kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Көбейту және бөлу" ашық сабақ 4 сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Дәптермен жұмыс

Күн ретін жазу

Тақырыпты жазу

Көркем жазу Рр

23-жатттығу.1-топ.Жұмбақты оқиды.2- топ.Шешуін тауып, етістіктерді табады.3- топ. Олардың қай мезгілде болған әрекетті білдіріп тұрғанын айтады.

Жаңа туған айды алып,                                                                                                    Саптадық  та қайрадық.                                                                                        Енді егінді орамыз,                                                                                                     Пісіп тұрған сарғайып.                         (Орақ)

25-жаттығу. «Кластер» әдісі. Берілген етістіктерді өзгертіп, үш шақта жаз.

Айт,оқы,біл.

Үлгі:     осы шақ                    өткен шақ                         келер шақ

              айтып отыр                айтты                                айтады

              оқып отыр                  оқыды                               оқиды

              біліп жүр                    білді                                  біледі

26-жаттығу.«Мозайка » әдісі.Шығармашылық тапсырма. Суреттегі зат атуларын қатыстырып,  іс-әрекеттің бұрын болып кеткенін және алдағы уақытта болатынын білдіретін сөйлемдер құра.

1-топ.Аққу

Аққу көлден ұшып кетті.

Аққу көлге ұшып келеді.

2-топ.Арыстан

Мен Алматыға қыдырып барғанда зообақтан арыстанды көрдім

Арыстанды зообаққа алып келеді.

3-топ.Қайық

Мен қайықпен көлде жүздім.

Асан қайықпен жағалауға келеді.

Сергіту сәті

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Көбейту және бөлу" ашық сабақ 4 сынып»

Тексерілді

Күні 11.02.2017 ж

Пәні қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы Етістіктің шақтары 23-29 жаттығу

Сабақтың мақсаты Оқушылардың етістік туралы білімдерін кеңейту.Етістіктің өткен, осы және келер шақ түрлерімен таныстыру.

Етістіктің шақтарын ажырата білуге, жаттығудың тапсырмаларын дұрыс орындауға үйрету.

Оқушының ой - өрісін, сөздік қорын, белсенділігін, жеке тапсырмалар арқылы жеке тұлғаның шығармашылық

қабілетін дамыту.Сауаттылыққа, дұрыс мәдениетті сөйлей білуге, жылдамдыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі аралас

Сабақтың түрі жаңа білімді меңгерту

Сабақтың әдіс –тәсілдері: шынжыр әдісі, мозайка, семантикалық карта, атом мен молекулалар әдісі, кластер әдісі.

Ресурстар Оқулық,стикер, А-3 форматы,маркер,плакат, тақырыптық суреттер,қима қағаздар

Күтілетін нәтиже: Етістіктің шақтары туралы біледі.

Өз бетінше жұмыс істеуге, алған білімдерін тиімді пайдаланады.

Іс-қимылды білдіретін сөздерге сұрақтар қоя алады.

Өз ойын еркін жеткізе алады.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

7 модульдің қамтылуы

Ұйымдастыру кезеңі (2 минут)

Психологиялық дайындық.

Сәттілік біздер тілейік

Мен саған,сен маған

Күндей күліп жүрейік

Күннің нұрын төгейік

Мен саған,сен маған.

Стикер түстері арқылы 3 ұжымға бөлу. Осы шақ, өткен шақ, келер шақ.

Психологиялық дайындық жасайды. Стикер таңдап топқа бөлінеді. Топ басшысын сайлайды.

Көшбасшылық

Үй тапсырмасы (6 минут)

18-жаттығу берілген.Дәптерлерін тексеріп шығамын.Оқушыларға оқытамын.

Мен көшірдім.Сен айт.Сіз көмектестіңіз.Біз қуандық.Ол ойнады.

Берілген етістіктерді сәйкестендіріп оқиды.

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету

Үй тапсырмасын бекіту (7 минут)

3 топқа іс-қимылға байланысты сурет беріледі.( биле, жүгір, секір) Оқушылар «шынжыр әдісі» бойынша үзбей сол суретке байланысты іс-қимылды білдіретін сөзді жекеше-көпше түрде жіктейді және сөйлем құрайды.

-Қазақ тілінде неше сөз табы бар?

- Етістіктің деген не?

-Етістіктің жіктелуі дегеніміз не?

-Етістікті жіктегенде неше жағы,неше түрі бар екен?

