Просмотр содержимого документа
«?аза? тілі "Есістік"»
Күні:28.02.2013
Пәні:Қазақ тілі
Тақырыбы: Етістік
Мақсаты::
1. Оқушыларға етістік туралы түсінік беру.
2. Оқушылардың оқу әрекетімен шұғылданып,өз бетімен жұмыс жасау арқылы теориялық ойлау, сөйлеу қабілеттерін дамыту.
3. Жауапкершілікке, ұйымшылдылыққа, көркем жазуға тәрбиелеу.
Сабақ түрі: саяхат
Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту.
Сабақ әдісі:Сұрақ – жауап , талдау, ажырату, салыстыру, топтау жинақтау, дәлелдеу , ізденушілік.
Сабақ көрнекілігі: қима қағаздар,сурет ойын түрлері, интерактивті тақта,
Сабақ барысы
І Ұйымдастыру кезеңі:
-Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.
Психологиялық дайындық.
Қайырлы күн досым!
Қайырлы күн болсын!
Бейсенбінің сәті
Сәттілікке толсын
Бүгін алар бағаң
Кілең бестік болсын.
ІІ Негізгі бөлім Жаңа сабақ
-Балалар біз бүгін «Білім еліне» саяхат жасаймыз.Білім еліне саяхат жасай отыра білім шыңына жетуіміз керек.Ол үшін өткелдерден өтіп ұпай жинауымыз керек.
-Енді тақтаға қарайық бірінші өткелден өту үшін бүгінгі тақырыбымызды тауып алуымыз керек..Ол үшін әр қатарға суреттер беріледі сол суреттерге қарап сөйлем құрап, сұрақ қоямыз.
-Бұл сөздер қандай мағынаны білдіреді?
-Қандай сұрақ қойдыңдар?
-Заттың несін белдіріп тұр?
-Заттың қимылын, қозғалысын, білдіретін сөз табын етістік дейміз.
-Ендеше бүгінгі сабақта нені біліп үйренеміз?
-Етістік жайлы.
-Олай болса оқулығымызды ашып ережемізді кітаптағы ережемен салыстырып көреміз.Көз жүгіртіп оқып есте сақтау.
ІІІ Дәптермен жұмыс. Көркем жазу. 1-өткел.(10 ұпай егер 2 мин орындамаса 8 мин.)
-Суреттерге қарап алайық бұл суреттерден не көріп тұрсыңдар?
-Дұрыс ит, жылқы, сиыр
-Осы сөздерге сұрақ қойып көрейік.Ит не істейді? Ит үреді.
-Бұл сөздер нені білдіріп тұр?
-Енді осы сөздерді дәптерімізге көркем жазумен жазып алайық.
Үреді, кісінейді, мөңірейді.
ІҮ Оқулықпен жұмыс. (2-өткел 15 ұпай )
1-жаттығу.Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой, сөйлемді көшіріп жаз.
Көкөніс сулы жерде жақсы өседі.Көктем келіп жылғалардан су ақты.Көктемде құстар жылы жаққа оралады.
Сергіту сәті:
2-жаттығу.Етістіктерді теріп жазып сұрақ қой. (3 –өткел)
Келді, ақты,өсті, гулесті.
Ү Дарынды балаларға тапсырма (қима қағазбен жұмыс)
-Оқушыларға суреттер беріледі.Сол суретке қарап мәтін құрастыру
-Қалып қойған етістіктерді тауып жазу. .(Етістіктерді тауып астарын екі сызықпен сызу)
Тоғайда түрлі аңдар ..... (мекендейді) .Тиіндер ағаштан ағашқа... (секіреді)
Жанат гүлге су (құйды)
ҮІ Сәйкестендіру.( 4-өткел)
Күн оқыды
Кітап ақты
Су ұшты
ұшақ жылынды
ҮІІ Жұппен жұмыс. (5-өткел)Өлеңді жатқа жазып, көршілерін тексеру.Етістіктің астын екі түзу сызықпен сызу.
Көктем келді:құс келді,
Күн ұзын, түн қысқа енді.
Көктем келді: су ақты,
Күннің көзі шуақты.
ҮІІІ Қорытынды: Тест.
1)Етістіктің астын сыз.
А)қызыл ә)жүгірді б)тоғыз
2) Етістіктің сұрақтарының астын сыз
А)Қанша? Неше? Ә)Кім? Не? Б) Не істеді? Қайтті? Не қылды?
3)Жанат гүлге су ... (не істеді?)
А)құйды ә)отырғызды б)өсірді
-Балалар міне біз білім еліне саяхат жасай отырып барлық тапсырманы орындап міне мынадай кілтке ие болдыңдар
Бағалау: Оқушылар тапсырманы орындап жауап берген соң лезде бағалап өту.