тамаша!» «Жарайсыңдар!» смайликтер арқылы балалар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.

Сабаққа назар аударады

Жақсы

Ия

Дыбыстар мен әріптермен танысамыз.

Естиміз

Екіге. Дауысты және дауыссыз

Жазамыз,оқимыз.

Тапсырманы орындайды.

Жабайы аңдар

Орманда.

О –О-О дыбысынан.

Алма

Ойыншықтар

- Дөңгелекке, допқа, нөл санына.

Сөздегі дыбыстың шығуына қарай, ажыратады.

Буынға бөледі. О-ра-мал т.с.с

Дәптермен жұмыс жасайды.

Сергіту сәтін орындайды.

Сөздерге дыбыстық талдау жасайды.

Отан туралы тақпақтарын айтады.

Буындап оқиды.

О о дыбысы мен әрпімен

Дауысты дыбыс.

Нөл саны мен допқа.

Қуанады.

Күтілетін нәтиже:

Нені  білді:о дыбысы және оның әріп таңбасын білді.
Нені  түсінді:о дыбысы сөздің басында, ортасында, келетінін түсінді.
Нені меңгерді: о  дыбысы бар сөздерді талдау арқылы, жүйелі ойлауды, сөйлеуді  меңгерді.
 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока на тему Сауат ашу О дыбысы мен әрпі»

Пәні: Сауат ашу
Сабақтың тақырыбы: О дыбысы мен әрпі
Мақсаты: О дыбысы және оның әріп таңбасымен таныстыру. Сөз ойлап табу, сөйлем құрап айтуға үйрету.
Міндеттері: -О дыбысы және оның әріп таңбасын білу.
-О дыбысы сөздің басында, ортасында, келетінін түсіну.
-О дыбысы бар сөздерді талдау арқылы, жүйелі ойлауға, сөйлеуге үйрену;
- Сөз ойлап табу, сөйлем құрап айтуға үйрену.
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын.
Көрнекілігі: суреттер, сызбалар, әліппе дәптері, слайд.
Пәнаралықбайланысы: тілдамыту, жаратылыстану.

Іс-әрекет кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Ынталандыру

Сезімді ояту






Ұйымдастыру

Ізденістер






















































Рефлексия

Қорытындылау





Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

-көңіл- күйіміз қандай?

-сабаққа дайынбыз ба?

-олай болса қазір бізде сауат ашу сабағы.
1-слайд.
II. а) Сұрақ-жауап:
-сауат ашу сабағында сендер қандай білім аласыңдар?
-дыбысты біз не істейміз

-дыбыстар нешеге бөлінеді?
- Әріптерді не істейміз?
2-слайд.
ә) Ойын «Қай дыбыстан басталады?»
Сурет атаулары қандай дыбыстан басталып тұрғанын тауып, тиісті әріпке сызық арқылы қос.
Алмұрт – А, шар – Ш, піл – П, радио – Р, нан – Н, уық – У, лақ – Л, тарақ – Т, йогурт – Й, ғарышкер – Ғ т. с. с.
ІІІ. Жаңа сабақ. 3-слайд.
а) Тақтаға «Бауырсақ» ертегісінің суреті ілінеді. Кейіпкерлерін атайды. Бұлар нелер?
- Олар қайда өмір сүреді?
- «Орман» сөзі қандай дыбыстан басталып тұр.
- Дұрыс айтасыңдар, біз бүгін О дыбысымен танысамыз.
Дыбысты айтып көріп дауысты дыбыс екенін анықтайды. Ешқандай кедергісіз еркін айтылады, созып айта аламыз.
ә) - Енді ертегіге қайта оралайық. Бауырсақты түлкіге жебізбеу үшін жабайы аңдардың тапсырмасын орындайық. Сол арқылы о дыбысымен толық танысатын боламыз.
4-слайд.
1. Қоянның тапсырмасы.
« Не артық?» ойыны. Суретте заттардың ішінде не артық, қалғанын бір сөзбен қалай атауға болады?

-Суретте не артық?
- Алма артық, қалғаны ойыншықтар.
- Ойыншық сөзіде о дыбысынан басталады.
5-слайд.
Әріп таңбасымен таныстыру. Неге ұқсас
6-слайд.
2. Қасқырдың тапсырмасы.
«Орнын тап» ойыны. О дыбысының орнын табу. Сөздің басында, ортасында, кейбір басқа тілден енген сөздерде сөздің соңында кездеседі.
Орамал, ою, орындық – сөз басында;
Доп, моншақ, домбыра – сөз ортасында;
Пальто, кресло - сөз соңында.
Сөздерді буынға бөлу.
7-слайд.
3. Аюдың тапсырмасы.
Дәптермен жұмыс: о әрпін жазу.
а) ауада жазып қол жаттықтыру;
ә) екі жолға баспа әрпін толтырып жазу.
Сергіту сәті:
Ормандағы аюдың,
Құлпынайы көп екен
Теріп-теріп алайық,
Қалтамызға салайық.
8-слайд.
4. Түлкінің тапсырмасы.
ОТАН, ТОҒАЙ, ТОН сөздеріне дыбыстық талдау жасау.
- Отан туралы қандай тақпақ білесіңдер?
5. Бауырсақ пен бірге мына буындарды оқиық:
9-слайд.
О-й ой ой т-ой той той
О-р ор ор т-ор тор тор
О-н он он т-он тон тон
Бауырсақ атасы мен әжесіне қайтып келіп, олар өте қатты қуанып жатыр. Сендерге риза болып алғыстарын білдіруде..
ІV. Қорытынды.
Сұрақ-жауап:
- Бүгін біз қандай дыбыспен таныстық?
- О дыбысы қандай дыбыс екен?
- Әріп таңбасы неге ұқсас?

Мадақтау. Бағалау . «Керемет!», «Өте жақсы!» «Тамаша!» «Жарайсыңдар!» смайликтер арқылы балалар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.

Сабаққа назар аударады



Жақсы

Ия



Дыбыстар мен әріптермен танысамыз.

Естиміз

Екіге. Дауысты және дауыссыз

Жазамыз,оқимыз.


Тапсырманы орындайды.








Жабайы аңдар

Орманда .

О –О-О дыбысынан.














Алма

Ойыншықтар



- Дөңгелекке, допқа, нөл санына.



Сөздегі дыбыстың шығуына қарай , ажыратады.

Буынға бөледі. О-ра-мал т.с.с




Дәптермен жұмыс жасайды.



Сергіту сәтін орындайды.






Сөздерге дыбыстық талдау жасайды.


Отан туралы тақпақтарын айтады.


Буындап оқиды.








О о дыбысы мен әрпімен

Дауысты дыбыс.

Нөл саны мен допқа.


Қуанады.


Күтілетін нәтиже:

Нені білді:о дыбысы және оның әріп таңбасын білді.
Нені түсінді:о дыбысы сөздің басында, ортасында, келетінін түсінді.
Нені меңгерді: о дыбысы бар сөздерді талдау арқылы, жүйелі ойлауды, сөйлеуді меңгерді..

Кенжина Женискуль Рамазановна


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Дошкольникам

Скачать
Конспект урока на тему Сауат ашу О дыбысы мен әрпі

Автор: Кенжина Женискуль Рамазановна

Дата: 19.02.2017

Номер свидетельства: 393526
