Сабақтың тақырыбы: “ Ұұ» дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты: «Ұ» дыбысы ме әріпін таныстыру. «Ұ»дыбысының дауыссыз дыбыс екендігін айтйп түсіндіру, «Ұ»дыбысының айтылуын дұрыс меңгерту.Балалардың есту,дыбыстау қабілетін жетілдіру,ой-өрісін дамыту.Әрбір баланың өзінің ерекшеліктерін білдіре отырып жеке дара жұмыс жүргізу. «Ұ»әріпін баспа түрін жазып үйрету, балалардың оқуға деген қызығушылығын қалыптастыру.
Сабақтың міндеті:
а)Ұұ әріпінің жазылуын,оқылуын меңгерту
ә)жеке сөздерді оқуға және тез оқуға дағдыландыру.
б)Ұқыптылыққа,әдептілікке,тазалыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс-тәсілі:сұрақ-жауап,түсіндіру.
Сабақтың түрі: Аралас
Көрнекіліктері: «Ұ»әріпінен басталатын заттардың суреттері, кеспе әріптер,буындар,сөйлейтін әліппе, «Ұ»әріпі мен дыбысталуын үйрететін мульти диск,жұмыс дәптер,сабақ қонағы білімпаз атаның суреті т.б.
Сабақтың барысы:
- Ұйымдастыру кезеңі
Шаттық шеңбер: «Ассалаумағалейкум»
- Өткен сабақты пысықтау:Өтілген әріптерді қайталау,дауысты,дауыссыздығын ажырата айтқызу.
- Жаңа сабақ.
Жұмбақ:Кеше жіптей,
Бүгін күптей. (Ұршық)
Құсша ұшады,
Қанатын жайып жерге қоады. (Ұшақ)
Балаларға «Ұ»әріпі мен дыбысы қалай дыбысталып,жазылу керектігін үйрету.
Артеккуляциялық жаттығу:Балаларға «Ұ»дыбысының қалайдыбысталып айтылу керектігін үйрету, «Ұ»дыбысын айтқанда иек алдыға созылып,тіліміз тілшеге қарай жиырылады.
(Ұшақпен білімпаз атағабаратындығымызды,атадан жаңа әріп үйренуге және ол кісінің балаларға арналған тапсырмалары бар екенін ескерту)
Ойыншық ұшақпен білімпаз атаның үйіне жаңа әріпті үйреніп, білуге балалар барады.
Мульти дисктен білімпаз атаның «Ұұ»әріпінің дұрыс жазылуын балалар үйренеді.
Білімпаз атаның жаңа әріпін үйренгеннен кейін ол кісінің көптеген тапсырмаларын балалар орындайды.
А)Таратпа материалдар: «Шатысқан әріптер» ұ у л
1 3 2
Сергіту сәті: «Қаражорға»биі
Ә)Ойын: «Кім зейінді»
Барысы: Тәрбиеші бірнеше сөздерді айтқанда, балалар «Ұ»әріпі басында немесе ортасында тұрғанын ажыратып айтады.
Б)Суретке қарап дыбыстық талдау жасау.Ұлу,ұя,ұршық,бұғы,құлын т.б.
В)Жаңылтпаш жаттау:Талап –тұлпар
Білім - сұңқар.
Г)Дәптермен жұмыс:Үзік сызықты қосып жаз және буындап оқы.
Д)Ойын: «Ұшты-ұшты»
Барысы:Тәрбиеші ұшатын заттарды немесе құстарды айтқанда,балалар қолын биікке созады,ал ұшпайтын заттарды немесе жан – жануарларды айтқанда қолдарын төменге түсіреді.Ойынды бұзғандар өлең айтады.
IV.Қортындылау.
«Ұ»әріпін ауаға жазып көрсету
Сұрақ-жауап әдісімен:
Дыбыс дегеніміз не?
Әріп деп нені айтамыз?
Бүгін қай әріппен таныстық?
«Ұ»әріпін қатыстырып сөздер ойла.
Тосын сый сәті:Білімпаз ата тапсырмаларын бұлжытпай орындаған балаларға өзінің тосын сыйы ертегі кітапшаларын тарту етеді