kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сауат ашу Қысқа мерзімді жоспар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қысқа мерзімді жоспар

Пән:Сауат ашу

Мерзімі:  

Сабақ:110

Тақырыбы: Табиғатқа саяхат.

                       Ж дыбысы мен әрпі

Ортақ тақырып: Бізді қоршаған әлем

Мектеп:№46

Мұғалімнің аты-жөні:  Мадреймова Ш.М.

Сынып:1    

Қатысқандар: 31

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

1.1.7.1 Тыңдалған  материалдардың  мазмұны туралы өз пікірін  білдіру.(қызықты,қызықты емес,неліктен)

1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындапоқу,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу)қолдану

1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.

1.3.12.1 Жазу жолын,жоларалық кеңістікті, жолдың жоғары және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін жазу.

1.2.5.1 Мәтін немесе сурет бойынша сұрақтар қоя білу немесе оқығаны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру.

 

Бағалау критерийлері

  1. Жж дыбысы мен әрпін атайды, анықтайды.
  2. Сөздердің мағынасын ажыратады, оқиды.
  3. Мәтіннен мағынасы қарама-қарсы сөздерді табады.
 

Сабақ мақсаты     

Барлық оқушылар:

Ж дыбысын  мен әрпін  таниды

 

Оқушылардың  басым бөлігі:

Дыбыстарды ажыратып айтады

 

Кейбір  оқушылар:

Дыбыстардан сөйлем құрайды

 
 

Тілдік мақсат

1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту.

2.1. Оқу түрлерін қолдану

2.9 Дыбыс пен әріпті тану және ажырату

3.12 Каллиграфиялық нормаларды сақтау

2.5 Мәтін бойынша сұрақ қоя білу және жауап бере білу

Жаңбыр-дождь-rain

 
 
 

Алдыңғы оқу

Табиғатқа саяхат. Әә дыбысы мен әрпі

 

Жоспар

Жоспарланған уақыт есебі

Жоспарланған  жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз)

ресурстар

 

Басы

Бала, бала, балапан

Қане, қайсы, алақан

Саусақтарың әйбат,

Былай-былай ойнат.

Бала, бала, балапан

Қане, қайсы, алақан

Саусақтарың әйбат,

Былай-былай ойнат.

  • Балалар, бір-біріміздің қолымыздан   ұстап,  алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш.

Топқа бөліну: (түстер  арқылы бөлінеді)

1.Дауысты(қызыл түс)

2.Дыбыс (жасыл түс)

3.Дауыссыз (көк түс)

Психологиялық ахуал

Ортасы

Алдыңғы оқу: Ә дыбысы мен әрпі

  1. Дыбыс тобы- «Ә» дыбысына мінездеме беру.

2.Дауысты тобы  - «Ә» дыбысына мысалдар келтіру.

3. Дауыссыз тобы – «Ә» дыбысы бар сөздерге сөйлем құрайды.

1.«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі

Суретпен жұмыс.

  1. «Жанды микрафон» әдісі

7-саны дегенде ойларыңа не келеді?

Мысалы: 

  • Жеті шелпек
  • Жеті күн
  • Жеті ата
  • Жеті  дән

Жұмбақ шешу:

Бос жер қалмай аспаннан

Түнде шешіп тасталған

Моншақтардың аты не?

Қай әріптен басталған.

(жұлдыз)

-Балалар,жұмбақтың шешуі қандай дыбыстан басталып тұр?

-Ж дыбысынан.

-Дұрыс айтасыңдар.

Жж дыбысы мен әрпімен таныстыру.Ж дыбысы сөздің көбінесе басы мен ортасында кездеседі, ал қазақ тілінің байырғы лаж, мұқтаж  сөздерінде сөз соңында кездесетінін айту.Жж дыбысының баспа және жазба  түрлерімен таныстыру.

жаға                            жақсы

жаса                            жаман

жалау                          жылтыр

жасау                          жауын

жасыл                         жарыс

жайлау                        Жарас

Дескриптор

1.Буындап оқиды

2.Сөздердің мағынасын түсінеді

3.Ж дыбысы қай буында кездесетінін анықтайды.

Кері байланыс: 

Дәптермен  жұмыс

Дескриптор:

1.Бас әріптер мен кіші әріптерді талаптарға сай  жазады.

2.Каллиграфиялық нормаларды сақтайды.

3.Сауатты жазады.

Кері байланыс:

Сергіту сәті:  Саусақтарға жаттығу жасау

Топпен жұмыс:  3. «Әдебиеттік үйірме» әдісі

                        Жарыс

       Жарыс,жарыс! Жайлауда ат жарысы өтуде.Жанаттың аты желден де  жүйрік. Жарыстың жорғасы мықты. Кім жарыс мәресіне тез жетеді?

