Просмотр содержимого документа
«"Көктем келбеті" ашық сабақ»
Тақырыбы: «Көктем келбеті»
Мақсаты:
а) оқушыларға жыл мезгілдерін ажырата білуге, әр мезгілдің ерекшелігін тануға, көтемде болатын құбылыстарды, көктемдегі іс – әрекеттер жөнінде түсіндіру.
ә) көктем мезгілінің пайдасын айта отырып, оқушылардың, есте сақтау қабілетін, сабаққа деген қызығушылығын дамыту.
б)оқушыларды еңбекке баулу, табиғатты қорғауға тәрбиелеу.
Әдіс – тәсілдері: жаңа сабақ, сұрақ – жауап, оқу, аудару, әңгімелеу, ойын, жұмбақ, топтастыру
Көрнекіліктері: суреттер, ойын құралдары.
Билингвизм: қыс – зима - yunte
көктем - весна - sprin
жаз - лето –same
күз - осень - ottem
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру бөлімі: шаттық шеңбері
Күндей жадырап
Айдай арайлап,
Жұлдыздай жарқырап
Судай таза көңілмен
Бүгінгі күнімізді бастайық
II. Өткенді пысықтау. Сұрақ жауап арқылы оқушылардың білімдерін тексеру.
Бір жылда неше жыл мезгілі бар? ( төрт)
Оларды атаңдар ( қыс, көктем, жаз, күз)
Қыс айларын атаңдар ( желтоқсан, қаңтар, ақпан)
Көктем айларын атаңдар (наурыз, сәуір, мамыр)
Жаз айларын атаңдар ( маусым, шілде, тамыз)
Күз айларын атаңдар ( қыркүйек, қазан, қараша)
III. Жаңа сабақ:
- Жұмбақпен жұмыс
Қар, мұз ,ерін
Су көбейіп,
Сай – салада ағады,
Бүршік шашып
Жапырақ ашып,
Жер гүл шашақ тағады.
Бөбектерім!
Айтыңдаршы,
Бұл қай кезде болады ? ( Бұл көктемде болады)
Құстар мен судың дыбыстарын аудио дыбыс арқылы тыңдату
Суретпен жұмыс:
Балалар суретке қарап көктем туралы өз ойларын айтады.
- Топтастыру
Күн жылынады
Мал төлдейдіАғаштар бүршік атады
КӨКТЕМ
Қар ериді
Бәйшешек шығады
Егіс егіледі
Құстар ұшып келеді
Көктем мерекелері туралы әңгімелеу.
Дидактикалық ойын: «Не артық»
Сергіту сәті:
Біз әдепті баламыз
Жайнай берсін даламыз,
Табиғатты сүйеміз.
Қамқорлықпен қорғаймыз.
IV. Орталықтармен жұмыс:
- Жазу орталығы: көктем туралы сөздерді дәптерге жазу.
- Оқу орталығы: көктем туралы сөздерді оқытқызу.
- Еңбек орталығы: көктем келбетін суреттер арқылы
құрастыру.
V. Қортынды:
- сабағымызда жылдың қай жыл мезгілі туралы айттық?