Топтық жұмыс

Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер,СТО

Жаңа сабаққа дайындық (5 минут)

«Бүгін, кеше, ертең » ойыны. Іс-қимылды білдіретін сөздер беріледі, оқушылар сол сөздерді бүгінгі ,кешегі, ертеңгі іс-әрекетті білдіретін сөйлем құрайды.Яғни балалар біздің құраған сөйлемдеріміз іс-әрекетіміздің орындалу мерзімін білдіріп тұр екен.

Ал ендеше бүгінгі сабағымызда «Етістіктің шақтарын» өтеміз.Етістіктің шақтарын өтпес бұрын балалар шақ деген сөздің мағынасы қандай? Мысал келтірейік,сөз тіркесін жасайық.Балалық шақ,жастық шақ, кәрілік шақ.

-Шақ деген сөзді қалай түсінесіңдер?

-Шақ дегеніміз-мезгіл,кезең.

-Бақытты балалық шақ.

- Шақ іс-әрекетті,қимылды білдіреді. -Өріктің сүйегін шақ. Қазақ тілінде етістік сөз табының шақтары бар екен.Енді тақтаға назар аударайық. Суреттерде не бейнеленген.Іс-әрекет сөйлеп тұрған сәтте болып жатқанын,сөйлеп тұрған сәттен бұрын болғанын,іс-әрекет болған жоқ,кейін болады.Міне,сөйлеп тұрған сәттегі қимыл іс-әрекет бір мезгілде өтпейді екен.Сондықтан сөйлеп тұрған сәтке байланысты қимылдың өту кезеңін білдіру қалай аталады екен?

-Етістіктің шағы

Етістік іс-әректтің жүзеге асу мезгілін (уақытын) білдіреді.Соған орай етістіктің үш шағы болады: осы шақ,өткен шақ, келер шақ.

Осы шақ етістіктер іс-әрекеттің қазір болып жатқанын білдіреді.Осы шақ етістіктер не істеп отырмын? не істеп отырсың? не істеп отыр? деген сұрақтарға жауап береді.Жұрнақтары - ып,-іп,-п, отыр ,тұр, жүр, жатыр көмекші сөздері арқылы жасалады.

Өткен шақ етістіктер іс-әрекеттің бұрын болғанын білдіреді.Өткен шақ етістіктер не істедім? не істедің? не істеді? деген сұрақтарға жауап береді. Жұрнақтары -ып,- іп,- п,- ды, -ді, -ты, -ті,- ған, -ген, -қан, -кен,-атын,-етін,еді,екен.

Келер шақ етістіктер іс-әрекеттің алдағы уақытта болатынын білдіреді.Келер шақ етістіктері не істеймін? не істейсің? не істейд?і деген сұрақтарға жауап береді Жұрнақтары -мақ, -мек, -бақ, -бек, -пақ, --пек, -шы,-ші,еді,емес.

Мысал келтіре отырып,

сөйлем құрайды.Ереже жаттайды. Мысал келтіреді


Сұрақтарға жауап береді.










Суретке байланысты сөйлем құрастыра отырып, шығармашылық қабілеттері артады.


Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету



Жас ерекшелігіне сай оқыту

Жаңа сабақ

(15 минут)

Дәптермен жұмыс

Күн ретін жазу

Тақырыпты жазу

Көркем жазу Рр

23-жатттығу.1-топ.Жұмбақты оқиды.2- топ.Шешуін тауып, етістіктерді табады.3- топ. Олардың қай мезгілде болған әрекетті білдіріп тұрғанын айтады.


Жаңа туған айды алып, Саптадық та қайрадық. Енді егінді орамыз, Пісіп тұрған сарғайып. (Орақ)


25-жаттығу. «Кластер» әдісі. Берілген етістіктерді өзгертіп, үш шақта жаз.

Айт,оқы,біл.

Үлгі: осы шақ өткен шақ келер шақ

айтып отыр айтты айтады

оқып отыр оқыды оқиды

біліп жүр білді біледі


26-жаттығу.«Мозайка » әдісі.Шығармашылық тапсырма. Суреттегі зат атуларын қатыстырып, іс-әрекеттің бұрын болып кеткенін және алдағы уақытта болатынын білдіретін сөйлемдер құра.

1-топ.Аққу

Аққу көлден ұшып кетті.

Аққу көлге ұшып келеді.

2-топ.Арыстан

Мен Алматыға қыдырып барғанда зообақтан арыстанды көрдім

Арыстанды зообаққа алып келеді.

3-топ.Қайық

Мен қайықпен көлде жүздім.

Асан қайықпен жағалауға келеді.

