Урок № 5 (3 клас)
Тема:Здорове харчування – свідомий вибір кожної людини
Мета: формувати в учнів основи знань про жири і масла; підвести підсумки програми 3 класу; стимулювати учнів до правильного вибору та поєднання різних продуктів залежно від їхнього харчової цінності.
Тип уроку: комбінований
Наочність:кросворд, листочки-«кошики» (для вправи), ілюстрації до теми, мікрофон, робочі зошити
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Розв’язання кросворду
Запитання:
1. Яка страва вийде, якщо засушити шматочки хліба? (сухарики)
2. Кількість енергії, яку людина отримує при вживанні продуктів (калорії)
3. Важливе джерело вуглеводів і рослинних білків (крупи)
4. …, фрукти, ягоди – джерело необхідних організмів речовин (овочі)
5. Найрозповсюдженіші в Україні фрукти – відрізняються високим вмістом цукру, пектину й заліза (яблука)
6. Містить багато води, має сечогінну дію, характеризується високим вмістом легкозасвоюваних цукрі (глюкози, фруктози, сахарози) (кавун)
7. Важливе джерело вітамінів групи В (риба)
8. Зернова рослина (пшениця)
9. Речовиниорганічного походження, які утворюються у тварин і рослинних організмах у дуже малій кількості (вітаміни)
10. Високоцінний харчовий продукт, джерело повноцінних тваринних білків, незамінних амінокислот, співвідношення яких є найбільш цінним для дитячого організму, який росте (м'ясо)
2. Робота з робочим зошитом «Абетка здоров’я»
Дати відповіді на запитання – с. 20-21
ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку
Сьогодні на уроці мова піде про те, як правильно харчуватися, узагальнимо, що відомо про поживні речовини, яку роль вони відіграють для розвитку організму людини, дитини; про основні принципи здорового харчування ми маємо поговорити найближчим часом.
1. Метод «Гронування»
Як ви думаєте, яке харчування ми називаємо здоровим? (діти називають, вчитель на дошці записує)
Здорове харчування
Різноманітне збалансоване корисне поживне
IV. Сприйняття та усвідомлення теми уроку
1. Слово вчителя
Під час вживання їжі організм людини отримує поживні речовини, необхідні йому для оптимальної життєдіяльності, а організму дитини ці речовини потрібні ще й для нормального розвитку та зросту. Усі ці речовини, що містяться в харчових продуктах, можна поділити на три групи:
ВуглеводиБілкиЖири
Білки – своєрідний «матеріал», що будує наше тіло. Оскільки ріст організму триває приблизно до 24 років, для дитячого та молодого організму білки відіграють особливо важливу роль. Багаті на білок молочні продукти, м'ясо, яйця, риба, а також бобові рослини – квасоля та горіх.
Жири зігрівають організм, посилюють імунітет, сприяють обміну речовин і містять жиророзчинні вітаміни. Нам необхідні як рослинні жири (олія, горіхи), так і жири тваринного походження (їх містять вершкове масло, сметана, сало, сир)
Для нормальної роботи м’язів, печінки та серця організму потрібні й вуглеводи – ще одне джерело енергії. Цими речовинами забезпечують нас рослини. Вуглеводи містяться в борошняних виробах, кашах, картоплі, фруктах.
Окрім білків, жирів та вуглеводів організм людини потребує вітамінів та мінеральних речовин, таких як кальцій, калій, магній, залізо тощо. На різні види вітамінів багаті овочі, ягоди та фрукти. Наприклад, лимон, шипшина, смородина, яблука, капуста джерелом вітаміну С, що підвищує імунітет; вітамін А (вітамін росту) у великій кількості міститься в моркві, є в абрикосах, помідорах.
Серед мінеральних речовин для росту кісток дітей особливо важливий кальцій, який наявний у сирі та інших молочних продуктах.
2. Гра «Мікрофон»
Дайте відповіді на питання:
- Які існують три важливі групи речовин?
- Як називають речовини, що забезпечують ріст, «будівництво» організму?
- Які продукти містять білки?
- Які речовини зігрівають організм, підвищують імунітет?
- У чому містяться жири?
- Для чого організму потрібні вуглеводи?
- Наведіть приклади продуктів, які вважають джерелом вуглеводів.
- Які ще речовини потрібні організму?
- Для чого дітям потрібен кальцій?
- Що є джерелом цієї мінеральної речовини?
3. Робота в парах (Робочий зошит, с. 20-21)
Скласти в «кошик» слова-назви продуктів, що багаті на…
1 ряд - … білки
2 ряд - … вуглеводи
3 ряд - … жири
4. Фізкультхвилинка
Сироїжки на галяві
Гарно в піжмурки гуляли
(присідання із закриванням очей долонями)
Ще й казали до грибка,
Що лічилка в них така:
(повороти тулуба в сторони з розведенням зігнутих у ліктях рук)
- Раз, два, три, чотири, п’ять –
Нас сирими не їдять!
(енергійне крокування на місці; на останнє слово діти плескають у долоні над головою)
V. Закріплення матеріалу
1. Ігровавправа «Веселий кухар»
Уявіть себе в ролі досвідченого шеф-кухаря. Продовжте речення:
? Сирими можна їсти…
? М'ясо і картоплю можна …
? Капусту ще …
? Помідори ще…
? Яйця …
? Крупи …
? Борошняні страви …
2. Слово вчителя
Ще корисними для здоров’я є кисломолочні продукти (кефір, йогурт, ряженка), свіжі фруктові соки. А ось картоплю слід уживати помірно і краще не в смаженому вигляді. Картопля-фрі, смажена в жирі, та чіпси взагалі містять багато шкідливих речовин – їх не слід уживати, особливо дітям. У помірній кількості можна також їсти сухофрукти (чорнослив, курагу), родзинки – це джерело калію. Не варто дітям пити каву, особливо міцну. Дуже шкідливі для здоров’я газові напої, зокрема ті, що містять синтетичні цукрозамінники, барвники, ароматизатори, харчові добавки. Солодощі не тільки ускладнюють процес травлення, але й призводять до надлишкової маси тіла, і руйнують зуби.
3. Вікторина
1. Борошняний продукт, який «всьому голова» (хліб)
2. Речовини, необхідні для харчування (вітаміни)
3. Корисний молочний продукт (сир)
4. Дітям краще вживати не каву, а … (чай)
5. Спільне слово для визначення понять: яблуко, груша, мандарин (фрукт)
6. Національна українська страва – варені вироби з прісного тіста із начинкою (вареники)
7. Борщ та … - їжа наша (каша)
8. Її нам дають продукти, багаті на вуглеводи (енергія)
9. Час сніданку (ранок)
10. Його знищила мишка в казці про курочку Рябу (яйце)
4. Гра «Продуктовий бій» (Робочий зошит, с. 20-21)
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда:
- Які речовини має отримувати організм за умови здорового харчування?
- Наведіть приклади продуктів, багатих на ті чи інші поживні речовини.
- Назвіть свої улюблені корисні продукти. У чому їх користь?
2. Рефлексія (Робочий зошит, с. 22)
VII. Домашнє завдання
За допомогою батьків скласти і записати корисне меню на день.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.