Топ мүшелерінің өзара бағалау парағы

Топтың аты ______________

Топ мүшелері

Балл (0-3)

1

2

3

4

5

6

Дескриптор:

1.Мәтіннің мазмұнын айтады

2.Мәтіндегі басты кейіпкерлерді табады

3.Ж дыбысынан басталатын сөздерді табады

Кері байланыс:  «Ыстық картоп»

Ширату жаттығу: «Тропикалық жауын»

1.Қолды ысу

2.Саусақ дыбысы

3.Санды ұру

4.Аяқты топырлату

5.Санды ұру

6.Саусақ дыбысы

7.Қолды ысу

8.Аяқты топырлату

Ойын: «Кім жылдам?» Жаңбыр тамшыларынан сөздер құрау

Жалау,жасыл,жуа,жүзім,жарық,жылтыр,жаға,жол,жолға.

Дескриптор:

1.Сөздерді  құрау

2.Ж дыбысы сөздің басында кездесетінін анықтайды

3.Сөздердің мағынасын ажыратады

4.Сөздерге сөйлем құрайды.

Кері байланыс:

Оқушының жеке қабілетіне  байланысты берілген сараланған тапсырмалар:

Жаңылтпаш

1)Тұрма жай,                                   2)Суға жуа-жуа,

Қамыр жай.                                   Тазаланды жуа.

«Дыбыстар» тобы – жаңылтпашты жатқа айтады.

«Дауыстылар» тобы- мағынасын ашады.

«Дауыссыздар» тобы – іс-әрекет қимылмен көрсетеді.

Дескриптор

1.Қарамен жазылған сөздерді табады 

2.Мағынасын ажыратады

3.Ж дыбысы сөздің қай жерінде келгенін біледі

Кері байланыс:

Суреттер

Жұлдыздың суреті

Оқулық

Қима қағаздар

микрафон

оқулық

оқулық

 

Соңы

 
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сауат ашу Қысқа мерзімді жоспар»

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары


Сабақ: 68-69

Мектеп: № 46 орта мектебі


Сабақтың тақырыбы: Менің отбасым.

Ұ ұ дыбысы мен әріпі

Мұғалімнің аты: ДЖУМАТАЕВА Г.К.


Күні: 12.05.2017 жыл

Қатысқандар: 31

Қатыспағандар:


Сынып: 1




Ортақ тақырып: Менің отбасым және достарым


Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

1.2.9.1. Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.

1.1.4.1. Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау.

1.2.1.2. Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану.

1.2.1.1. Сөз/ сөйлем сызбасын оқу.

1.3.8.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.

Бағалау критерийлері

1.Ұ дыбысы мен әрпін тану, ажырату және оны атайды, анықтайды.

2. Ой ұшқырлығын иллюстрация бойынша түсіндіреді.

3. Сөздердің мағынасын ажыратады, хормен, тізбектей, жекелей оқиды.

4. Сызба және сөздермен мәтін құрастырады.

5. Бас әріптер мен кіші әріптерді бір – бірімен дұрыс байланыстырады және оларды гигиеналық талаптарға сай жазады.

Сабақ мақсаты:

1. Барлық оқушылар: Ұ дыбысына байланысты сөздерді оқиды.

2. Оқушылардың басым бөлігі: Сурет бойынша сөйлемдер құрайды, мәтінді оқи алады.

3. Кейбір оқушылар: Отбасы мүшелерін сипаттайды, мәтінді талдайды.

Тілдік мақсат

2.9. Дыбыс пен әріпті тану және ажырату.

1.4. Оқиғаны болжау.

2.1. Оқу түрлерін қолдану

3.8. Каллиграфиялық, графикалық нормаларды сақтау.

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:

Мұғалім – учитель – teacher


Талқылауға арналған сұрақтар:

Ұ дыбысы қандай дыбыс?

Ұ дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі?

Ұ дыбысынан басталатын қандай кісі аттарын білесіңдер?

Ұршықты не үшін пайдаланады?

Бұрыш не үшін қажет?

Ұшақты кім жүргізеді?

Ұнды не үшін пайдаланамыз?

Ишара: қызыл түс – түсінбедім, сары түс – көмек керек, жасыл түс - тамаша

Алдынғы оқу:

Менің отбасым. Ққ дыбысы мен әрпі.

Тірек сөздерден мәтін құрастыру. ( қар, қыс, қарға, қырау, аққала, құлақшын, қолғап)

Жоспар

Жоспарланған уақыт есебі

Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз)

Ресурстар


Басы



Психологиялық ахуал

Оқушылар бір – бірімен амандасып, сәттілік тілейді.

- Біз қандаймыз, қандаймыз?

Талабы биік таудаймыз,

Самғаймыз, биік самғаймыз, Екілікті алмаймыз.

Әдептіміз, білімдіміз

Мақсатымыз - білім алу,

Міндетіміз - еңбектену


Топқа бөлу


Ортасы




  1. Суретпен жұмыс.

Ұұ дыбысына байланысты суреттер іліп, атау. Дыбыстық талдау жасату.

Электронды оқулық.

Бейнежазба қолдану


  1. Оқулықпен жұмыс.

Ұұ дыбысы және әрпімен таныстыру. «Ұұ» дыбысының дауысты дыбыс екенін айту. Ұұ дыбысының баспа және жазба түрімен таныстыру. Оның сөз басында, ортасында келу үлгілерін көрсету.

1 – сурет. Ұлу сөзіне дыбыстық талдау жасату. Сөзді буынға бөлдіру.