Сергіту сәті


27- жаттығу.Тақтамен жұмыс.Сөйлемдерді көшіріп жаз.Етістіктердің астын сыз, оларға сұрақ қой.Қай шақта тұрғанын дәлелде.

1-топ.Ажар сабақ оқып отыр.Асхат малға жем беріп жүр. 2-топ.Балалар көлге барды.Олар коньки тепті. 3- топ.Ғани мектепке барады.Ол түстен кейін оқиды.


28-жаттығу.Сәйкестендіру тесті.Төмендегі жұрнақтар мен көмекші

сөздердің қай шақ түрлеріне қатысты екенін тап.


-ып, -іп, -п

отыр,тұр,жүр,жатыр

Келер шақ

-мақ, -мек, -бақ, -бек, -пақ, -пек, -шы, -ші, еді,емес

Осы шақ

-ып,-іп,-п,-ды,-ді,-ты,-ті,-ған,-ген,-қан,-кен,-атын,-етін,еді,екен

Өткен шақ


29-жаттығу. «Қаламыңды ұшта» ойыны. Шығармашылық тапсырма. Тірек сөздерді пайдаланып, «Біз бейбітшілікті сүйеміз» тақырыбына әңгіме құра.

Тірек сөздер: Ел, біз, ынтымақтастық, бейбітшілік, татулық, қолдау, тұру, сүю.

Дәптермен жұмыс жасайды.





Жұмбақты шешеді.Етістіктерді тауып,қай мезгілде болан іс-әрекет екнін айтады.








Кластермен жұмыс жасайды.













Мозайка құрастырады.Сөйлем құрайды.Шығармашылық қабілеттері артады.

















Тақтада орындайды.









Етістіктің шақтары мен көмекші сөздерді сәйкестендіреді.















Тірек сөздерді пайдалана отырып, әңгіме құрайды, шығармашылық қабілеттері артады.

Талантты және дарынды балаларды оқыту.

Көшбасшылық

















Сыни ойлауға үйрету,көшбас-шылық


















Оқытуды басқару және көшбасшылық

Жаңа сабақты жинақтау (7 минут)

«Атом мен молекулалар » әдісі.

Етістіктің үш шағына байланысты берілген сөздерді біріктіреді.

1- топ.Осы шақ: ойнап жүр, жаттап отыр,өсіп тұр, көріп отыр

2-топ.Өткен шақ: қатысты,биледі,келді,шақырды

3-топ.Келер шақ: оқиды,бармақ,айтамын,орындайды.


Семантикалық карта

Сөздер

Осы шақ

Өткен шақ

Келер шақ

Жыртып жүр

+



Барар



+

Жазып отыр

+



Оқыған едік


+


Келесіңдер



+

Барғанмын


+


Келіп кетпек



+

Ойнап отыр

+



Сабақты қорытындылау.

Сонымен балалар, етістіктің шағы дегеніміз не?

-Етістіктің неше шағы бар?

-Осы шақ іс-әрекеттің қай мезгілде өтіп жатқанын білдіреді?

-Өткен шақ пен келер шақ туралы не айтуға болады?

Етістіктің шақтарына байланысты берілген сөздерді біріктіреді.




Семантикалық картаны орындайды .














Кері байланыс (1 минут)

Балалар бүгінгі сабақта қандай әсер алғандарын, түсініп, түсінбегендерін бас бармақ әдісі арқылы білдіреді

Бас бармақтарын көрсетеді


Бағалау

(1 минут)

Топ басшылары бағалайды және жиынтық бағасын шығару.Оқушыларды сабаққа қатысу деңгейіне қарап бағалау.

Бір бірін бағалайды

ОҮБ және оқуды бағалау

Үйге тапсырма беру (1 минут)

24-жаттығу.Өлеңді түсініп оқы.Етістіктерді теріп жаз.Өлеңде олардың қандай мезгілдік ұғымда жұмсалғанын анықта.Қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіндір.







Рефлексия

Сабақта не сәтті болды? ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Сабақта не сәтсіз болды? (кездескен қиындықтар) -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Нені дамыта алар едіңіз? (мүмкіндіктер) -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------










Ө.Жолдасбеков атындағы №50 орта мектебі







Ашық сабақ



Пәні қазақ тілі Тақырыбы Етістіктің шақтары Сыныбы 4 «Г» Сынып жетекшісі Өксікбаева Қ.І.







Тараз қаласы



Қазақ тілінен көрініс


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
"Көбейту және бөлу" ашық сабақ 4 сынып

Автор: Өксікбаева Қаламқас Іргебайқызы

Дата: 10.03.2017

Номер свидетельства: 398924
