Мұғалімі: Рахманова Б.А
Сыныбы: 2 «Е»
Пәні: Әдебиеттік оқу
Тақырыбы: Үш сом.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға «Үш сом» аңыздың мазмұнын меңгерту, мән мағынасын ашу.
Дамытушылық: Өздігінен жұмыс істеу арқылы ой-өрісін дамыту, өз-ойын еркін айтуға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Еңбексүйгіштікке, жаман әдеттен аулақ болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгерту
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың әдісі: әңгімелеу, сұрақ-жауап,СТО стратегиялар.
Көрнекілітер: проектор, суреттер, стикер, маска.
Болжамдап отырған нәтиже: Тіл байлықтары дамиды, сөздік қорлары толығады. Аңыздағы негізгі ойды ашады.
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық дайындық.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
2.1 ст: «Ыстық орындық»
2.2 Суретпен жұмыс
2.3 Қорытындылау.
ІІІ Жаңа сабақ.
3.1 Ст: «Ой шақыру» Сөзжұмбақ
3.2 Ст: «Болжау»
3.3Оқулықпен жұмыс
Мұғалімнің оқуы
Оқыту түрлері
1)Жалғастырып оқу
2) Тізбектеп оқу
3) Тауып оқу
3.4Дәптермен жұмыс
3.5 Сахналық көрініс
3.6 Сергіту сәті
3.7 Қорытындылау
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту
4.1 Венндиаграмма
Ү.Сабақты қорытындылау және оқушыларды бағалау
5.1 ст. БҮҮ
5.2 ст «Екі жұлдыз, бір тілек»
ҮІ. Үйге тапсырма.
6.1 Аңызды оқу ,түсінігін айту
6.2 Ст. «Эссе» жазу
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық дайындық.
Қайырлы күн достарым,
Қайырлы күн болсын.
Сірсенбі күннің сәті
Сәттілікке толсын
Біздің алар бағамыз
Кілең бестік болсын.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
2.1 ст: «Ыстық орындық»
Үйге берілген тапсырманы орындыққа отырғызып, жетелеген сұрақтар арқылы сұрау.
3 топқа берілген тапсырманы сұрау.
1 топ
-Бұл әңгімені не нәрсеге жатқызуға болады?
-Аңыз дегеніміз не?
-Атадан қалған мұра?
2 топ
-Қожанасыр қандай адам?
-Қожанасыр Алдаркөсеге қандай сұрақ қойды?
-Қожанасыр Алдаркөсеге не деп жауап берді?
3топ
-Қожанасыр мен Алдаркөсе қай жерде келе жатты?
2.2 Суретпен жұмыс
Қожанасыр мен Алдаркөсенің суретін салып келу. Суретін қорғау.
2.3 Қорытындылау.
ІІІ Жаңа сабақ.
3.1 Ст: «Ой шақыру» Сөзжұмбақ
1. Бұлаңдаған құйрығы,
Бір алдарлық қулығы.
2. Қомағай адам?
3.Әшекй бұйым?
4.Төрттүліктің бірі?
5.Қыл кеңірдекті кейіпкер?
| т | ү | л | к | і | |
| а | ш | қ | а | р | а | қ |
| с | а | қ | и | н | а |
| қ | о | й | |
қ | ы | л | м | о | й | ы | н | |
3.2Ст: «Болжау»
Суреттер арқылы не туралы оқитынымызды болжаймыз?
Балалар, бүгін біздің өтетініміз «Үш сом» аңызы
3.3Оқулықпен жұмыс
Мұғалімнің оқуы
Оқыту түрлері
1)Жалғастырып оқу
2) Тізбектеп оқу
3) Тауып оқу
3.4 Постермен жұмыс.
1) І топ- «Үш сом» тақырыбына ст. «Концептуалдық кесте»
2) ІІ топ – «Бес жолды өлең»
3) ІІІ топ- «Топтастыру»
3.5 Сахналық көрініс
Сахналық көрініске 3 оқушы қатысады.
3.6 Сергіту сәті
«Көңілді күй» ән
3.7 Қорытындылау
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту
4.1 Венндиаграмма
4.2 Бес жолды өлең.
Ү.Сабақты қорытындылау және оқушыларды бағалау
5.1 ст. «Б.Ү.Ү.»
5.2 ст «Екі жұлдыз, бір тілек»
ҮІ. Үйге тапсырма.
6.1 Аңызды оқу ,түсінігін айту
6.2 Ст. «Эссе» жазу
-Қожанасыр мен Алдаркөсе әңгімесі бойынша түсінігін сұрау.
-Осының алдында қандай мәтін оқыдық?
-Бұл әңгімені не нәрсеге жатқызуға болады?
-Аңыз дегеніміз не?
-Балалар бәз оқып жатқан бөлім қалай аталады?
-Өмірде болған адам басына құралған әңгіме қалай аталады?
-Атадан қалған асыл мұра? (ертегі,аңыз, төрт түлік туралы жырлар)
ІІІ. Кіріспе бөлім.
-Ендеше біз бүгін сендермен тағыда бір аңыз әңгімемен танысамыз.
| т | ү | л | к | і | |
| а | ш | қ | а | р | а | қ |
| с | а | қ | и | н | а |
| қ | о | й | |
қ | ы | л | м | о | й | ы | н | |
-Бұл аңыздың атын мына сөзжұмбақ шешу арқылы білеміз.
1. Қасқыр мен . . . . . .
2.
3
4
5
-Балалар, біздің қазақ халқында үш қасиетті сан болып табылады.
-Үш санына байланысты не білесіңдер?
Үш жұрт (нағашы,өз жұрт,қайын жұрт)
Үш арсыз (ұйқы, күлкі,тамақ)
-Сом деген сқздің мағынасын білесіңдерме?
-Біз егемендік алғанаға дейін біздің ақшамыз сом болған.
-Қазіргі кезде қырғыз халқының ақшасы сом деп аталады.
Сергіту сәті
VІ. Жаңа сабақ.
А) Мұғалімнің оқуы
Ә) Оқушылардың оқуы
-Мәтінмен жұмыс.
-Мәтін соңындағы сұрақтарға жауап алу арқылы шығармашылық тапсырма орындату.
Б) Дәптермен жұмыс
-Сенің ойыңша Алдаркөсенің қылығы дұрыспа?
-Дұрыс болса несімен дұрыс?
-Қате болса несімен қате?
Бір-екі сөйлеммен өз ойларын білдіру.
V. Қорытынды.
-Сабақты сахналық көрініспен қорытындылау.
-Мәтінді өткен сабақтағы мәтінмен салыстыру.
Алдаркөсе мен Қожанасыр.Үш сом.
-Екі мәтіннің ұқсастығын ,айырмашылығын сұрақтар қою арқылы оқушы ойын тақтаға жазу.
-Мәтін кейіпкерлеріне мінездеме беру арқылы оларды салыстыру.
* Қожанасыр –алдайды,күлкілі.
*Алдаркөсе-алдайды,кедейлерге көмектеседі.
*Екеуіде тапқыр.
VІ. Үйге тапсырма.
-Мәтінді мазмұндап келу.
-Алдаркөсе мен Қожанасыр туралы мағлұмат жинау.
VІІ. Оқушылардың білімін бағалау.