kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Көлде

Нажмите, чтобы узнать подробности

Кеттебекова Замзия. Көлде тақырыбында өтілген ашық сабақ.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Көлде»

Кеттебекова Замзия Абибуллақызы

«Сырдария» жалпы орта мектебінің

бастауыш сынып мұғалімі



Сабақтың тақырыбы: Көлде.

Сабақтың мақсаты: Қазақстанның көлдері туралы білетіндерін еске түсіру, суда мекендейтін құстар туралы білу, топтасып тапсырмаларды орындау барысында бірін – бірі тыңдауға, сыйлауға, пікірлесуге, ой тұжырымдай білуге тәрбиелеу.

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, жұптық жұмыстар, талдау, баяндау.

Модельдердің кіріктірілуі: Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету,диалогтік оқыту, АКТ-ны пайдалану .

Оқып үйренудің нәтижесі: пайымдайды, мысалдар келтіреді, суреттейді, салыстырады.

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыты

Ресурстар

1.

Ұйымдастыру кезеңі.

Геометриялық фигуралар арқылы топтастыру.

Топтарына ат қойып, сол туралы мәлімет береді, топбасшысын сайлайды, оқу құралдарын дайындайды.

3 минут


2.

Еске түсіру.

1.Абайдың өлеңі мен мәтіннің қандай байланысы бар?

Экраннан көре отырып сұрақтарға жауап береді. Сөзжұмбақ шешіп, жаңа сабақтың тақырыбын ашады.

5 минут


3.

Түсіну. Экраннан еліміздің табиғаты туралы ролик көру.

Қазақстан көлдері туралы білетіндерін еске түсіреді. Автордың айтқан сөзін дәптерге жазып алады.

10 минут

АКТ, суреттер,

«Ана тілі»оқулығы 3сынып

4.

Кітаппен жұмыс.Мәтіннен көлде мекендейтін құстар туралы айту, жаңа сөздің мағынасын ашу.

Құстарға айтылған теңеу бойынша әңгіме құрайды.Берілген сөздің мағынасын ашады. Бейнесұраққа жауап береді.

15 минут

Оқулық

5.

Талдау. «Ой ашу кестесін» топтасып толтыру

Жаңа сабақ бойынша алған мәліметтерін топтасып кестені толтырады.

10 минут

Кестелер, сызбалар

6.

Бағалау. «Екі жұлдыз, бір тілек»,топтық бағалау.

топбасшысы бағалау парағы арқылы бағалайды

2 минут

Бағалау парағы

7.

Үйге: «Көлде»

Өзен-көлдерді қалай таза ұстау керек? Деген сұраққа жауап жазу.

Үй тапсырмасын күнделікке жазып алу.


Оқулық



Сабақ барысында оқушылардың тәртібін ретке келтіріп, өзін-өзі реттеулері үшін бағдаршам сигналдарын пайдалану.Бағдаршам сигналдары:

Жасыл көзі – тапсырманы толық орындадым

Сары көзі – тапсырманы жартылай орындадым

Қызыл көзі – маған көмек керек





Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында сөзжұмбақты шешу кезінде ерекшк торкөздерге ешқандай сөздерді жазбау, оқушының сөзжұмбақ шешуге деген қызығушылығын оята отырып, сыни тұрғыдан ойлана білу қабілеттерін арттырады.

Сөзжұмбақ











  1. Бейбітшілік құсы. (көгершін)

  2. Өз атын өзі шақыратын құс (көкек).

3. «Шардара» атауымен бірге айтылатын құс (шағала).

4.Сирек кездесетін құс (дегелек).

5. Үй құсы (кептер).

Осы сөзжұмбақтарды шешкенде ерекше торкөзден бүгінгі сабақтың тақырыбы «Көлде» сөзі шықты.Әңгіменің авторы туралы : оның өмірі мен қызметі туралы, жазған әңгімелері туралы сызбадан оқушылар өздеріне жазушы туралы толық мәлімет алды.

Дәптермен жұмыс жасау барысында оқулықта берілген автордың сөзін дәптерлеріне жазып алды.

Сандықшаның ішінен шыққан «Доңыз» сөзінің мағынасын ашып, оқулықта берілген сөйлеммен байланыстырды. Оқушылардың ой өрісін дамыту үшін сұрақ қойдым.

- Жазушы өз әңгімесінде қарғаларды неге доңыздар деп атаған?

- Себебі, олар сақалды бастарымен бозторғайдың жұмыртқасын шағып жейді. Бозторғайлардың балапан басып шығаруына кедергі жасайды. Сол себепті бозторғайлар көбеймейді.

1.Қазақстанда қандай көлдер бар?

2.Өзен – көлдердің суы неге ластанады?

Проблемалық сұрақтар:

Ақтауда аққулар мен басқа да құстар қырылып жатыр. Неге? . Осы орайда проблемалық сұрақтарға жауап берумен қатар, сол проблемаларды да шешу жолдарын сұрап өттім. Өзендер мен көлдерді мекендейтін құстар, балықтар қырылып қалмау үшін не істеуіміз керек? Берілген сұрақтарға жауап беру мақсатында оқушылар дүниетану пәнінен өткен «Суды қорғау» тақырыбын еске түсірді. Алған білімімізді басқа пәндермен де байланыстыра өтсек сабақтың құндылығы артады.

Сабақты қорытындылау мақсатында «Ой ашу кестесін» топтарға тарқатып бердім.

Ой ашу кестесі

Әңгіменің аты және авторы

Жылдың қай мезгілі әңгімеленген?

Әңгімедегі құстардың аты

«Аққу» қандай құс?

Аққу, қаздар бірлесіп не істеді?

«Көлде» Ғабит Мүсірепов

Жаз мезгілі суреттелген

Аққу, қаз, үйрек, қарға, бозторғай

Аққу – киелі құс

Олар бірлесіп суда жүзді, сырласты

Сабақ соңында оқушыларды бағалау үшін топбасшыларына бағалау кестесін ұсындым. Топбасшы кестені толтыру барысында оқушыларға әділ баға қоя білген.






Топ мүшелері

Топтың аты:

Үй тапсырмасы

Сөзжұмбақ

Жаңа сабаққа

қатысуы

тәртібі

1.

Венера





2.

Ерасыл





3.

Мөлдір





4.

Ермұханбет





5.

Гүлайым





6.

Бақжан





Үйрену мақсатында бағаны қоса бағалау: Критерилер арқылы топтық бағалау. Барлығын қосқанда: «Екі жұлдыз, бір тілек» бойынша топтық бағалау. (Екі жұлдыз – екі жақсы жағы, бір тілек – кемшілігі).Үйге тапсырма: «Көлде» мәтінін оқып, мәтін бойынша сурет салу.

Оңтүстік Қазақстан облысы

Шардара ауданы

«Қоссейіт» ауылы
















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Көлде

Автор: Кеттебекова Замзия Абибуллақызы

Дата: 28.04.2017

Номер свидетельства: 412275