Бұл не?

Ұлу сөзінде неше дыбыс бар?

Қанша дауысты, қанша дауыссыз дыбыс?

Ұ дыбысы сөздің қай жерінде кездесіп тұр?

2 – сурет. Мынау жер шарының үлгісі.

Жер шарында не бейнеленеді?

Жер шары құрлықтан және судан тұрады. Үлкен мөлшердегі су мұхит деп аталады.

3 – сурет.

Мына суреттен кімді көріп тұрсыңдар?

Ол не істеп тұр?

Мұғалім , ұстаз. Екі сөзде де ұ дыбысы кездесіп тұр.

Ол оқушыларды ұ дыбысымен таныстырып тұр.

Сөздерді буынға бөлдіріп, ұ дыбысының қай буында келіп тұрғанын анықтау.

1.Ұ дыбысы мен әрпін тану, ажырату және оны атайды, анықтайды.

Дескриптор:

1. Неше дыбыс бар екенін біледі

2. Дауысты дауыссыз дыбыстарды ажыратады, анықтайды

3. Ұ дыбысы бар сөздерді атайды.

4. Ұдыбысының орналасу ретін біледі


Кері байланыс Ыстық картоп


«Сәйкестендіру» әдісі

1 – тапсырма.

Топтық жұмыс.

1 – топ. Суреттегі заттарды атау.

2 – топ. Осы суреттегі заттардың атауындағы жаңа дыбыстарды табу.

3 – топ. Әр заттың өмірде қажеттілігіне байланысты сөйлем құрау.


  1. Ой ұшқырлығын иллюстрация бойынша түсіндіреді.

Дескриптор

1.Суреттегі заттарды атау.

2. Осы суреттегі заттардың атауындағы жаңа дыбыстарды табу.

3. Әр заттың өмірде қажеттілігіне байланысты сөйлем құрау.

Кері байланыс Ыстық картоп


Сергіту сәті.


Мен қазақпын


2 – тапсырма.

Сөздерді оқып қайталату.

Буындап оқыту, тұтастай оқыту.

Сөздердің мағынасын ажырату.

Ұ дыбысы қай буында кездесетінін анықтату.

Сөздердің мағынасын ажыратады, хормен, тізбектей, жекелей оқиды.


Дескриптор

1.Буындып оқиды, тұтастай оқиды

2. Сөздердің мағынасын ажыратады

3. Ұ дыбысы қай буында кездесетінін анықтайды.


Кері байланыс Ыстық картоп

3 – тапсырма.

Сызбаны толықтыру.

Мәтінді оқыту.

Сұрақ қою арқылы мазмұнын ашу.

Оқушыларға өз анасы туралы әңгімелету.


  1. Сызба және сөздермен мәтін құрастырады.

Дескриптор

1.Сызбаны толықтырады

2.Мәтінді оқиды

3.Мазмұнын аша алады

4.Өз анасы жайында әңгімелей алады.


Дәптермен жұмыс.

Бас әріптер мен кіші әріптерді бір – бірімен дұрыс байланыстырады және оларды гигиеналық талаптарға сай жазады.

1. Каллиграфиялық нормаларды сақтау

2.Сауатты жазу

Кері байланыс :


Соңы




Кері байланыс


Қосымша мәліметтер

Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы

қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТмен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)


Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау


жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)

1. топтық жұмыс

2. Сызбамен жұмыс


Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1. Видео- ролик

2. Пазл құрастыру


Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім?

1. Видео- ролик, пазл құрастыру арқылы үдемелі оқудың жүзеге асатынын білдім.

2. Топтық жұмыс арқылы алға ілгерілеуді білдім.




Дескрипторлар

1. Неше дыбыс бар екенін біледі 1

2. Дауысты дауыссыз дыбыстарды ажыратады, анықтайды1

3. Ұ дыбысы бар сөздерді атайды.1

4. Ұдыбысының орналасу ретін біледі1

1.Суреттегі заттарды атау.1

2. Осы суреттегі заттардың атауындағы жаңа дыбыстарды табу.1

3. Әр заттың өмірде қажеттілігіне байланысты сөйлем құрау.1

1.Буындып оқиды, тұтастай оқиды1

2. Сөздердің мағынасын ажыратады1

3. Ұ дыбысы қай буында кездесетінін анықтайды.1

1.Сызбаны толықтырады1

2.Мәтінді оқиды1

3.Мазмұнын аша алады1

4.Өз анасы жайында әңгімелей алады.1

1. Каллиграфиялық нормаларды сақтау1

2.Сауатты жазу1

1.Сөздерді дұрыс оқиды;1

2.Көп нүктенің орнына қойылатын әріпті анықтайды және белгілейді.1

















Критерий

Дескриптор























11-балл макс.

Асанова А 9 балл

9балл көбейтеміз 100 тең 900

900бөлеміз 11 максималды балға тең 81пайыз 5 деген баға




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Сауат ашу Қысқа мерзімді жоспар

Автор: Мадреймова Шамсия Марленовна

Дата: 27.01.2018

Номер свидетельства: 452841
