Мектеп: А. Құнанбаев атындағы ҚОМ | Сабақ Қазақ тілі Достықты бағалай біл |
Күні | Мұғалімнің аты жөні: Аманжолов Е.Е. |
Сынып 5 | Қатысқандар | Қатыспағандар |
Оқу мақсаттары | Достық тақырыбынан алған білімдерін пысықтау. Өткен тақырыппен байланыстыру барысында оқушылардың білімділігін арттыру. Жақсылық жасай білуге, адамгершілік жолына баули отырып, әдептілігін, инабаттылығын дамыту. Досқа деген мейірімділік, кішіпейілділік, сыйластық қарым-қатынасын қалыптастыру. |
Сабақтың түрі | Жарыс сабағы |
Сабақтың әдіс-тәсілдері: | Сұрақ-жауап, жаттығу, қайталау, ізденіс, шашыраңқы сөздер, хикаяттар картасы. |
Сабақтың көрнекілігі | Презентация, видео, плакаттар, үлестірмелі материалдар, тест, жұлдызшалар. |
Уақыт | тапсырмалар | Ресурстар |
Басы | Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу Кезекшімен сұхбат. (1-2 мин) Шаттық шеңбер: (3 мин) Біз бүгінгі сабағымызды «Тілек шоғы» ойынымызбен бастаймыз. Қолдарында гүлдері бар балалар дөңгелене тұрады. Мұғалім өзі бастап, оқушылар гүлді бір-біріне тілек айту арқылы ұсынады. Денің сау болсын, әдепті бол, ақылды бол, білімді бол, жақсы бол, аспаның ашық болсын, елімізде тыныштық болсын, амандық болсын, бірлік, татулық. т. б. Өзгелерге денсаулық тілеп, жақсылық жасасаң, ол өзіңе қайтіп оралады. | Суреттер, Ғаламтор. |
Ортасы Тыңдалым, айтылым, Оқылым. | Сабақтың мақсаты: 1.Достық тақырыбынан алған білімдерін пысықтау. Өткен тақырыппен байланыстыру барысында оқушылардың білімділігін арттыру. 2.Жақсылық жасай білуге, адамгершілік жолына баули отырып, әдептілігін, инабаттылығын дамыту. 3.Досқа деген мейірімділік, кішіпейілділік, сыйластық қарым-қатынасын қалыптастыру. Суреттер мен әрекет ету арқылы жаңа сөздерді түсіндіру. Балалар, қазір сабағымызды жарыс түрінде өткіземіз. 1-ші топ «Алғырлар», 2-ші топ «Білгірлер». Сабақ барысында осы екі топ арасында жарыс түрінде өтеді. Жаңа сөздермен жұмыс: Достық – дружба – friendship Адал – честный – honest Аула – двор – yard Әділ – справедливый – Fair Қонақ – гость – guest Мейірімді – добрый – kind Нағыз – настоящий – real Орындау – выполнять – to do 1-тапсырма. «Шашыраңқы сөздер» Бірінші және екінші топ берілген сөздерден сөз тіркестері мен сөйлемдер құрастырады. Дос көмектеседі аулада мейірімді әділ тұрамыз бір адал қонаққа нағыз орындауға Дулат барамыз бір-бірімізге үй тапсырмасын ойнаймыз бірге өте жақсы екеуміз оқиды. Мәтінмен жұмыс: Менің атым – Ғазиз. Менің досымның есімі – Дулат. Дулат екеуміз бір аулада тұрамыз. Дулат гимназияда оқиды. Ал мен орта мектепте оқимын. Дулат өте жақсы оқиды. Ол маған математика сабағынан үй тапсырмасын орындауға көмектеседі. Мен оған компьютер ойындарын беремін. Екеуміз бірге ойнаймыз. Бір-бірімізге қонаққа барамыз. Дулат мейірімді, әділ және адал дос. Ол менің шынайы досым. 2-тапсырма. 1-ші топ мәтінді дауыстап оқиды және аударады. 2-ші топ мәтін бойынша берілген сұрақтарға жауап беру арқылы диалог құрастырады. | |
|
|
Ғаламтор Суреттер |
Кері байланыс | Жарайсыңдар. Жұлдызша беріледі. | |
Сергіту сәті | Денеге жаттығу. Қазақша және ағылшынша. | |
Ортасы тыңдалым айтылым | Видеоны тамашалайды. Сенімді дос. 3-тапсырма. 1-ші және 2-ші топ Хикаяттар картасы әдісін пайдаланып ертігінің мазмұнын суреттеп береді және қорғайды. | Суреттер.Сөздер. |
Кері байланыс | Көңіл күйлеріңіз қалай? Тамаша, шапалақтау. Жарайсыңдар. Жұлдызша беріледі. | |
| 4-тапсырма. Мақал-мәтелдер жарысы. Жаман жолдастан таяғым артық. Күлме досыңа – келер басыңа. Досы көппен сыйлас, Досы азбен сырлас. Заттың жаңасы жақсы, Достың ескісі жақсы. Жақсымен жолдас болсаң – жетерсің мұратқа. Жаманмен жолдас болсаң – қаларсың ұятқа. Жақсымен жолдас болсаң, ісің бітер, Жаманмен жолдас болсаң, басың кетер. Жақсыны жолдасынан таниды. Дос жылатып айтады, Дұшпан күлдіріп айтады. Жүз теңгең болғанша, жүз досың болсын. Ағаш тамырымен, Адам досымен мықты. | |
Кері байланыс | Көңіл күйлеріңіз қалай? Тамаша, шапалақтау. Жарайсыңдар. Жұлдызша беріледі. | |
| Аудиомәтін. Менің достарым Менің атым – Әділ. Менің достарым: Абзал, Азиз, Нұржан, Жанат. Бәріміз бірге бесінші сыныпта оқимыз. Бесеуміз де жақсы оқимыз. Біз спортты жақсы көреміз. Жанат теннис ойнайды. Азиз бен Нұржан қазақша күреске қатысады. Азиз екеуміз асық ойнаймыз. Қиындықта бір-бірімізге көмектесеміз. Біз нағыз достармыз. Бос уақытымызды жақсы өткіземіз. Тапсырма: 1. Менің достарым: Абзал, Азиз, Нұржан, Жанат. 2. Бәріміз бірге бесінші сыныпта оқымаймыз. 3. Бесеуміз де жаман оқимыз. 4. Біз спортты жақсы көреміз. 5. Азиз бен Нұржан қазақша күреске қатысады. 6. Азиз екеуміз асық ойнамаймыз. 7. Қиындықта бір-бірімізге көмектеспейміз. 8. Біз нағыз достармыз. Тест. | |
Сабақты қорытындылау. Үй тапсырмасы. | Сабақ оқушыларға ұнаса бас бармақтарын жоғары, ұнамаса төмен көрсетеді. (1 минут) Үй тапсырмасы: «Менің досым» тақырыбына эссе жазып келу. | |
Рефлексия | Үш түсті – «бағдаршам» Жасыл – түсінікті Сары – орташа түсінеді Қызыл – түсініксіз. Орнымыздан тұрайық, Шеңбер біз құрайық. Көріскенше күн жақсы, Сау саламат болайық! | |