САБАҚ: Қандай көлік түрлері бар? | Мектеп:Алға орта мектебі | ||||
Күні:12.12.17 Дүниетану | Мұғалімнің есімі: Ележанова Айжан | ||||
СЫНЫП: 2 | Қатысқандар саны: 21 | Қатыспағандар: 0 | |||
Сабақ негізделген оқу мақсаты | 2.1.4.3 көлік түрлерін, олардың қажеттілігін ажырату. 2.1.4.4 қоғамдық көліктегі өзін- өзі ұстау ережелерін түсіндіру | ||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: | ||||
| |||||
Оқушылардың басым бөлігі: | |||||
| |||||
Кейбір оқушылар: | |||||
| |||||
Бағалау критерийі | Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. | ||||
Ресурстар | Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. | ||||
Әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. | ||||
Пәнаралық байланыс | Музыка, қазақ тілі,тарих. | ||||
Жоспарланған уақыт | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар | ||
Басталуы 5 минут | Топқа бөлу 2 минут Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3минут |
| Шаттық шеңбері | ||
Ортасы 20 минут | Үй тапсырмасын сұрау. «Менің ауылым» тақырыбына жазып келген әңгімелерін оқыту. Жаңа сабақ. Қызығушылығын ояту Ойын «Немен баруға болады?» Жұмбақты шеше отырып суретті толықтыру. Басып озып құсты, (Ұшақ) (Тік ұшақ) (Автобус) (Поезд) (Кеме) (Велосипед) (Машина) Балалар,суретке қараймыз. -Бір сөзбен бұлардың барлығын қалай атаймыз? -Көліктер не үшін қажет? -Көлік деген не? -Көлік адамдар мен жүкті бір жерден екінші жерге тасымалдайды. Сабақтың мақсатын айту. Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. - Ертеде адамдар бар ауыр жүкті өздері арқаларына салып баратын жерлеріне жаяу барған. Содан адамдар көлік ретінде ең алғаш үй жануарларын пайдаланған. Қазақ халқы ат,түйені көлік қылып мінсе,үндістер пілді,ал кейбір шығыс халқы есек,бұқаларды көлік қылған екен. Содан кейін адамдар ең алғаш көлікті ойлап тапқан оған күйме-онымен адамдар баратын жерлеріне барған,ат арба онымен адамдар шөп,ауыр жүк тасыған. Қазіргі таңда бұл көліктердің маңызы төмендеді. - Сонымен бізге көліктер не үшін керек?( жауап алу) Сызбамен жұмыс. - Қазір көліктердің түрлері өте көп. Оларды бірнеше топқа бөлуге болады мысалы: суда жүзетін,жерде жүретін,әуеде ұшатын және жер асты көліктері. Әуе көлігі — көліктің ең жаңа және қарқынды дамып келе жатқан түрі. Әуе көлігі көбінесе жолаушы тасымалы мен тез бұзылатын (жемістер мен көкеністер) жүктерді тасымалдауда үлкен маңыз алуда Басқа көлік түрлерінен айырмашылығы – жылдамдығында. Су көлігі Ол мұнай мен мұнай өнімдерін, ағаш және құрылыс материалдарын жаппай тасымалдауға тиімді. Топқа бөлу:Көліктердің суретін таңдау арқылы топқа бөлінеді. 1-топ: Әуе көлігі. 2-топ: Жерүсті көлігі. 3-топ: Су көлігі. 1-тапсырма Әр топ өз тобының атына сәйкес көліктерді атайды. - Әуе көлігі қандай? Мысал келтіріңдер. - Жерүсті көлігі қандай болады? Мысал келтіріңдер. - Су көлігі дегеніміз қандай көлік түрі? -Жерасты көлігі қандай көлік? Метро туралы бейнетаспа көрсету. - Метро – қаладағы жолаушыларды тасымалдайтын көліктің түрі. Дәптермен жұмыс. Жеке жұмыс. Көліктің тұсындағы дөңгелекті әртүрлі түспен боя,оның қандай көлік екенін айт. Топпен жұмыс. 1-топ : Автобуспен жүріп-тұру тәртіп ережелерін дайында. 2-топ: Сен автобус немесе ұшақтың жолаушысың.Жол жүру кезінде белгілі бір ережелерді ұстануың керек.Екінші бағанды бірінші бағанмен сәйкес түсті жабыстыр. 3-топ: Суретті сәйкестендір. | Жазып келген әңгімелерін оқиды. Балалар жұмбақтардың шешуін табады. Қол шапалақтау арқылы бірін –бірі бағалау. -Көліктер -Бізге
Оқушылар кестемен жұмыс жасайды Әуе көлігін-көгілдір Су көлігін- қою көк Жер үсті көлігі-жасыл Жерасты көлігі- қоңыр түспен бояйды. Әр баланың жұмысы смайлик арқылы бағалайды. | Көліктердің суреттері Оқулықпен жұмыс А3қағазы,мар-керлер | ||
Сергіту сәті 2 минут | Ойын «Бағдаршам» Қызыл көзін ашқанда, Сынық сүйем баспа алға. Сары көзін ашқанда, Қарап қалма аспанға. Жасыл көзін ашқанда, Өте бергін, жасқанба. | Қызыл түсті көрсетсе - тоқта (бәрі тұрады) |
| ||
Аяқталуы 20 минут | «Дауысынан тап» ойынын ойнайық. Үнтаспадан көлік түрлерінің(пойыздың гудогі,ұшақтың,кеменің,жылқының,тікұшақтың,мотоциклдің) дыбыстары естіледі. «Орныңды тап» ойыны. Өзін-өзі бағалау. «Жетістік сатысы» Бүгін сабақ ұнады ма? Қандай көңіл-күйде болдыңыздар? | Балалар қандай дыбыс естігендерін қайталап,қандай көлік түрінің дыбысы екендігін табады. «Жетістік сатысы» арқылы оқушы өзін-өзі бағалайды Бағдаршам түстері арқылы бағалау. | |||
Үйге тапсырма: Сурет салу.Бос орынға болашақтың көлігін салу. | |||||
Саралау көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланысҚауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелеріАК– Сіз қосымша Т-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс | |||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? | |||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? | |||||